Rok 2017: cena zlata +12,6 %, cena stříbra +6,3 % (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 1. týden 2018)
3. 1. 2018, Jan Železník
Zlato má za sebou nejlepší rok od roku 2010. Druhá polovina prosince přinesla velmi slušnou rally, která vynesla cenu zlata zpět nad 1.300 USD za unci.
Aktuální vývoj
Velmi býčí struktura pozic COT stojí bezesporu za prudkým růstem ceny zlata. V poslední týdenní zprávě loňského roku jsem uváděl: „Je dosti pravděpodobné, že na zlatě nastalo minulé úterý (13.12.) roční cenové dno a pokud snad ještě nenastalo, pak toto dno nemůže být o mnoho bodů níže, než je cena 1.238 USD. Nyní jsem naprosto spokojený, neboť trh naplnil všechny důležité podmínky pro roční cenové dno:
- destrukce primárního cyklu,
- roční cenové dno uprostřed předpokládaného časového i cenového pásma,
- naprosto skvělá (býčí) struktura COT (i na stříbře a platině),
- zvýšení sazeb již zahrnuto v ceně,
- přestože se sazby zvedají od prosince 2015, každé následující roční cenové dno je výše, než dno předcházející."
Můj předpoklad se mezi svátky potvrdil, neboť cena zlata roste bez větší korekce směrem dolů. Přesně takto má vypadat počátek primárního cyklu souběžně s nadřazenějším cyklem – v tomto případě se jedná o roční cyklus, jenž má rozpětí 10 – 14 měsíců. Tento roční cyklus nalezl své dno v prosinci 2015, v prosinci 2016 a také v polovině prosince 2017.
Týdenní graf ceny zlata, 11/2015 - 1/2018 |
Velmi pozitivním znamením doposud 70bodové rally je fakt, že je doprovázena nepříliš vysokými objemy obchodů (větší objemy nastaly až ve čtvrtek 28.12. a v pátek 29.12.), což značí, že potenciál pro další růst ještě není vyčerpaný. Konkrétními čísly se budu zabývat v části COT.
Po proražení klouzavých průměrů cena zlata doslova vystřelila vzhůru. 50denní a 200denní průměr se nyní překrývají a nachází se na ceně 1.278 USD. Vůbec bych se nedivil, kdyby zlato do konce ledna atakovalo cenu 1.350 USD. Trh sice začíná být z technického pohledu překoupený, ale jelikož jsme v rané fázi primárního i ročního cyklu, není tato překoupenost tolik zásadní.
Denní graf ceny zlata, 7/2017 - 1/2018 |
Stříbro je doposud jakoby zastíněno zlatem, a to i přes skutečnost, že procentuální zhodnocení aktuálního růstu je vyšší než u zlata. Jedním z důvodů může být fakt, že cena stříbra doposud neprorazila 200denní průměr, resp. trh zavřel v pátek 29.12. přesně na tomto průměru. Jakmile se stříbro přes tento průměr prodere, mohla by jeho cena pokračovat v agresivním růstu.
Denní graf ceny stříbra, 7/2017 - 1/2018 |
Theodore Butler (expert na analýzu struktury COT) se ve své víkendové zprávě zamýšlel nad tím, že je skutečně až k neuvěření, jak se staly technické fondy obětmi obchodování podle klouzavých průměrů. Tyto fondy jsou z velké části v kategorii Managed Money a kupují zejména tehdy, pokud trh proráží 200denní průměr (případně i 50denní) směrem nahoru a prodávají, pokud je tento průměr prorážen směrem dolů. Tento systém se mi zdá skutečně nelogický, neboť proč bych měl čekat na nákup např. stříbra, až bude jeho cena o několik bodů výše a teprve tehdy vstupovat do obchodu. Není výhodnější kupovat dole za „lepší“ cenu? Realita je však taková, že nevidím do obchodního systému technických fondů a pokud je pro ně tato strategie zisková, ať ji tedy provozují. Jestliže ale z COT reportu víme, že k největšímu nedávnému protočení pozic na stříbře na COMEXu došlo kolem ceny 16,80 – 16,00 USD (kde většina technických fondů prodávala), pak je zřejmé, že jsou tyto pozice z velké části ve ztrátě, jelikož cena stříbra je nyní 17,10 USD. A růst na úroveň 18 – 18,50 USD není zdaleka vyloučen.
US Dollar Index
Americký dolar ukončil korekci směrem vzhůru a začal opět klesat. Dvouměsíční růst (říjen až listopad) hodnoty dolaru byl velmi slabý a devalvace dolaru, která začala přesně před rokem (leden 2017) tak pokračuje a dolar je evidentně v dlouhodobém sestupném trendu. Tento fakt by měl nadále přispívat k postupnému růstu ceny vzácných kovů.
Týdenní graf US Dollar Indexu, 2014 - 2018 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Během posledních 2 reportovaných týdnů (13. - 26.12.) vzrostla cena zlata cca o 48 USD. Ještě před tímto růstem cena zlata nejprve poklesla o zhruba stejnou částku. Během zmiňovaného poklesu nakoupily (snížily net SHORT pozice) commercials celkem 127.000 kontraktů zlata (12,7 mil. uncí), což byl jeden z nejobjemnějších nákupů v historii. Při zpětném pohybu ceny zlata vzhůru však commercials doposud (do úterý 26.12.) prodaly jen 30.100 kontraktů. To znamená, že cena zlata byla v úterý 26.12. zpět na úrovni, ze které začala klesat, ale výše „net SHORT“ pozic commercials je o 96.900 kontraktů nižší (127.000 mínus 30.100). Celkové „net SHORT“ pozice commercials na trhu se zlatem nyní dosahují 149.500 kontraktů.
Proč to celé tak detailně vysvětluji? Commercials jsou nyní totiž mnohem lépe připraveni na případný další růst ceny zlata – nemají tak vysoké net SHORT pozice jako před prosincovým propadem ceny.
Týdenní změna NET pozic commercials a non-commercials za posledních 12 měsíců na trhu se zlatem |
Jediným mírně negativním znamením je fakt, že „Velká 4“ v posledním reportovaném týdnu zvýšila své SHORT pozice o 13.200 kontraktů. Toto je poměrně nezvyklý jev, jelikož v minulosti při růstu ceny nejprve Raptors (menší obchodní banky) odprodávaly (redukovaly) své LONG pozice a jakmile se Raptors zbavily většiny těchto LONG pozic, vstoupila do trhu „Velká 4“ a začala prodávat (SHORTovat). Nyní nastal přesný opak – Raptors se zatím nezbavují LONG pozic a „Velká 4“ již prodává.
Ale zatím je příliš brzy na úplné hodnocení struktury COT – mnohem zajímavější bude příští report, ve kterém bude zahrnut růst ceny zlata přes 1.300 USD v období (27.12.2017 – 2.1.2018).
Na trhu se stříbrem je situace odlišná, neboť v posledních reportovaných 2 týdnech cena stříbra ani nevyrostla přes 50denní a 200denní průměr a tudíž nákupy ze strany MM a prodeje ze strany commercials nebyly tolik zásadní. V prvním reportovaném týdnu (13. - 20.12.) dokonce klesly „net SHORT“ pozice commercials o 6.200 kontraktů a ve druhém reportovaném týdnu (21.12. - 26.12.) se zvedly jen o 2.100 kontraktů. Celkové „net SHORT“ pozice commercials tak dosahují 20.700 kontraktů, což značí velmi býčí strukturu.
Týdenní změna NET pozic commercials a non-commercials za poslední 3 roky na trhu se stříbrem |
V dubnu 2017 dosahovaly tyto pozice při ceně 18,50 USD dokonce 115.000 kontraktů, což byl tehdejší rekord a velmi medvědí struktura pozic. Pokud by měly vyrůst tyto pozice na stejnou úroveň, znamenalo by to nákup dalších 95.000 kontraktů stříbra (475 mil. uncí – polovina roční světové těžby), což by mohlo vynést cenu stříbra daleko přes hodnotu 18,50 USD. Vše se bude ale odvíjet od agresivity prodávajících – v tomto případě komerčních obchodníků. Pokud budou commercials prodávat s takovou razancí s jakou naposledy nakupovaly, pak nepochybuji o tom, že zastaví na jimi určené úrovni jakýkoliv růst ceny.
Závěr
Přestože se Theodore Butler zaměřuje na strukturu COT až do míry obsese, zatím nenašel důvod, proč to měnit. A já s ním naprosto souhlasím. Poslední dramatické změny v této struktuře totiž opět potvrdily, jak zásadní význam má struktura COT na cenotvorbu vzácných kovů. Commercials (banky) si v první polovině prosince vyčistily zinscenovaným poklesem ceny zlata i stříbra stůl, aby následně mohly při růstu ceny opět prodávat. Netuším, zda aktuální rally bude „něčím větším“ (což by byl pro mě růst ceny zlata přes 1.400 USD), avšak „Gold bugs“ si nemohli přát lepší závěr roku 2017 a potažmo podobný úvod do roku 2018.
Aktuální růst není vzhledem k býčím strukturám zdaleka vyčerpán, přestože cena zlata roste již osmým dnem v řadě. V porovnání s mědí to ale není zase tak ohromující – cena mědi rostla dokonce 16 dnů v řadě a můžete si být jisti tím, že i měď měla před tímto růstem velmi solidní býčí strukturu.
Denní graf ceny mědi, 8/2017 - 1/2018 |
V pátek nás čeká hlavní statistika měsíce, neboť bude zveřejněna prosincová zpráva o stavu zaměstnanosti v USA.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.