Rekordní čtvrtletní objem obchodů na trhu se zlatem
6. 10. 2017
V hantýrce tržních analytiků se tvrdí, že „objem předchází cenový pohyb“. Na futures trhu se zlatem nastal ve 3. kvartále letošního roku nejvyšší čtvrtletní objem v historii obchodování. Statistická data ukázala, že v uvedeném období bylo zobchodováno celkem 17,5 mil. futures kontraktů, což překonalo dosavadní rekord o značných 3,5 mil. kontraktů.
Tento nový rekord dokonce předčil celkové množství kontraktů, které bylo zobchodováno v kvartále, kdy cena zlata dosáhla doposud historického vrcholu 1.923 USD za unci, což bylo v roce 2011. Toto zvýšené obchodní množství je předzvěstí něčeho...
Graf čtvrtletního vývoje ceny zlata vs objem obchodů, 2011 -2017 |
Zlato zůstává v bočním trendu
Zajímavou skutečností je fakt, že toto zvýšení obchodního množství nastává v momentě, kdy cena zlata stále zůstává pod úrovní z roku 2013 a zároveň je trh v bočním trendu, který trvá téměř 5 let.
Tento trend nechává většinu běžných investorů bez zájmu o trh se zlatem. Trh totiž působí dojmem, že se na něm nic zvláštního neodehrává – cena jednou roste, poté opět klesá a opět roste a znovu klesá. Ve skutečnosti se ale pod povrchem něco odehrává, neboť rekordní zobchodované množství v roce 2017 naznačuje, že v trhu nastává významná změna – jedná se o akceleraci přesouvání zlata od rukou slabých k silným.
Technický pohled na trh
Při pohledu na dlouhodobý graf ceny zlata je patrné, že nejdůležitějším momentem letošního roku je prolomení dlouhodobého sestupného trendu, jenž vyznačuje růžová linie. Tímto trendem je spojnice mezi vrcholy z let 2011, 2012, 2016 a 2017. Tato linie byla zcela jasnou rezistencí v posledních 6 letech. Pokud dochází k průlomu těchto zásadních linií, často je takový průraz doprovázen zpětným re-testem průlomové ceny. Tato linie s ubíhajícím časem postupně klesá a její aktuální re-test by byl na ceně 1.240 USD. Na konci letošního roku se bude růžová linie nacházet na ceně 1.200 USD, kde se souběžně potká s modrou vzestupnou linií, která naopak definuje nový rostoucí trend, jenž tvoří spojnice významného dna na konci roku 2015 a minima z konce roku 2016.
Kontinuální graf ceny zlata, 2011 - 2017 |
Úroveň, která musí být bezpodmínečně udržena, aby nedošlo k poškození pozitivního technického výhledu, je tedy pásmo 1.200 - 1.240 USD. Pokud by trh klesl a zavřel pod uvedenou podporou, mělo by to zřejmě velmi medvědí důsledky. Pravděpodobnost tohoto negativního scénáře je ale za současných okolností nízká, jelikož je naopak pravděpodobné, že jakmile zlato dosáhne této testovací úrovně, objeví se v trhu spousta kupujících.
Scénáře vývoje a závěr
Náš 18měsíční cenový cíl zůstává nadále v pásmu 1.485 – 1.535 USD.
- Scénář A – cena zlata nalezne podporu na současných úrovních (okolo 1.270 USD) a následně zamíří výše, přičemž zmiňovaného cíle by mohlo být dosaženo v prvním kvartále 2018.
- Scénář B – cena zlata bude nadále postupně vyklesávat, přičemž cenové dno nalezne v pásmu 1.240 – 1.200 USD. Cenového cíle by bylo následně dosaženo až ke konci roku 2018.
- Na trhu se zlatem nastalo v roce 2017 rekordní množství obchodů, přičemž cena zůstala na úrovních, kde se nacházela před 4 lety.
- Zvýšené množství obchodů signalizuje obnovení zájmu o zlato, s tím jak nastává postupné ukončení pohybu do strany.
- Zlato již zlomilo sestupný 6letý trend, dalším potvrzením bude růst ceny přes vrchol z roku 2016.
Zároveň jsme toho názoru, že se současným zpětným pohybem ceny se zvyšuje riziko posledního „výplachu“ trhu se zlatem, a to právě před tím, než nastane další významná růstová fáze. Proto budeme nadále pečlivě sledovat aktuální re-test silné zóny a monitorovat zvýšené obchodní množství, jakmile bude cena atakovat vrchol z roku 2016.
Zdroj: gold-eagle
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.