Zpět na úvod | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

ZLATÉ REZERVY » Výrobci » Munze Österreich


Munze Österreich

Webové stránky výrobce: www.austrian-mint.at

Munze Österreich

„Münze Österreich“ neboli Rakouská mincovna je oficiální a také jedinou mincovnou nacházející se na území Rakouska. Její současné sídlo se nachází ve Vídni, v budově, kterou vystavěl Císař Ferdinand I. v letech 1835 – 1837.

Avšak prapůvodní vznik mincovny se datuje již do doby před 800 lety.  Bylo to v roce 1194, kdy mincovna vznikla pod názvem „Wiener Münze“.  Tehdejší rakouský a štýrský vévoda Leopold V. se proslavil především zajetím anglického krále Richarda Lví srdce při jeho návratu z třetí křížové výpravy. Při propuštění bylo dohodnuto, že Richard zaplatí císaři 100 000 hřiven stříbra (dnešní ekvivalent je cca. 25 mil. EUR) a polovinu z této částky dostane Leopold V. Peníze, které Leopold z anglického výkupného získal, posloužily k otevření nových stříbrných dolů ve Štýrsku, k reformě mince a staly se základem pro budoucí vznik Rakouské mincovny. V této mincovně se již razily různé druhy mincí: krejcary, dukáty, groše, zlaté guldeny, šilinky. Od roku 2002 se zde razí i současná měna Evropské unie Euro.

Wiener Philharmoniker

Je investiční zlatá mince, jež se razí od roku 1988. Původně se nabízela ve dvou velikostech – 1 unce (31,1g) a 1/4 unce (7,8g). Již od samého začátku byla překonána veškerá očekávání ohledně prodeje. Po 3 měsících se prodalo 620.000 mincí – tj. 400.000 uncí – a mince si tak vedla velmi dobře na poli konkurence ze Sev. Ameriky, Austrálie a Jižní Afriky. V letech 1992, 1995, 1996 a 2000 byl „Wiener Philharmoniker“ dokonce nejprodávanější mincí světa. Nyní se razí i ve velikosti 1/2 unce a 1/10 unce. Do současnosti bylo prodáno přes 8,7mil. mincí o celkové váze 182 tuny ryzího zlata.

Od února 2008 se razí také investiční stříbrná mince se stejným názvem a motivem „Wiener Philharmoniker“.

Rakouská mincovna také dodává investiční zlaté slitky, které si nechává vyrábět u svého partnera – firmy Argor-Heraeus SA, u níž je navíc podílníkem. Tyto slitky samozřejmě obsahují veškeré náležitosti typu „GOOD DELIVERY STANDARD“ a jsou dostupné ve všech běžných gramážích.

Rakouská mincovna se mimo jiné proslavila tím, že vyrobila největší minci světa -  „1000 uncí vážící Wiener Philharmoniker“ o průměru 37cm a tloušťce 2cm.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.