Zpět na úvod | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

Sentiment na trhu se vzácnými kovy je extrémně medvědí (report z trhu zlata a stříbra - 31. a 32. týden 2018)

7. 8. 2018, Jan Železník
 

Sentiment na trhu se vzácnými kovy je extrémně medvědí (report z trhu zlata a stříbra - 31. a 32. týden 2018)

Cena zlata zastavila svůj 2měsíční strmý pokles a stabilizovala se nad hodnotou 1.200 USD za unci. Také stříbro zastavilo dočasně svůj pád a jeho cena se ustálila nad 15 USD za unci. Je výprodej na vzácných kovech již za námi?

Aktuální vývoj

V minulé týdenní zprávě jsem představil myšlenku propojení ceny zlata s čínským juanem a při posledním sledování vývoje kurzu zlata a USD/CNY nelze než s výše uvedenou hypotézou souhlasit. Čínský juan oslabil v minulém týdnu proti americkému dolaru na nové minimum a stejným způsobem klesla i cena zlata. Nové cenové minimum na zlatě lze vidět v kontinuálním grafu zlata (obrázek č. 1 - XAU/USD), kdy 3.8. klesla jeho hodnota na cenu 1.204 USD.

COT 31. a 32. týden 2018 XAU_USD COT 31. a 32. týden 2018 yuan graf

Obrázek č. 1 - vývoj spotové

ceny zlata XAU / USD

Vývoj USD vs čínský juan

(USDCNH)

 

V cenovém grafu (obrázek č. 2) není nové minimum patrné, jelikož tento graf měří futures kontrakty na burze COMEX. A právě v minulém týdnu došlo k rolování z nejaktivnějšího srpnového kontraktu do kontraktu prosincového, a protože byl prosincový kontrakt o 10 bodů výše, neklesl tento graf na nové minimum.

COT 31. a 32. týden 2018 zlato graf
Cenový vývoj zlata, denní graf, 4/2017 - 8/2018

Zlato se tedy zatím drží nad psychologickou cenou 1.200 USD za unci, ale nejsou zde známky toho, že by se současný klesající trend měl otočit. Struktura COT na burze COMEX je na takových hodnotách, při kterých nastalo v minulosti cenové dno a následně přišla zpravidla silná rally, ale současná situace je něčím odlišná. Tou odlišností jsou agresivní prodeje obchodníků z kategorie Managed Money, kteří v uplynulých 2 týdnech opět navýšili své historické SHORT pozice. A proto zůstává hlavní otázkou, kdo jsou aktuálně tito obchodníci, kteří navyšují tak sofistikovaně své SHORT pozice při poměrně nízkých cenách? Odpovědí na tuto otázku se budu zabývat v následující kapitole.

Na trhu tedy panuje nejen anomálie z hlediska COT struktury, ale i z hlediska cyklů. Dno posledního primární cyklu na zlatě totiž nastalo naposledy 12.12.2017. Od té doby již uplynulo 33 týdnů, což je na jeden primární cyklu velmi nezvyklá délka. V minulosti dosahoval primární cyklus v průměru 15 - 20 týdnů, výjimečně se jeho délka protáhla na 26 týdnů. Zlato současně klesá ke dnu 34měsíčního cyklu, který se pravděpodobně zkrátil na 30měsíců a jeho dno by mělo nastat v červnu 2018 (+/- 5 měsíců). Trh se zlatem je tedy v časové zóně pro takové dno. Zlato tedy splňuje spoustu podmínek, které hovoří pro dosažení důležitého cenového dna:

  • extrémní struktura COT,
  • trh je v časovém oknu dlouhodobého cyklu,
  • cena klesla pod cenové dno posledního primárního cyklu,
  • sentiment na trhu je silně medvědí,
  • zlato je přeprodáno nejvíce od prosince 2015.

Zlato kleslo od vrcholu letošního roku o 9 %. Současně si vede ale nejlépe ze všech vzácných kovů. Stříbro propadlo o 12 %, platina je doslova ve volném pádu, přičemž na tomto trhu dosáhly spekulativní prodejní pozice 25letého maxima. Paladium a měď také značně oslabily. Celý sektor se vzácnými kovy se dostal do velké defenzivy.

COT 31. a 32. týden 2018 platina

Dlouhodobý cenový vývoj platiny vs pozice nekomerčních obchodníků

1987 - 2018

V současnosti snad zbystřili pouze kontrariánští investoři, neboť ti nakupují, když většina davu prodává. Avšak i tyto investory je potřeba rozdělovat do několika skupin. Do první skupiny patří ti, co jsou kontrariány příliš brzy, do druhé ti, co jsou kontrariány příliš pozdě a do třetí (nejmenší) patří ti, co mají pravdu (tedy stali se kontrariány v pravý čas). Je tedy zlato nyní na cenách, které znamenají ideální vstup do trhu? Podle výše uvedených faktů ano, ale pokud jsou do trhu zainteresovány vlivné skupiny (viz Čína), těžko nyní odhadovat, jak budou tito velcí hráči postupovat.

Z technického pohledu bylo mírně pozitivním znamením, že stříbro nekleslo v minulém týdnu pod nejnižší cenu letošního roku, zatímco cena zlata vytvořila nové roční minimum. Pokud bude tato býčí vnitřně-tržní divergence udržena, dává to určitou naději tomu, že by se cena mohla začít stabilizovat.

COT 31. a 32. týden 2018 stříbro graf
Cenový vývoj stříbra, denní graf, 7/2017 - 8/2018

Záhadné SHORT pozice některých obchodníků z Managed Money

Ještě do nedávna bylo na trhu se zlatem určitou tradicí, že spekulativní LONG pozice obchodníků z Managed Money byly vždy vyšší, než jejich spekulativní SHORT pozice. MM tedy byli vždy „net LONG“, vyjma dvou případů v polovině a na konci roku 2015. Když se jejich „net LONG“ pozice nacházely blízko nuly, nastalo na trhu vždy cenové dno. Tyto pozice se dostaly do blízkosti nuly tehdy, když byly LONG pozice a SHORT pozice téměř vyrovnané. Během posledních 6 let klesly celkové LONG pozice MM jen výjimečně pod 100.000 kontraktů. Zpravidla se pohybovaly v rozpětí 100tis. – 200tis. kontraktů, ojediněle vystřelily ke 300tis. kontraktů. LONG pozice této kategorie nyní dosahují 111.000 kontraktů, což není nijak neobvyklé množství a koresponduje spíše s cenovým dnem na zlatě. Avšak SHORT pozice této kategorie dosáhly nového extrému – 153.000 kontraktů. K jejich razantnímu navýšení došlo až v posledním 1,5 měsíci. Od 15. června vyskočily SHORT pozice MM o 100.000 kontraktů a MM jsou nyní „net SHORT“ 43.000 kontraktů.

Z jakého důvodu došlo k tak razantnímu navýšení SHORT pozic kategorie MM v relativně krátké době? Jedná se totiž o to, že tyto pozice vzrostly nejrychleji a v největším množství od roku 2015. Existuje totiž určité podezření, že tyto pozice mohou otevírat Číňani na příkaz Čínské lidové banky (PBOC) a to za pomoci zahraničních účtů. Skrze tyto účty by tak Číňané mohli ovlivňovat cenu zlata na COMEXu. Pokud by to tak skutečně bylo, pozice Číňanů by se v COT reportu objevily v kolonce Large Speculators (Velcí spekulanti) a nikoliv v kolonce Commercials. Do kategorie Large Speculators patří právě pozice Managed Money a současně pozice Other reportables. Jelikož Other reportables téměř žádné SHORT pozice nenavyšovali (zvyšovali spíše LONG pozice), jedná se nyní výhradně o SHORT pozice Managed Money. Navíc je logické, že tyto SHORT pozice neotevírají technicky orientovaní obchodníci (jako v minulosti), jelikož zlato je poměrně vzdáleno jak 50dennímu, tak zejména 200dennímu průměru. Techničtí obchodníci by zajisté neriskovali možný návrat ceny ke klouzavým průměrům a tudíž by neSHORTovali tak nízko. Výše popsanou hypotézu ale nelze potvrdit.

Jediné, co lze nyní dělat, je sledovat změnu pozic COT, jakmile se cena začne konečně zvedat. V tu chvíli je zapotřebí pečlivě sledovat korelaci mezi juanem a zlatem a současně vyhodnocovat změnu COT a zda se pohybuje v souladu s kurzem zlata. Nastane prudká cenová rally jako mnohokrát v minulosti, když začali MM rychle kupovat své SHORTy zpět? Nebo se bude cena plazit obtížně nahoru, zatímco masivní SHORTy zůstanou neměnné? Nebo bude porušena korelace mezi zlatem a juanem s SHORTaři budou přitlačeni ke zdi a donuceni uzavírat? To vše jsou možné scénáře, ale odpovědi na ně dostaneme až v následujících týdnech, nebo měsících.

COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)

Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.

V posledních dvou reportovaných týdnech (18. – 31.7.2018) klesly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o 25.717 kontraktů na celkový počet 47.918, což je nejnižší stav od ledna 2016!! V rámci jednotlivých skupin byly hlavními kupujícími menší obchodní banky (Raptors), které koupily celkem 22.041 kontraktů a zvýšily své celkové LONG pozice na 110.059, což je nejvyšší stav v letošním roce. Také „Velká 4“ snížila své celkové SHORT pozice na 96.868 kontraktů.

COT 31. a 32. týden 2018 commercials gold
Vývoj pozic komerčních obchodníků vs cena zlata za poslední 3 roky

Největšími prodávajícími byli obchodníci z Managed Money, kteří prodali celkem 17.000 kontraktů, a to tím, že navýšili SHORTy o 20.000 a současně i LONGy o 3.000 kontraktů. Jak jsem uvedl již výše, jejich celkové SHORT pozice nyní dosahují 153.108 kontraktů a nikdy v historii COT reportů nedržela tato kategorie vyšší množství SHORT pozic. Jejich pozice se monitorují od roku 2006.

COT 31. a 32. týden 2018 MM gold

Vývoj spekulativních LONG, SHORT a NET pozic Manageg Money

2006 - 2018

Co se týče druhé skupiny „Velkých spekulantů“, kteří mají název „Other reportables“, pak k jejich pozicím jsem v poslední týdenní zprávě uváděl: „Určitým překvapením jsou stále vysoké LONG pozice třetí největší skupiny v COT – Other reportables. Tato skupina nebyla dříve (před několika lety) tolik dominantní jako nyní. Avšak při posledním poklesu ceny zlata otevřeli Other reprotables nejvyšší množství LONG pozic v historii a nyní drží 110.652 LONG kontraktů, tedy více než samotní MM. A je evidentní, že tyto kontrakty musí držet „silné ruce“ (strong hands), jelikož s prudkým poklesem ceny zlata nebyly tyto pozice uzavřeny (Other reportables nebyli doposud vystopováni).“

Někteří obchodníci z této kategorie své LONG pozice neudrželi, a byli pravděpodobně kvůli marži donuceni své pozice uzavřít, jelikož v posledních 2 týdnech snížili své celkové LONGy o téměř 12.000 kontraktů na celkový počet 98.675.

COT 31. a 32. týden 2018 detailní tabulka
Detailní tabulka pozic COT na trhu se zlatem k datu 31.7.2018

Na trhu se stříbrem se pozice komerčních obchodníků v uplynulých dvou reportovaných týdnech příliš nezměnily a dosahují 24.149 kontraktů, což je z hlediska posledních 3 let nízké množství.

Prodeje mincoven a stav ETF fondů

V červenci se zvedly prodeje fyzického kovu u některých mincoven. Americká mincovna zaznamenala druhé nejsilnější měsíční prodeje v letošním roce, když v červenci prodala celkem 35.000 uncí zlatých mincí American Eagle, 885.000 uncí stříbrných mincí American Eagle a 24.500 uncí mincí Buffalo, což bylo nejvíce v letošním roce.

COT 31. a 32. týden 2018 Eagle COT 31. a 32. týden 2018 Buffalo

Měsíční prodeje zlatých a

stříbrných mincí AE

Měsíční prodeje zlatých minncí

Buffalo

Také mincovně v Perthu se téměř zdvojnásobily prodeje zlatých mincí oproti předchozím 3 měsícům. V červenci prodala celkem 29.921 uncí zlata a 486.821 uncí stříbra.

Naproti tomu zásoby zlata v největším světovém ETF fondu klesly na roční minimum. Od začátku května se z fondu GLD vyskladnilo celkem 80 tun zlata a aktuálně se v něm nachází 788 tun, což je nejméně od loňského srpna.

COT 31. a 32. týden 2018 GLD
Vývoj zásob zlata a akcií fondu GLD za poslední 2 roky

Závěr

V tomto týdnu bude hlavní makroekonomickou událostí páteční zveřejnění indexu spotřebitelských cen (CPI) v USA. Rád bych věřil tomu, že výprodej na vzácných kovech již skončil, ale současně se obávám, že investoři se budou muset ještě obrnit před případným dalším poklesem.

Janek Foto k analýzám

POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ. NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH. NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.

Archiv článků »

Nakupujete online
Wiener Philharmoniker 1 Oz

Wiener Philharmoniker 1 Oz

– Munze Österreich

cena: 58 720 Kč

Skladem více jak 30 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku
Zlatý slitek 50 x 1 gram (CombiBar)

Zlatý slitek 50 x 1 gram (CombiBar)

– Valcambi

cena: 96 980 Kč

Skladem více jak 30 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku
Zlatý slitek  1 Oz (31,103 gramů)

Zlatý slitek 1 Oz (31,103 gramů)

– Argor-Heraeus SA

cena: 58 076 Kč

Skladem více jak 100 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Zásada ochrany osobních údajů
zavřít