Sankce proti Rusku urychlí konec petrodolaru (čtvrtletní přehled Buda Conrada)
25. 9. 2014, Bud Conrad
Varoval jsem, že si USA pod sebou podkopávají židli tím, že uvalují sankce na Rusko. Sankce donutí Putina vytvořit nové systémy pro nakupování a prodávání zboží bez užití dolarů, což urychlí úpadek dolaru.
Zaprvé je třeba pochopit, že Spojené státy americké jsou mocné, protože dolar je mocnzý. A dolar je mocný díky petrodolarové úmluvě.
Petrodolar se zrodil poté, co USA v roce 1971 opustily zlatý standard. Výměnou za vojenskou podporu souhlasily Saúdská Arábie a OPEC, že budou přijímat pouze dolary pro platby za ropu. To dodalo dolaru nesmírný význam. Země potřebují ropu a potřebují dolary, aby si mohly koupit ropu – tudíž země potřebují dolary.
Petrodolarová úmluva vytvořila masivní a stálou globální poptávku po amerických dolarech, která přetrvává dodnes. To dává USA speciální privilegium, které nemá žádná jiná země: schopnost utáhnout ohromný a nikdy nekončící obchodní deficit:
Spojené státy mají obchodní deficit kvůli postavení dolaru |
Z tohoto důvodu může také Fed tisknout biliardy dolarů bez toho, aniž by způsobil příliš viditelnou inflaci.
Zpět k Rusku: snahy Spojených států izolovat Rusko urychlují pokles ve využívání dolaru. Nejdůležitějším vývojem událostí je USD 400 mld. dohoda na potrubní dodávky 20 % čínského plynu v příštích 20 letech.
Podobně jako Rusko, má i Čína dobré důvody, proč snížit svou závislost na amerických dolarech. Dohoda s Ruskem otevírá oběma těmto důležitým zemím s ohromnými ekonomikami dveře k tomu, aby mohly obchodovat přímo v renminbi nebo rublech. Považuji tento projekt za nejdůležitější indikátor toho, jak se mění světový finanční systém.
Když se tak dívám po světě, je úžasné, jak rychle Čína a Rusko upouštějí od dolaru. Rusko přesvědčilo osm z deseti zákazníků Gazprom Neftu, aby platili za ropu v eurech. Jedna ze zbylých zemí – Bělorusko – dokonce souhlasilo s platbami v ruských rublech.
Nová Rozvojová banka BRICS bude postižena podobnými následky. Byla vytvořena proto, aby poskytovala rozvojové půjčky a pomáhala s vypořádáním mezinárodních transakcí… A záměrně vynechali Spojené státy americké.
Čína rovněž pracuje na rozvíjení přímých vztahů s ostatními zeměmi, aby mohla obchodovat v renminbi. Již má smlouvy s 30 zeměmi včetně Japonska, Austrálie, Brazílie a Čile a pracuje na USD 100 mld. dohodě s Afrikou. Čína nedávno otevřela centra v Londýně a Frankfurtu, aby mohla zpracovávat obchodní toky denominované v jüanu.
Rovněž stojí za zmínku, že Čína je nyní největším světovým importérem ropy; Saudská Arábie prodává více ropy do Číny než do USA. Saudi Aramco, saúdsko-arabská státní ropná společnost, se spojila s čínským Sinopecem za účelem vybudování ohromné ropné rafinerie v přístavu Yanbu v Rudém moři. Pokud Saúdská Arábie uvolní svůj požadavek na platby v dolarech, úpadek petrodolaru nabere na pořádných otáčkách.
Tento graf názorně ukazuje klesající dolarové rezervy centrálních bank. V podstatě ukazuje výsledek všech těch protidolarových akcí, které uvádím výše. Může to vypadat jako stejný graf, který jsem již sdílel. Ale původní graf jsem zaktualizoval nejnovějšími čtvrtletními daty a rozšířil jej mírou změny v průběhu posledního roku.
Nejnovější Q1 2014 data potvrzují, že agresivní sankce USA způsobují ještě rychlejší pokles významu dolaru než dříve. Před 15 lety byla více než polovina všech rezerv tvořena dolary. Dnes je tento podíl méně než třetinový. Při této rychlosti bude na konci dekády dolar tvořit pouze 18 % rezerv centrálních bank. S takto nízkým podílem nebude již dolar požívat speciálních privilegií jako dnes:
Podíl dolaru v rezervách klesne v roce 2020 na 18 % |
Důsledky
Je těžké zveličit prospěch, který Spojené státy čerpají ze svých mimořádných petrodolarových privilegií. Jak rostla spotřeba ropy, poptávka po amerických dolarech rostla s ní, čímž vyzvedávala americkou ekonomiku do nových výšin. Nadvláda amerického dolaru udržovala dominanci USA ve všech typech obchodů.
A petrodolar je samozřejmě důvodem, proč byla americká vláda schopna nadělat tak ohromné vládní deficity a dluhy bez větších následků.
Velice se obávám, že svět míří do další války; o tomto tématu budu mít brzy článek. Spojené státy již teď vydávají téměř USD 1 bln. na národní obranu. Celkové armádní výdaje prudce vzrostly v průběhu každé války, ale v dobách míru nikdy moc neklesají, jak ukazuje následující graf:
Národní obrana je velká a nadále roste |
S tím, jak se všude ve světě vynořují neklidné oblasti, budou USA pravděpodobně muset znovu rozjet válečný stroj. Nebude jednoduché financovat nové války tváří v tvář klesajícímu významu dolaru.
Ukážu vám poslední graf. Americký dluh se již moc neobjevuje v novinových nadpisech, ale stále je neobhajitelný. Spojené státy jsou pohřbeny pod větším dluhem než v jakémkoliv jiném okamžiku v historii kromě druhé světové války:
Federální dluh v držbě veřejnosti roste příliš rychle |
Rozpočet Spojených států je hnaný zdvojenou poptávkou: po blahobytu a po válčení. S tím, jak baby boomers začínají odcházet do důchodu, se bude podíl blahobytu – obzvláště zdravotní péče – nadále rapidně zvyšovat. A vy již znáte moji předpověď, že míříme k další válce.
Vysoký a rostoucí dluh plus klesající status dolaru – oboje směřuje k jedné věci: měnové krizi. Dolarová krize se chystá již jedno desetiletí a ještě potrvá roky, než se plně rozvine, ale tempo se nesporně zrychluje.
Implikace pro investice jsou jasné: ochránit se díky vlastnictví fyzických aktiv. Zlato je stále tou nejlepší variantou; jak se rozpadají režimy fiat měn, monetární stabilita zlata přiláká investory hledající uchovatele hodnoty. Ostatní aktiva, která nemohou být znehodnocena, jako jsou ropa a nemovitosti, rovněž stojí za investiční zvážení.
Zdroj: The Casey Report
Překlad: Ing. Lucie Hošková
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.