Zpět na úvod | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

ZLATÉ REZERVY » Výrobci » Argor-Heraeus SA & Münze Österreich


Argor-Heraeus SA & Münze Österreich

Webové stránky výrobce: www.argor.com

Argor-Heraeus SA & Münze Österreich
Zlaté investiční slitky pod logem Münze Österreich (Rakouské mincovny) se vyrábějí ve Švýcarsku společností Argor-Heraeus SA. Argor-Heraeus SA také vyrábí slitky pod svým logem a pod logem společnosti Heraeus. Slitky jsou tedy kromě loga naprosto totožné, a proto i stejně likvidní. Rakouská mincovna a Heraeus jsou významnými akcionáři společnosti Argor-Heraeus SA. Rakouská mincovna vlastní 24,3% podíl, Heraeus vlastní 26,5% podíl.

Argor-Heraeus SA

Společnost Argor-Heraeus SA patří mezi přední rafinéry vzácných kovů (především zlata) a výrobce slitků. Její hlavní sídlo se nachází v městečku  Mendrisio v jihovýchodním Švýcarsku. Argor – Heraeus SA je soukromou společností, jejíž vlastníky jsou: Heraeus Holding s.r.o. (26,5%), Commerzbank International SA (26,5%), Rakouská mincovna (24,3%) a Argor-Heraeus management (22,7%).

Získání akreditace
1961
London Bullion Market Association
1974
Obchodní burza New York (divize COMEX)
1982
Komoditní burza v Tokyu
2005
Multikomoditní centrum Dubai

Historie

Společnost byla založena jako Argor SA v roce 1951. V roce 1960 získala 80% podíl švýcarská banka UBS, která později udělala fúzi s Heraeus Holding s.r.o. V roce 1999 UBS kompletně prodala svůj podíl a vlastníky se stali Heraeus a Argor-Heraeus management. Později se do vlastnictví také připojili Commerzbank International a Rakouská mincovna. V roce 2004 společnost otevřela svoji první zahraniční pobočku pro Latinskou Ameriku v Santiago de Chile a založila německou pobočku Argor-Heraeus Německo a také filiálku v Itálii. Kromě zlata se společnost specializuje na výrobky ze stříbra, platiny a paladia. Celkový počet zaměstnanců je 190.

Hlavní služby

  • rafinování zlata a recyklace
  • výroba polotovarů ze zlata pro hodinářský a šperkařský průmysl
  • výroba medailí a mince
  • výroba slitů
  • servis a služby v rámci vzácných kovů a logistika

Kinebar

Argor – Heraeus je jediným výrobcem na světě, který používá speciální dekorativní a ochranný znak KINEGRAM na zadní straně některých slitků. Tyty slitky jsou známy pod názvem Kinebar (jedná se o slitky o váze 1 g, 2g, 5g, 10g, 20g a 1 unce).

Punc používaný na slitcích

Punc na slitcích Argor Hereaus

Münze Österreich

„Münze Österreich“ neboli Rakouská mincovna je oficiální a také jedinou mincovnou nacházející se na území Rakouska. Její současné sídlo se nachází ve Vídni, v budově, kterou vystavěl Císař Ferdinand I. v letech 1835 – 1837.

Avšak prapůvodní vznik mincovny se datuje již do doby před 800 lety.  Bylo to v roce 1194, kdy mincovna vznikla pod názvem „Wiener Münze“.  Tehdejší rakouský a štýrský vévoda Leopold V. se proslavil především zajetím anglického krále Richarda Lví srdce při jeho návratu z třetí křížové výpravy. Při propuštění bylo dohodnuto, že Richard zaplatí císaři 100 000 hřiven stříbra (dnešní ekvivalent je cca. 25 mil. EUR) a polovinu z této částky dostane Leopold V. Peníze, které Leopold z anglického výkupného získal, posloužily k otevření nových stříbrných dolů ve Štýrsku, k reformě mince a staly se základem pro budoucí vznik Rakouské mincovny. V této mincovně se již razily různé druhy mincí: krejcary, dukáty, groše, zlaté guldeny, šilinky. Od roku 2002 se zde razí i současná měna Evropské unie Euro.

Wiener Philharmoniker

Je investiční zlatá mince, jež se razí od roku 1988. Původně se nabízela ve dvou velikostech – 1 unce (31,1g) a 1/4 unce (7,8g). Již od samého začátku byla překonána veškerá očekávání ohledně prodeje. Po 3 měsících se prodalo 620.000 mincí – tj. 400.000 uncí – a mince si tak vedla velmi dobře na poli konkurence ze Sev. Ameriky, Austrálie a Jižní Afriky. V letech 1992, 1995, 1996 a 2000 byl „Wiener Philharmoniker“ dokonce nejprodávanější mincí světa. Nyní se razí i ve velikosti 1/2 unce a 1/10 unce. Do současnosti bylo prodáno přes 8,7mil. mincí o celkové váze 182 tuny ryzího zlata.

Od února 2008 se razí také investiční stříbrná mince se stejným názvem a motivem „Wiener Philharmoniker“.

Rakouská mincovna také dodává investiční zlaté slitky, které si nechává vyrábět u svého partnera – firmy Argor-Heraeus SA, u níž je navíc podílníkem. Tyto slitky samozřejmě obsahují veškeré náležitosti typu „GOOD DELIVERY STANDARD“ a jsou dostupné ve všech běžných gramážích.

Rakouská mincovna se mimo jiné proslavila tím, že vyrobila největší minci světa -  „1000 uncí vážící Wiener Philharmoniker“ o průměru 37cm a tloušťce 2cm.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.