ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Latinská měnová unie (Latin Monetary Union)


Slovník ekonomických pojmů

Latinská měnová unie (Latin Monetary Union)

Měnová unie vytvořená v roce 1865 Francií, Belgií, Itálií a Španělskem, k níž se později (1875) připojilo i Řecko. Postoji Unie se řídily, i v době, kdy ještě nebyly členy, i Španělsko, Rumunsko, Bulharsko, Srbsko a Venezuela. Po objevech zlata v Kaliforniia Austrálii v polovině 19. století relativní hodnota zlata klesla, což vedlo k vymizení stříbrných mincí (viz →Greshamův zákon). Unie byla vytvořena jako reakce na tuto situaci. Snažila se zachovat francouzský bimetalický poměr 15,5 unce stříbra k 1 unci zlata tím, že vydávala standardní stříbrné mince odpovídající francouzskému pětifranku a zlaté mince pro všechny ostatní denominace. O několik let později začala relativní hodnota stříbra klesat a k ražbě byly předkládány obrovské objemy stříbra, zatímco zlaté mince postupně mizely. To vedlo Unii k zavedení kvót pro další ražbu standardních stříbrných mincí a později (1878) ji jejich ražbu přimělo zcela zastavit. To prakticky vedlo k přestoupení všech zúčastněných zemí na → zlatý standard.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
5 výhod jen u nás

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací