Zpět na úvod | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

Americký dolar těžil z výprodeje na světových trzích (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 7. týden 2018)

13. 2. 2018, Jan Železník
 

Americký dolar těžil z výprodeje na světových trzích (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 7. týden 2018)

Vzácné kovy klesaly druhý týden v řadě. Cena zlata odepsala 15 USD (- 1,1 %) a cena stříbra ztratila 30 centů (- 1,8 %). Naproti tomu americký dolar zaznamenal nejlepší týden za posledních 15 měsíců.

Aktuální vývoj

V poslední týdenní zprávě jsem v závěrečné části uváděl: „Vzácné kovy mohou být nyní slitvíce ovlivněny vývojem na měnových trzích. Pokud by získal americký dolar dočasnou sílu (řekněme do březnového zasedání FEDu), pak mohou ceny zlata a stříbra dále mírně korigovat, případně jít do strany a konsolidovat se.“

US Dollar Index se odrazil z velmi přeprodané oblasti a připsal si nejlepší týdenní zhodnocení za posledních 15 měsíců. Na posílení amerického dolaru se bezesporu podepsal výprodej na akciových trzích, který byl z pohledu prudkosti a razance propadu velmi ojedinělý. Index Dow Jones kolaboval během jediného dne o více než 1.000 bodů. Je tak trochu zvláštní, že americký dolar je schopen si stále udržet statut bezpečného přístavu v dobách paniky na trzích, a to i přes skutečnost, že je od ledna 2017 v dlouhodobém sestupném trendu.

US dollar index COT 7. týden 2018
Vývoj US Dollar Indexu, týdenní graf, 2014 - 2018

Zlato i stříbro byly na některých informačních serverech kritizovány za to, že jejich cena nereagovala adekvátním růstem během propadu na akciových trzích. K tomuto jevu bych chtěl poznamenat jedno – zde je odkaz na článek, který naše redakce zveřejnila v červnu 2017. Zlato je primárně zajištěním proti inflaci a nikoliv proti geopolitickým rizikům nebo výprodeji na globálních trzích. Pokud někdo dává do souvislosti, že cena zlata musí růst, když klesají akciové trhy, jedná se o mylnou představu.

Také se objevily „příběhy“ o tom, že někteří investoři museli vyprodat vzácné kovy, aby pokryli nedostatek finančních prostředků na obchodních účtech kvůli klesajícímu akciovému trhu. Toto je v podstatě opakující se „story“ (příběh), který jsme již slyšeli během finanční krize v roce 2008 a který není úplně pravdivý. Vezměme si jednoduchá fakta – akcie, které jsou zahrnuty v indexu S & P 500, ztratily během výprodeje v minulém týdnu hodnotu 2 bilionů USD (2.000 mld. USD). Veškeré zásoby stříbra na zemi v podobě 1.000uncových stříbrných slitků činí (zaokrouhleně směrem vzhůru) 2 mld. uncí, což je hodnota 33 mld. USD. I kdyby veškeré toto stříbro bylo náhle investory vyprodáno, aby tím pokryli „margin call“ na svých účtech, jednalo by se o kapku v moři v porovnání s celkovými finančními ztrátami na akciovém trhu. Tolik na okraj k příběhům o vzácných kovech, které kolují na internetu.

K technickému pohledu na oba trhy jsem v minulé týdenní zprávě uváděl: „Zásadní rozdíl mezi oběma trhy je v tom, že zlato se stále drží nad oběma důležitými klouzavými průměry, zatímco stříbro je již pod 50denním i 200denním průměrem. Stříbro má z tohoto pohledu většinu svého propadu již za sebou, ale u zlata si tím nejsem zcela jistý. Stále není vyloučeno pokračování poklesu do pásma 1.300 – 1.310 USD.“

Zlato graf COT 7. týden 2018 týdenní
Týdenní graf ceny zlata, 12/2015 - 2/2018

Zlato kleslo ve čtvrtek 8.2. na cenu 1.309 USD u aktuálního dubnového kontraktu. Tento pokles ceny zlata se zastavil těsně nad 50denním průměrem a současně dosáhl horní hranice uváděného korekčního pásma. Zlato nyní korigovalo do 50% Fibonacciho retracementu svého posledního růstu ceny – z hodnoty 1.238 USD v polovině prosince na cenu 1.365 USD na konci ledna. 50% retracement je vždy velmi zásadní. Pokud ho trh prorazí, pak se domnívám, že zlato zkoriguje k linii 61,8 %, eventuálně 76,4 %.

Zlato graf COT 7. týden 2018 Zlato graf COT 7. týden 2018 fibona

Denní graf zlata a jeho

poslední 2 primární cykly

Denní graf zlata od prosince 2017

a Fibonacciho retracement

U stříbra jsem byl ve svém odhadu optimističtější, než se nakonec ukázalo. Cena stříbra pokračovala také v poklesu a páteční minimum dosáhlo úrovně 16,13 USD. Stříbro má dlouhodobou trendovou linii na ceně 15,80 – 15,90 USD. Až sem by mohl trh se stříbrem klesnout, pokud bude u vzácných kovů pokračovat výprodej. Stříbro ale již vrátilo velkou část svého předešlého růstu – jeho cena klesla dokonce na Fibonacciho linii 76,4 % a na denním grafu klesl oscilátor SSTO do přeprodané oblasti.

Stříbro graf COT 7. týden 2018 Stříbro graf COT 7. týden 2018 týdenní

Denní graf stříbra a jeho

Fibonacciho retracement

Týdenní graf ceny stříbra a jeho

dlouhodobé linie

Z pohledu cyklické analýzy jsou oba kovy v 9. týdnu svého primárního cyklu, což znamená, že jsou v jeho polovině a nedávná cenová minima (zlato 1.309 USD a stříbro 16,13 USD) mohla být dnem v polovině těchto cyklů. Pokud trh dosáhne významnějšího dna v polovině cyklu, zpravidla se z něj alespoň částečně odrazí vzhůru. Síla odrazu je poté přímo úměrná struktuře pozic COT.

COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)

Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.

V reportovaném týdnu od 31.1. do 6.2. ceny vzácných kovů klesaly a zejména z tohoto důvodu došlo k očekávané změně ve struktuře COT – Managed Money prodávali a commercials nakupovaly.

Na trhu se zlatem snížili komerční obchodníci (commercials) své čisté prodejní (net SHORT) pozice o 19.600 kontraktů na celkový počet 205.500. Toto je nejnižší stav pozic od 2. ledna, avšak v úhrnu tato výše znamená stále medvědí strukturu. Pozitivním znamením bylo, že „Velká 4“ redukovala své vysoké SHORT pozice o 9.200 kontraktů na celkový počet 180.939, což jsou stále velmi vysoké pozice 4 největších obchodníků. Také „Velká 8“ snížila SHORT pozice o 11.400 kontraktů a Raptors (menší obchodní banky) snížily své LONG pozice o 1.000 kontraktů na celkový počet 45.000.

COT 7. týden 2018 comm gold COT 7. týden 2018 Big 4 gold

Vývoj celkových NET pozic

commercials a non-commercials

na zlatě za poslední 3 roky

Vývoj SHORT pozic "Velké 4"

na zlatě za poslední 2 roky

Na prodejní straně byli obchodníci z kategorie Managed Money (MM), kteří prodali ještě více kontraktů, než commercials koupily. Celkem se jednalo o prodej 24.633 kontraktů, a to tím, že zlikvidovali (snížili) LONG pozice o 24.220 kontraktů a současně navýšili SHORT pozice o 413 kontraktů. Pokud by cena zlata dále klesala (pod 50denní a 200denní průměr), můžeme očekávat další likvidaci LONG pozic a zřejmě i určité navýšení SHORT pozic MM.

Na trhu se stříbrem snížily commercials své čisté prodejní (net SHORT) pozice o vysokých 16.700 kontraktů na celkový počet 30.600. Tyto pozice jsou jen o 12.000 kontraktů výše, než byly při extrémně býčí struktuře v polovině prosince 2017. A vzhledem k pokračujícímu poklesu ceny stříbra po úterní uzávěrce dat, je vysoce pravděpodobné, že došlo k dalšímu snížení těchto pozic a struktura na stříbře se posunula o to více býčím směrem.

COT 7. týden 2018 silverg comm COT 7. týden 2018 silver raptors

Vývoj celkových NET pozic

commercials a non-commercials

na stříbře za poslední 3 roky

Vývoj LONG a SHORT pozic

Raptors na stříbře za poslední

2 roky

Nyní zde máme poměrně rozdílné struktury na zlatě i stříbře. Zatímco na zlatě je struktura více medvědí, pak na stříbře je poměrně býčí. Z minulosti je však známo, že medvědí struktura neznamená nutně propad ceny a naopak, poměrně býčí struktura neznamená, že cena aktiva nemůže ještě klesnout. Jsem spíše zvědavý, jak budou tyto struktury rozřešeny. Na stříbře je struktura býčí zejména z jednoho důvodu – Raptors (menší obchodní banky) drží stále vysoké množství LONG pozic, čímž automaticky snižují čisté prodejní (net SHORT) pozice všech commercials. Pokud by stříbro mělo ještě klesnout a Raptors by „zazmatkovaly“ a začaly prodávat své LONG pozice na stoplosech, mohlo by to cenu stříbra srazit ještě níže. Taková situace nastala v minulosti jen ojediněle – bylo to v prosinci 2014, kdy Raptors sázely ve velkém na odraz ceny stříbra a držely vysoké LONG pozice. Nakonec byla část Raptors nucena uzavřít své LONGy ve ztrátě, čímž vytvořily další prodeje stříbra a jeho cena ještě jednou prudce klesla, než se definitivně odrazila vzhůru. Netvrdím, že se něco podobného musí stát, ale toto je jedna z možností, které si dovedu představit jako potenciální hrozbu pro možný pokles stříbra při relativně býčí struktuře.

Závěr

Zda zlato a stříbro zamíří výše či níže v následujících dnech, je spíše věštěním z křišťálové koule. Vysoká volatilita akciového trhu rozbila relativně klidné a stabilní vody investičního světa několika posledních měsíců. Zejména stříbro solidně vyklesalo z cenového vrcholu, kterého dosáhlo na začátku ledna. Obnovení jeho růstu je tedy docela pravděpodobné. U zlata jsou ale určitou hrozbou vysoké prodejní (SHORT) pozice „Velké 4“. A proti čtyřem největším obchodníkům (bankám) na COMEXu nerad vsázím. Zlato si vytvořilo dočasnou podporu na ceně 1.310 USD a pokud bude udržena, trh může pokračovat v býčím směru, ale potenciál růstu bude určitým způsobem limitovaný. Pokud bude podpora na ceně 1.310 USD prolomena, pak čekám rychlou likvidaci LONG pozic MM a snížení SHORT pozic „Velké 4“. Jestli tento scénář nastane, bude trh se zlatem opět připraven na další a zároveň větší kolo růstu jeho ceny.

 

Janek Foto k analýzám

POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ. NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH. NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.

Archiv článků »

Nakupujete online
Stříbrný slitek 500 gramů

Stříbrný slitek 500 gramů

– Argor-Heraeus SA

cena: 16 719 Kč

Skladem více jak 30 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku
Zlatý slitek  1 Oz (31,103 gramů)

Zlatý slitek 1 Oz (31,103 gramů)

– Argor-Heraeus SA

cena: 61 375 Kč

Skladem více jak 100 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku
Stříbrný slitek 1000 gramů

Stříbrný slitek 1000 gramů

– Argor-Heraeus SA

cena: 32 126 Kč

Skladem více jak 30 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Zásada ochrany osobních údajů
zavřít