Cena zlata jako na houpačce (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 42. týden 2017)
24. 10. 2017, Jan Železník
Minulý týden přinesl návrat ceny zlata zpět pod 1.300 USD za unci. Zlato korigovalo o 23 USD níže (- 1,8 %) a stříbro odepsalo 35 centů (- 2 %).
Aktuální vývoj
V pátek 6.10. se cena zlata odrazila od 200denního průměru a během 6 obchodních dnů si zlato připsalo zhodnocení 45 USD. Tento poměrně prudký růst naznačoval, že zlato mohlo vstoupit do nového primárního cyklu. Minulý týden však trh většinu tohoto růstu vymazal, a proto nelze stále vyloučit finální pokles ceny. Osobně bych byl i za takový pokles rád, jelikož by lépe zapadl jak do technické, tak i do časové analýzy.s
Z technického pohledu by bylo ideální, pokud by zlato korigovalo pod 200denní průměr a otestovalo vzestupnou trendovou linii, kterou tvoří spojnice cenového dna z roku 2015 a 2016.
Z cyklického pohledu by bylo ideální, pokud by zlato vytvořilo 11měsíční cenové dno na přelomu listopadu a prosince.
Za další – pokud by skutečně došlo na uváděný pokles, významně by se tím vylepšila struktura COT, jež je nyní více medvědí než býčí. Vývoj COT struktury nám v posledních letech ukázal, že jakmile je tato struktura již nějakou dobu medvědí, může cena zlata jen stěží udržet silný růst. Změny struktury COT se staly tak významnou součástí cenotvorby vzácných kovů, že je nelze jednoduše přehlížet. V posledních dvou reportovaných týdnech nebyly změny ve struktuře nijak zásadní, a stejně tak se neměnila v reportovaných týdnech významně cena. To je další potvrzení toho, jak důležitá je analýza struktury COT. Abyste to pochopili správně – cena zlata se pohybovala, ale nikoliv v reportovaných týdnech. Reportovaný týden měří vždy změnu pozic od středy do úterý dalšího týdne. A právě v tomto období např. cena zlata nejprve vyrostla a následně klesala, tudíž cenová změna byla minimální, tak jako změna ve struktuře.
Vývoj ceny zlata od počátku roku, denní graf |
Ale zpět k trhu se zlatem. Cena zlata se nyní nachází mezi 50denním a 200denním průměrem. Trh nevykazuje velkou ochotu klesat, ale na druhou stranu není podle výše uvedených informací (COT) nachystán na velkou rally. Myslím, že zlato je nyní na kritickém bodě, kdy se skutečně rozhoduje, zda ještě přijde „větší“ finální pokles. Pokud trh neudrží cenu 1.262 USD z 6.10. a propadne pod ni, pak pravděpodobně zahájí sestupnou fázi ke dnu primárního cyklu a 11měsíčnímu cenovému dnu.
Zhruba před 3 týdny jsem v týdenní zprávě uváděl, že US Dollar Index udržel silnou podporu (viz týdenní graf) a vytvořil si prostor pro krátkodobé posílení. Tento stav nadále trvá. Na denním grafu můžete vidět, že se na dolaru vytvořila reverzní formace rameno-hlava-rameno, a pokud by index prorazil hodnotu 94 bodů, může vyrůst až do úrovně 96 – 97 bodů. To by se mohlo podepsat na oslabení ceny zlata. Uvedené signály se však musí potvrdit – zlato klesnout pod 1.262 USD a US Dollar Index vyrůst nad 94 bodů.
US Dollar Index, denní graf | US Dollar Index, týdenní graf |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V reportovaném týdnu od 11.10. do 17.10. se cena zlata téměř nezměnila (klesla o pouhé 3 USD), a proto nedošlo ani k významné změně ve struktuře COT (jak jsem uvedl výše). Čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials klesly o zanedbatelných 1.400 kontraktů na 221.600. Výše těchto pozic je charakterizována jako medvědí.
Net pozice commercials a non-commercials za poslední 3 roky |
Na prodejní straně byli opět obchodníci z kategorie Managed Money (MM), kteří prodali celkem 1.815 kontraktů, a to nákupem 3.401 nových LONGů a prodejem 5.216 nových SHORTů. Rozdíl mezi SHORT a LONG je zmiňované množství 1.815 kontraktů.
Na stříbře došlo v reportovaném týdnu také k nepatrné cenové změně, kdy jeho cena klesla o 13 centů, ale přesto se zvýšily čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o 4.300 kontraktů na celkový počet 74.900. Zde je potřeba zdůraznit, že „Velká 4“ (alias JP Morgan) zvýšila své SHORT pozice o 2.600 kontraktů a banka JP Morgan tak drží podle odhadů Theodora Butlera 36.000 SHORT kontraktů (180 mil. uncí), což je téměř stejně vysoké množství jako na konci dubna, kdy cena stříbra utvořila dosavadní roční maximum. Události z dob nedávných naznačují, že vysoké SHORT pozice „Velké 4“ nejsou nikdy dobrým znamením pro růst ceny. Ale nezapomeňme, že banka JP Morgan drží obří zásobu fyzického kovu, tudíž má ony SHORT pozice kryty fyzickým stříbrem a pokud by cena stříbra z nějakého důvodu vyskočila nahoru, tato banka je zajištěna (zahedgována).
SHORT pozice "Velké 4" na stříbře |
ETF fondy a trh s fyzickým kovem
V největším světovém ETF fondu se zlatem nedošlo opět k žádné významné změně ve stavu zásob. Od počátku října se zásoby tohoto fondu nacházejí na stejné úrovni 853 tun.
Za zmínku ale stojí podstatné vyskladnění 4,5 mil. uncí stříbra z fondu SLV. Zásoby SLV poklesly na nejnižší úroveň od března 2016 a dostaly se pod 10.000 tun – aktuálně 9.962,01 tuny. Fyzické stříbro mizí z fondu SLV nepřetržitě již od počátku letošního července, a to i přes skutečnost, že je cena akcií SLV výše než na začátku léta.
Vývoj akcií a zásob fondu SLV se stříbrem za poslední 2 roky |
Závěr
Nerozhodnost trhu se zlatem i stříbrem pokračuje, ale z hlediska technického náhledu očekávám brzké rozuzlení. Domnívám se, že v nejbližším časovém horizontu zvítězí medvědi, kteří pošlou trh níže. Taková situace by ale vytvořila základ pro další silný růst, který by měl přijít nejpozději do konce roku.
Z ekonomických událostí nás bude zajímat zejména čtvrteční tisková konference Evropské centrální banky a páteční zveřejnění předběžného čtvrtletního HDP v USA.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.