Poptávka po zlatě v Číně může letos dosáhnout historického rekordu
28. 10. 2015
Podle údajů Chinese Gold & Silver Exchange Society může spotřeba zlata v Číně překonat v letošním roce dosavadní rekord z roku 2013. Poptávka po zlatě byla podpořena především devalvací juanu Čínskou centrální bankou a také turbulencemi na akciových trzích.
Výběry fyzického zlata na burze v Šanghaji (SGE) se drží v posledních týdnech na velmi vysoké úrovni a v průměru dosahují více než 50 tun týdně. Také poptávka v Hongkongu se zvedla o 25 % oproti první polovině letošního roku. Cena zlata klesá již třetím rokem v řadě, přičemž v roce 2013 byla zvýšená poptávka po zlatě způsobena náhlým propadem jeho ceny o 28 %, uvedl předseda burzovní komise Haywood Cheung. Rok 2015 ale může překonat dosavadní rekord z roku 2013, a to především zvláště poté, kdy byl ve 3. kvartále devalvován juan.
Cheung také uvedl, že "investoři stále preferují investici do zlata, jelikož se jim nenabízí mnoho ostatních investičních alternativ. Navíc také začíná převládat obecný pocit ohledně menší cenové nestability". Cena zlata se pohybuje kolem úrovně 1.170 USD a zlato tak v letošním roce balancuje mezi ziskem a ztrátou. Někteří investoři očekávají první zvýšení sazeb od roku 2006, o kterém by mělo být rozhodnuto na zasedání amerických centrálních bankéřů v tomto týdnu, avšak mnohem pravděpodobněji na prosincovém zasedání.
Podle údajů WGC (World Gold Council) dosáhla poptávka po zlatě v loňském roce 973,6 tuny, přičemž jen za první polovinu letošního roku bylo poptáváno celkem 497,3 tuny zlata.
Zde se však údaje o zlatě, které předkládá WGC, velmi rozcházejí s informacemi, které prezentuje expert na čínský zlatý trh Koos Jansen ze společnosti Bullionstar. Ten ve své poslední zprávě ze 17. října 2015 uvádí, že doposud bylo na burze v Šanghaji (Shanghai Gold Exchange) vyskladněno (poptáváno) celkem 1.958 tun fyzického zlata.
Kumulované a týdenní výběry zlata na burze SGE (2009 - 2015) |
Níže uvedený graf předkládá souhrn nabídky a poptávky po zlatě v Číně. Všimněte si, že importy zlata jsou vyjádřeny pouze jako exporty z Hongkongu, Švýcarska, Velké Británie a Austrálie. Čína ale importuje zlato i z ostatních zemí, které jsou však méně transparentní, co se týče zveřejňování obchodních statistik. Rozdíl mezi výběry zlata na SGE (celková poptávka) a celkovými importy a domácí těžbou (celková nabídka) může být vyplněn nabídkou z recyklovaného zlata a ostatními (nezveřejněnými) importy.
Čínská nabídka a poptávka po zlatě (1/2013 - 8/2015) |
Koss Jansen také vypozoroval, že výběry zlata na burze SGE se chovají inverzně k cenovému vývoji zlata. Klesající cena zlata způsobuje vyšší výběry (poptávku) kovu. Devalvace juanu, která proběhla 11.8.2015, nezastavila Číňany od nákupů zlata. Naopak podnítila zájem o zlato, který byl ještě umocněn následným poklesem čínské akciové burzy.
Týdenní výběry zlata na burze SGE (v tunách) vs. akciový index SCI |
Akciový index The Shanghai Composite Index (SCI) dosáhl vrcholu 11.6.2015, kdy byly výběry na burze SGE kvůli sezónnosti na nízké úrovni. Avšak od tohoto okamžiku začaly být výběry zlata mimořádně vysoké, přičemž index SCI razantně propadl z úrovně 5.000 bodů na 3.000 bodů.
V červenci, srpnu a září dosahují výběry zlata na SGE vysokých hodnot, což reflektuje i rostoucí premium na zlato, které naopak odráží zvýšený tlak na importy zlata.
Premiun na zlato na burze SGE, které se udává v % nad mezinárodní cenou zlata |
Zdroj: bloomberg, bullionstar