Cena zlata vyrostla na 12měsíční maximum (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 10. týden 2016)
7. 3. 2016, Jan Železník
Po dvou poklesových týdnech zamířila cena zlata a stříbra v uplynulém týdnu opět strmě vzhůru, přičemž zlato vytvořilo nový cenový vrchol současné rally, neboť jeho cena se dostala na 12měsíční maximum.
Aktuální vývoj
Zdá se, že momentálně nemůže zlato v jeho dalším růstu nic zastavit. Trh je z pohledu technické analýzy silně překoupený, struktura pozic COT je nejvíce medvědí za posledních 12 měsíců, avšak cena zlata razí nové vrcholy současné rally, která trvá od začátku roku.
Pokud je ale trh již v novém býčím cyklu, pak výše uvedené negativní argumenty jsou nyní minoritní. V článku Zlatý chameleon, který naše redakce uveřejnila v minulém týdnu, si autor pokládá otázku, zda je zlato komoditou, investicí či penězi? Právě nyní se zlato chová více jako peníze (měna). Pokud sledujete současný růst, zřejmě vidíte, že zlato roste bez ohledu na vývoj amerického dolaru, jehož kurz se za poslední 3 měsíce téměř nezměnil. Zlato také roste bez ohledu na to, co se děje na akciových trzích. Akciové indexy na začátku roku nejprve propadly, ale nyní byla většina těchto ztrát umazána. A do třetice – zlato nadále roste i přes narůstající medvědí strukturu COT. Růst ceny zlata je také podpořen nákupy fyzického kovu v rozličných ETF fondech.
Všechna tato fakta směřují k jedné skutečnosti – trh s největší pravděpodobností vstoupil do nového dlouhodobějšího býčího cyklu. Dokud cena zlata neklesne pod dvojité cenové dno 1.045 USD ze začátku a poloviny prosince, budu na zlato nahlížet jako na trh, na němž se vytvořil nový býčí trend.
V současnosti se zde ale rýsuje několik konfliktních faktorů. Z pohledu cyklické analýzy vstoupilo zlato nyní do 14. týdne svého primárního cyklu, který má v průměru délku 15 – 21 týdnů. Maximálního cenového vrcholu současného růstu může být tedy dosaženo každým okamžikem. Avšak kde se současný růst zastaví? Další významnou rezistencí je psychologická cena 1.300 USD. Až do minulého pátku tvořil silnou rezistenci trendový kanál na týdenním grafu, na jehož horní hranici se zlato poprvé zastavilo. V pátek však byla tato rezistence proražena, což může podpořit další růst a přijmout další býky pro vstup do trhu. Pokud by ale cena zlata uzavřela v následujících 2 týdnech pod hranicí 1250 USD, pak by se mohlo ukázat současné proražení trendového kanálu jako falešné.
Cenový vývoj zlata, týdenní graf, 6/2013 - 3/2016 |
Dalším konfliktním faktorem je rostoucí medvědí struktura na COMEXu. Poprvé za uplynulé 3 roky začíná dominance COMEXu ustupovat. Právě proto, že zlato se začalo chovat jako měna, roste jeho cena převážně i mimo hlavní obchodní hodiny na COMEXu. Podle některých analytiků začíná bankovní kartel ustupovat, což je patrné z reportů COT a posledního Bank Participation reportu na trhu se stříbrem (více v závěrečné části).
A v neposlední řadě zde máme medvědí vnitřně tržní divergenci (bearish intermarket divergence) na trhu se stříbrem, jehož cena stále nevyrostla přes vrchol předešlého primárního cyklu, a tudíž nepotvrdila býčí signál na trhu se zlatem.
Přijde tedy očekávaná korekce ceny, která by měla nastat dle cyklické, technické a COT analýzy, nebo zvítězí fundamentální fakta a momentum v trhu? V pátek bylo na trhu se zlatem zobchodováno v aktuálním kontraktním měsíci neuvěřitelných 324.000 kontraktů, což byl jeden z největších denních objemů v uplynulých 15 letech.
Cenový vývoj zlata, vývoj Open Interestu a denní zobchodované množství kontraktů |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V reportovaném týdnu do 1.3.2016 se cena zlata jen nepatrně zvýšila. Čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials vzrostly o 8.300 kontraktů na celkový počet 171.400 kontraktů, což je nejvyšší stav za poslední rok. Avšak po monstrózním pátečním objemu je pravděpodobné, že se tyto pozice opět značně navýšily. A právě zde se struktura COT dostává do zajímavého momentu. Butlerresearch uvádí ve svém víkendovém reportu, že pokud cena zlata poroste agresivně dále, bude to teprve podruhé v historii, kdy struktura COT začne jít proti samotným commercials. Podle něj však zatím commercials nejsou ve složité finanční situaci. Pokud se totiž podíváte na vývoj struktury v uplynulých 2 měsících detailněji, pak největší ztráty ze současné rally na zlatě utrpěly technické fondy, jež se nacházely na SHORT straně a které začaly kupovat zpět své prodané kontrakty příliš pozdě.
V reportovaném týdnu do 1.3.2016 cena stříbra poměrně klesla a stejným způsobem se snížily čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials, které klesly o 8.400 kontraktů na celkový počet 65.200 kontraktů.
Struktura pozic na obou trzích je nadále medvědí, ale pokud se situace vymkne na COMEXu kontrole, pak ani medvědí struktura nebude tím hlavním faktorem určujícím nejbližší cenový vývoj.
Závěr - banka JP Morgan nezvýšila v uplynulém měsíci své SHORT pozice na stříbře
Velkým překvapením byla skutečnost, že v uplynulém měsíci banka JP Morgan nezvyšovala své SHORT pozice na trhu se stříbrem. Poslední 2 reporty COT totiž indikovaly, že „Velká 4“ zvýšila své SHORT pozice o 8.000 kontraktů. Butlerresearch tak odhadoval, že velký podíl z těchto SHORT pozic připadá právě na banku JP Morgan. V uplynulých 4 letech to byl totiž standartní postup – a sice, že banka JP Morgan prodávala každou cenovou rally na stříbře. Proto se čekalo na aktuální BPR (Bank Participation Report), zda dojde opět k tomuto potvrzení. Tento report však ukázal, že během února se zvedly „net SHORT“ pozice amerických bank na stříbře o nepatrných 700 kontraktů. A v této kategorii jsou zahrnuty i pozice banky JP Morgan. Naopak net SHORT pozice neamerických bank se zvedly značným způsobem.
Je tato informace novou potencionální změnou na trhu se stříbrem? Během uplynulých 4 let Butlerresearch neustále opakoval, že klíčem k budoucímu vývoji ceny stříbra je otázka, zda banka JP Morgan bude navyšovat při cenovém růstu SHORT pozice či nikoliv. A zdá se, že nyní je to poprvé, kdy k této skutečnosti nedošlo.
Podle kalkulací Butlerreseach drží banka JP Morgan přibližně 18.000 net SHORT kontraktů, což je 90 mil. uncí stříbra. Podle další hypotézy se ale podařilo této bance naakumulovat v uplynulých 4 letech 300 – 400 mil. uncí fyzického stříbra. Banka JP Morgan je tedy v podstatě "net LONG" 200 – 300 mil. uncí. Pokud by cena stříbra rostla, nebude tato banka i přes aktuální výši "net SHORT" pozic na COMEXu nijak ztrátová, jelikož mnohem vyšší zisk bude tvořit na fyzickém kovu. Je tedy moment pravdy na trhu stříbra v dohledu? Možná si banka JP Morgan držela prázdný zásobník až na růst stříbra z konce uplynulého týdne a navýšila SHORT pozice až v pátek.
Ať už dopadne tato situace jakkoliv, je evidentní, že věci se pohnuly ve prospěch obou kovů a že pokud COMEX ztratí svou dominantní roli, pak zde nebude téměř nic, co by bránilo opětovnému dlouhodobějšímu růstu ceny zlata a stříbra. Uvidíme, jakou roli sehraje při vývoji aktuální ceny zlata zasedání FEDu, které se koná již za týden ve středu a na kterém bude opět rozhodnuto o výši úrokových sazeb.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.