Býčí trh na zlatě pokračuje (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 35. týden 2017)
4. 9. 2017, Jan Železník
Cena zlata vzrostla minulý obchodní týden na téměř roční maximum a zakončila o 33 USD výše (+2,5 %). Cena stříbra přidala solidních 75 centů (+4,4 %). Od začátku července se cena zlata zvýšila o 10 % a cena stříbra vyrostla během stejného období o 14,8 %.
Aktuální vývoj
V minulých týdenních zprávách jsem několikrát poukazoval na to, že zlato má na ceně 1.300 USD silnou rezistenci. Teprve pokud dojde k jejímu jednoznačnému proražení (tj. uzavření na týdenní bázi nad touto cenou), můžeme očekávat akceleraci růstu k vyšším hodnotám. Tento signál „konečně“ nastal a zlato tím potvrdilo pokračující býčí trh, který začal v prosinci 2015. Tento průraz však nebyl jednoduchý, neboť teprve napočtvrté byla cena 1.300 USD proražena.
Co bude následovat dále? Hodně bude záležet na tom, jak agresivně budou další kupující přiskakovat do trhu. Tímto růstem se struktura COT totiž dostává do silně medvědího teritoria, což je ale typické při vysokých růstech. Opačný scénář nastává při poklesech. Medvědí struktura však může nějakou dobu přetrvávat a cena přitom může růst dále, tak jako jsme to viděli loňský rok.
Zlato se posunulo hned k další silné rezistenci, která je na ceně 1.340 USD a je označována jako „Trumpova rezistence“, neboť na této ceně se zlato vytočilo v den posledních prezidentských voleb v USA. Další silná rezistence je na ceně 1.380 USD, což je vrchol z roku 2016. Jeden z těchto dvou bodů bych viděl jako pravděpodobný cenový vrchol aktuálního primárního cyklu, který je nyní ve svém 8. týdnu. Žádný trh totiž neroste bez přerušení do nebe a určitá korekce aktuální růstu přijde také na trhu se zlatem. Technické pravidlo je takové, že tam, kde trh prorazil silnou rezistenci, si následně vytvoří odolnou podporu. Je tedy možné, že pokud by cena zlata z nějakého důvodu začala opět korigovat dolů, budou na ceně 1.300 USD bránit podporu kupující.
Denní graf zlata od počátku roku |
Týdenní graf zlata 2011 - 2017 |
Zlato - to jsou především velké emoce. Jaderné testy Severní Korey a slabší data z trhu práce v USA přílákaly do trhu nové kupující a cena se tak posunula výše, přestože trh vykazuje technické známky překoupenosti. Na denním grafu je pomocný indikátor SSTO již několik dnů v divergenci (indikátor jde do strany, ale cena roste dále) a na týdenním grafu se dostal právě nyní do překoupené oblasti. Na druhou stranu byl průraz ceny 1.300 USD jasným znamením pokračujícího býčího trhu, což může dočasně zastínit zmiňované technické indikátory.
Také trh se stříbrem se nakonec rozhoupal, a přestože procentní růst stříbra překonal procentní růst zlata, působí stříbro jakýmsi slabším dojmem. Stříbro se minulé pondělí dostalo přes 200denní průměr a trh je aktuálně u první silné rezistence 17,80 USD. Další rezistence je až na ceně 18,60 USD.
Denní graf ceny stříbra od počátku roku |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Změny ve struktuře COT byly v posledním reportovaném týdnu (od 23.8. do 29.8.) v souladu s očekáváním. Cena zlata i stříbra razila nová maxima a souběžně s tím došlo k navýšení prodejních pozic komerčních obchodníků.
Na trhu se zlatem vzrostly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o 28.100 kontraktů na celkový počet 248.000. Toto jsou nejvyšší prodejní pozice za poslední rok a struktura pozic na zlatě je tak jednoznačně medvědí. V rámci kategorie commercials zvýšila „Velká 4“ své SHORT pozice o solidních 11.300 kontraktů a Raptors (menší obchodní banky) odprodaly 20.300 LONG kontraktů a zredukovaly tak své LONG pozice na 14.400. Jen připomínám, že na začátku července držely Raptors přes 100.000 LONGů, které se ziskem při růstu ceny zlata postupně odprodávají.
Vývoj net pozic na trhu se zlatem za poslední 3 roky |
Na straně kupujících byly jako obvykle obchodníci z Managed Money, kteří koupili přes 27.000 kontraktů, a to formou 25.348 nových LONG pozic a zpětným odkupem 1.699 SHORT pozic. „Net LONG“ pozice MM jsou nyní nejvyšší od října 2016 a jsou vzdáleny cca 40.000 kontraktů od absolutního maxima z července 2016.
Vývoj spekulativních pozic MM, 2013 - 2017 |
Na trhu se stříbrem vzrostly „net SHORT“ pozice commercials o 10.500 kontraktů na celkový počet 65.600, což je nejvyšší stav od poloviny června, ale stále o cca 50.000 kontraktů nižší, než bylo maximum na konci dubna, kdy držely commercials nejvyšší čisté prodejní pozice v historii.
Od poloviny července prodaly commercials celkem 170.000 kontraktů zlata (17 mil. uncí), zatímco MM nakoupili celkem 190.000 kontraktů (19 mil. uncí). Nákup zmiňovaných 19 mil. uncí byl hlavním motorem 120dolarového růstu ceny zlata.
Na trhu se stříbrem nakoupili ve stejném období MM celkem 60.000 kontraktů stříbra (300 mil. uncí), zatímco commercials prodaly 44.000 kontraktů (220 mil. uncí). Ve světě se vytěží zhruba 75 mil. uncí stříbra měsíčně, což je 150 mil. uncí za 2 měsíce. Managed Money ale nakoupili dvojnásobně vyšší množství stříbra, než se ve světě ve stejném období vytěží a proto je mírně překvapující, že stříbro vyrostlo během posledních 2 měsíců jen o 2 dolary.
ETF fondy a trh s fyzickým kovem
Do největšího světového ETF fondu se zlatem – SPDR Gold Shares (GLD) – začalo zlato opět natékat, což je s rostoucí cenou běžný jev. Avšak v červenci se děl pravý opak – cena akcií fondu rostla, ale zásoby se přesto snižovaly. Aktuálně se v tomto fondu nachází 831,21 tuny zlata, což je zhruba o 100 tun méně, než když byla naposledy cena akcií na stejné úrovni – 126 USD.
Vývoj GLD za poslední rok | Vývoj SLV za poslední rok |
U fondu se stříbrem (SLV) nadále přetrvává anomální stav, kdy akcie fondu od počátku července rostou, avšak stav zásob nadále klesá. Momentálně se ve fondu SLV nachází 10.304 tun stříbra.
Banka JP Morgan je nadále aktivní na trhu se stříbrem. V minulém týdnu zvýšila své oficiální zásoby na COMEXu již na 115,79 mil. uncí, což je další nový rekord.
Vývoj zásob stříbra banky JP Morgan na COMEXu |
Závěr
Trh se zlatem určil pro druhou polovinu letošního roku směr, a ten by měl být k vyšším hodnotám. Jedinou, ale velkou hrozbou pro trh je nyní dosti medvědí struktura COT a jak ze zkušenosti víme, komerční obchodníci nikdy neuzavírají své SHORT pozice při rostoucích cenách, ale pouze při cenách klesajících. Proto bychom neměli být překvapeni, pokud by po 130dolarovém růstu přišla nějaká korekce ceny.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.