Zpět na úvod | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

Trh se zlatem čeká na zasedání FEDu (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra -11. týden 2018)

12. 3. 2018, Jan Železník
 

Trh se zlatem čeká na zasedání FEDu (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra -11. týden 2018)

Během několika posledních týdnů se cena zlata i stříbra v rámci týdenního obchodování příliš nezměnila. Nejinak tomu bylo i v minulém obchodním týdnu, kdy cena zlata vzrostla o nepatrných 0,04 % a cena stříbra přidala 0,36 %.

Aktuální vývoj

Od počátku roku se zlato pohybuje v rozmezí „jen“ 40 - 60 bodů. Spodní hranici tvoří cena 1.310 USD a horní rezistenci ceny 1.350 USD, resp. 1.365 USD. I z tohoto důvodu nedošlo zatím u zlata k věští změně ve struktuře COT, neboť jak již jistě víte, nízká cenová změna vede zpravidla k nízké změně ve struktuře a opačně – vysoký cenový pohyb je vyvolán velkou změnou pozic mezi jednotlivými obchodními subjekty na burze COMEX.

Zlato graf COT 11. týden 2018 4hodinový
4hodinový graf ceny zlata od počátku roku

U zlata se v posledních týdnech pohybují čisté prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků (commercials) kolem 200.000 kontraktů, což bylo z historické perspektivy považováno za spíše medvědí strukturu, avšak nikoliv zase tolik medvědí, aby cena nemohla vyrůst výše. Proto se stále čeká, zda zlato prolomí podporu kolem ceny 1.300 USD, což by zajisté vedlo k vylepšení struktury býčím směrem, nebo zda nastane geopolitická či ekonomická událost, která povede k tomu, že spekulanti začnou na zlatě otevírat dlouhé (LONG) pozice a zvednou tak jeho cenu k hranici 1.400 USD.

Z mého pohledu vidím situaci následovně: pokud nedojde k jednoznačnému vylepšení struktury COT, což by se muselo projevit alespoň nějakou větší likvidací LONG pozic kategorie Managed Money, pak momentálně nevidím bezprostřední politickoekonomickou událost, která by měla poslat cenu zlata zásadněji vzhůru. Situace na akciových trzích se prozatím uklidnila, oficiální inflace doposud vzrůstá pomalým tempem a strašák loňského podzimu – slovní přestřelky mezi prezidentem Trumpem a Kim Čong-unem, je také zažehnán, neboť Spojené státy se po dlouhém období dramatického nepřátelství dohodly na historickém summitu se Severní Koreou. Jedině další významné oslabování amerického dolaru může posunout cenu zlata výše.

Blíží se čtvrtletní zasedání Americké centrální banky, které se koná v příštím týdnu ve dnech 20. - 21.3., před kterým cena zlata s určitou pravidelností vždy korigovala dolů, aby vzápětí po oznámení o zvýšení úrokových sazeb vystřelila směrem vzhůru. Stalo se tak v prosinci 2015, v prosinci 2016, v březnu, v červenci a v prosinci 2017.

Obecný názor je totiž takový, že vysoké úrokové sazby jsou špatné pro zlato, jelikož zlato je aktivum, které nenese úrok, a proto jsou v období vyšších úrokových sazeb upřednostňovány takové investiční instrumenty, které úrok nesou (akcie – dividenda, dluhopisy – úrok). Tento obecný konsensus však není pravdivý a jen přikládám odkaz na týdenní zprávu, kterou naše redakce zveřejnila 19.12.2016 pod názvem Mainstreamová média vymyla investorům mozky, co se týče FEDu, zlata a cyklů na úrokových sazbách. Hned v úvodu zprávy se můžete dočíst, co se stalo s cenou zlata během 3 největších období růstu úrokových sazeb v USA.

Vzpomenete si ještě, co se stalo, když bylo zavedeno v USA kvantitativní uvolňování - QE (což je odborný název pro enormní tištění peněz)? Všichni se domnívali, že cena zlata vyroste na 5.000 USD za unci zlata. Místo toho spadlo zlato z 1.900 USD na 1.045 USD a to bylo současně zaváděno QE 2, QE 3 a operace Twist.

Nyní zde máme opačný efekt. FED začal zvyšovat sazby a cena zlata postupně roste. Přesněji řečeno – s prvním zvýšením sazeb v prosinci 2015 nalezla cena zlata 8leté dno, trh se odrazil z podpory 1.045 USD a s každým dalším zvýšením sazeb je cenové dno na zlatě výše. Tolik tedy k FEDu, úrokovým sazbám a ceně zlata.

Trh se zlatem i stříbrem nyní vstoupil již do 13. týdne svého primárního cyklu, který začal 12.12.2017 na ceně 1.238 USD u tehdejšího kontraktu. Tento primární cyklus se pomalu ale jistě blíží do své závěrečné fáze, neboť délka primárního cyklu trvá v průměru 15 – 21 týdnů. V minulé týdenní zprávě jsem k závěrečné fázi primárního cyklu uváděl: Z technického pohledu je ideální dno primárního cyklu takové, kdy je SSTO na týdenním grafu v blízkosti úrovně 20 %. Nyní je cca na 70 %, což by pro splnění uvedené podmínky znamenalo další pokles ceny, a to odhadem k úrovni 1.275 USD.“

Tento pohled stále platí a jsem zvědavý, zda zlato udrží podporu 1.300 - 1.310 USD nebo zda commercials vyvolají těsně před zasedáním FEDu výprodej a pošlou cenu zlata níže. Zlato výše uvedenou podporu drží od začátku ledna. Pokud by mělo dojít k zásadnějšímu poklesu ceny zlata, musela by být stlačena pod 200denní průměr, jelikož podle tohoto průměru obchoduje většina spekulantů v kategorii Managed Money a o případnou likvidaci jejich LONG pozic se nyní „hraje“.

Zlato graf COT 11. týden 2018
Denní graf ceny zlata, 7/2017 - 3/2018

COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)

Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.

V reportovaném týdnu od 28.2. do 6.3. vzrostly čisté prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků (commercials) na trhu se zlatem o 5.100 kontraktů na celkový počet 204.900. Pokud se ale podíváme pod pokličku, pak zjistíme, že k nárůstu „net SHORT“ pozic commercials nedošlo tím, že by se zásadně zvedly celkové SHORT pozice této kategorie, avšak tím, že Raptors (menší obchodní banky) zlikvidovaly 12.900 LONG kontraktů, čímž automaticky zvýšily „net SHORT“ pozice všech commercials.

COT 11. týden 2018 comm gold

Vývoj NET pozic commercials a non-commercials na zlatě

za poslední 3 roky

„Velká 4“ snížila SHORT pozice o 4.600 kontraktů a „Velká 8“ také snížila tyto pozice o 3.200 kontraktů. Rozdíl mezi výše uvedenými kontrakty určuje celkové navýšení „net SHORT“ pozic commercials (12.900 minus 4.600 minus 3.200 = 5.100 kontraktů).

Přestože „Velká 4“ snížila své SHORT pozice, a současně došlo ke snížení Open Interestu na zlatě, pak na procentuální bázi nyní drží „Velká 4“ nejvyšší množství SHORT pozic od listopadu 2017. Jen 4 subjekty (banky) drží 35,6 % ze všech SHORT pozic na zlatě na COMEXu. Jedná se o třetí nejvyšší množství za posledního půl roku.

COT 11. týden 2018 big 4 gold

Vývoj SHORT pozic Velké 4 na zlatě od prosince 2015

v % vyjádření vůči Open Interestu

Druhá skupina spekulantů - Managed Money - nebyla v minulém týdnu příliš aktivní, neboť nakoupila jen 687 kontraktů zlata. Jejich celkové NET LONG pozice (celkové LONG minus celkové SHORT) dosahují 151.000 kontraktů, což je poměrně vysoké množství oproti čtyřem předcházejícím momentům, kdy se tyto pozice nacházely na velmi nízkém množství:

  • v prosinci 2017 klesly NET LONG pozice MM na cca 80.000 kontraktů,
  • v červenci 2017 klesly dokonce na 25.000 kontraktů,
  • v březnu 2017 se snížily na cca 40.000 kontraktů,
  • v prosinci 2016 dosahovaly cca 35.000 kontraktů.

Z pohledu NET LONG pozic kategorie MM je zde tedy prostor pro jejich snížení o cca 70.000 – 125.000 kontraktů, což je skutečně velké množství. Pokud by došlo k poklesu ceny zlata před zasedáním FEDu, pak ale neočekávám takové snížení NET LONG pozic jako v červenci 2017. Toto snížení bylo způsobeno zejména tím, že MM navýšili podstatným způsobem své SHORT pozice a tím automaticky snížili NET LONG pozice. Vyjma této ojedinělé situace (červenec 2017) jsou NET LONG pozice MM s každým cenovým dnem na zlatě vyšší a tento trend začal na konci roku 2015, kdy byli Managed Money dokonce NET SHORT, což znamená, že měli více prodáno než koupeno.

Osobně bych byl spokojený, kdyby NET LONG pozice MM klesly na 100.000 kontraktů, což bych považoval za býčí strukturu.

COT 11. týden 2018 MM

Vývoj spekulativních pozic MM se zvýrazněním vývoje NET LONG

pozic od konce roku 2015 (viz modrá vzestupná přímka)

Na trhu se stříbrem zvýšily commercials své „net SHORT“ pozice o 7.300 kontraktů na celkový počet 21.800. Tak jako v případě zlata, i zde došlo k navýšení „net SHORT“ pozic tím, že Raptors (menší obchodní banky) zlikvidovaly vysokých 10.400 LONG kontraktů a snížily tak své historicky nejvyšší LONG pozice z objemu 70.000 na 59.578.

COT 11. týden 2018 Raptors silver

Struktura na stříbře je z pohledu celkového množství „net SHORT“ commercials býčí, ale tento obraz vylepšují zejména vysoké LONG pozice Raptors, o čemž jsem v minulých týdenních zprávách psal: „Na stříbře je struktura býčí zejména z jednoho důvodu – Raptors (menší obchodní banky) drží stále vysoké množství LONG pozic, čímž automaticky snižují čisté prodejní (net SHORT) pozice všech commercials. Pokud by stříbro mělo ještě klesnout a Raptors by „zazmatkovaly“ a začaly prodávat své LONG pozice na stoplosech, mohlo by to cenu stříbra srazit ještě níže. Taková situace nastala v minulosti jen ojediněle – bylo to v prosinci 2014, kdy Raptors sázely ve velkém na odraz ceny stříbra a držely vysoké LONG pozice. Nakonec byla část Raptors nucena uzavřít své LONGy ve ztrátě, čímž vytvořily další prodeje stříbra a jeho cena ještě jednou prudce klesla, než se definitivně odrazila vzhůru. Netvrdím, že se něco podobného musí stát, ale toto je jedna z možností, které si dovedu představit jako potenciální hrozbu pro možný pokles stříbra při relativně býčí struktuře.“

Závěr

Tento týden je bohatý na ekonomická data. Zítra bude zveřejněn v USA vývoj indexu spotřebitelských cen (CPI) za měsíc únor. Ve středu nás čekají únorové americké maloobchodní tržby a příští středu 21.3. oznámení o výši úrokových sazeb Americké centrální banky a tisková konference FOMC – poprvé pod vedením nového šéfa FEDu Jerome Powella.

DALŠÍ TÝDENNÍ ZPRÁVA BUDE ZVEŘEJNĚNA ZA 14 DNÍ - 26.3.2018 !

Janek Foto k analýzám

POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ. NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH. NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.

Archiv článků »

Nakupujete online
Zlatý slitek 20 gramů

Zlatý slitek 20 gramů

– Argor-Heraeus SA & Münze Österreich

cena: 33 904 Kč

Skladem více jak 100 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku
Wiener Philharmoniker 1 Oz

Wiener Philharmoniker 1 Oz

– Munze Österreich

cena: 53 203 Kč

Skladem více jak 30 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku
Zlatý slitek 50 x 1 gram (CombiBar)

Zlatý slitek 50 x 1 gram (CombiBar)

– Valcambi

cena: 87 060 Kč

Skladem více jak 30 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Zásada ochrany osobních údajů
zavřít