Rozhodnutí ČNB na závěr března
2. 4. 2013, 16:27
Podle guvernéra ČNB Singera zůstanou úrokové sazby na "technické nule" delší dobu, dokud nebude výrazný nárůst tlaků na růst cen. ČNB je navíc podle guvernéra v případě potřeby dalšího uvolnění měnové politiky i nadále připravena zahájit devizové intervence proti posilování koruny. "Prognóza nyní naznačuje další uvolnění měnové politiky na konci tohoto roku," uvedl Singer. (ČTK)
Komentář:
Ujištění ČNB držet úrokové sazby na nule je dalším potvrzením příznivých podmínek pro cenu zlata v Kč. Při současné cenové inflaci jsou reálné úrokové sazby na úrovni: – 1,25%. Přitom je statisticky dokázáno, že příznivé podmínky pro růst ceny zlata přetrvávají při reálné úrokové sazbě až do + 3 %.
Jistě převážná většina čtenářů v novinách zaregistrovala informace o tom, jak reálné příjmy zaměstnanců klesly oproti roku 2008 o více jak 5%. Mnozí mainstreamoví ekonomové v čele s vedením ČNB se i přesto podivují nad tím, proč spotřebitelé více neutrácejí. Přitom samotná ČNB nese – podobně jako ostatní centrální bankéři v jiných zemích – na tomto stavu podstatný díl odpovědnosti.
Vysvětlení: Pokud skrze uvolněnou měnovou politiku ČNB manipuluje s úrokovými sazbami pod tržní úroveň, pak dochází v období ekonomického růstu k nadměrnému zadlužení (a plýtvání), které je nutné v období krize splácet. Domácnosti a firmy se jednoduše chytnou do nastražené dluhové pasti, z které následně profitují peněžní ústavy a později exekutoři.
Přirozeně je na každém, aby se rozhodnul, zda se zadluží nebo nikoliv. Ale pokud vidíme osobní a firemní bankroty v tak velké míře jako po roku 2008 prakticky v jednom okamžiku, pak je buď převážná část ekonomických subjektů špatnými hospodáři a nebo jednoduše jednají podle pravidel, které jsou systémově chybná.
Roman Pilíšek, ZLATÉ REZERVY