Týdenní přehled stavu otevřených pozic na burze COMEX (11. týden 2013)
18. 3. 2013, Jan Železník
Minulý týden se na trhu zlata a stříbra nesl ve znamení velmi nízkého počtu obchodů. Denní počet zobchodovaných kontraktů na burze COMEX klesl u zlata pod 100.000 kontraktů, v pátek např. 87.000, což je přibližně polovina běžného průměru. Cena zlata se několikrát přiblížila psychologické hranici 1.600 USD / unce, ale neprorazila ji. Až v nočním obchodování z neděle na pondělí došlo k jejímu prolomení na základě událostí, které se odehrály na Kypru (viz aktualita ze dne 18.3.2013). Struktura otevřených pozic se změnila nepatrně, a to v rámci očekávaného rozpětí. Pokud se však podíváme „pod pokličku“, situace vypadá mnohem slibněji, než by se na první pohled zdálo.
Zlato
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
K datu do 12.3.2013 (včetně) zvýšily commercials své SHORT pozice o 8.300 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje 142.100 kontraktů. To je stále relativně nízký počet SHORT pozic v několika posledních letech.
Byly to hlavně Raptors (menší obchodní banky), které prodaly svých 5.000 LONG kontraktů, vybraly si tak svůj zisk a tím zredukovaly celkový stav svých LONG pozic na 5.900 kontraktů.
„Velká 4“ zvýšila SHORT pozice o 2.400 kontraktů a „Velká 5 – 8“ zvýšila SHORT pozice o 900 kontraktů.
Pokud nahlédneme pod zmiňovanou pokličku, byla to především kompozice kupující protistrany (technické fondy), která nám to více poodhalí. Do této kategorie patří také „managed money“. Tyto fondy jsou často nalákány commercials „do“ nebo „z“ pozice ve prospěch commercials (obchodních bank). Otázkou je, proč se to děje opakovaně? Především proto, že velká část technických fondů (hlavně zmiňované „managed money“) obchoduje převážně OPM – other people´s money (peníze druhých lidí), a proto nejsou motivovány pouze k dosažení ziskových obchodů. Dobrou zprávou je, že hrubé SHORT pozice těchto technických fondů (převážně „managed money“) vyrostly na nový historický rekord a tím vytvořily solidní základ pro další možnou rallye na zlatě.
Stříbro
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
K datu do 12.3.2013 (včetně) snížily commercials své SHORT pozice na stříbře o 200 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje 29.000 kontraktů, což je další nejnižší stav od srpna 2012.
„Velká 4“ snížila SHORT pozice o 400 kontraktů a „Velká 5 – 8“ zvýšila SHORT pozice o 400 kontraktů. Raptors snížily své LONG pozice přibližně o 200 kontraktů na 24.600.
Tak jako u zlata, technické fondy (opět převážně „managed money“) snížily své LONG pozice u stříbra o 1.200 kontraktů, a proto dosahují hrubé SHORT pozice této skupiny nejvyšší hodnoty v historii.
Banka JP Morgan drží aktuálně 23.500 SHORT kontraktů, což je podstatně méně než v listopadu 2012, kdy držela 38.000 kontraktů. Avšak aktuální počet je stále téměř dvojnásobný, než při posledních dvou významných cenových dnech (support) v prosinci 2011 a srpnu 2012.
Podle Teda Butlera je poptávka po fyzickém stříbře nadále značně vysoká. Této skutečnosti odpovídá velký pohyb stříbra do a ze skladů burzy COMEX. Během týdne se protočí ve skladu přibližně 3 mil. uncí stříbra. Tento horečný pohyb stříbra naznačuje, že stříbro jde metodou „just in time“ přímo k jeho odběrateli. Často se jedná o dodávky typu "FedEx" přes noc a důvodem je maskování narůstajícího nedostatku stříbra. Pokud by se totiž dodávky začaly zpožďovat, průmysloví uživatelé stříbra začnou panikařit a nakupovat stříbro na sklad.
Také prodeje stříbrných investičních mincí American Eagle lámou nadále rekordy. Americká mincovna vyrobila od začátku ražby (před 27 lety) přibližně 325 mil. mincí. Více než 50 % těchto mincí bylo vyprodukováno za posledních 5 let. Jen za první 2,5 měsíce letošního roku jsou celkové prodeje mincí lepší, než za celý jediný rok během posledních 22 let.
Závěr
Na závěr zveřejňujeme velmi vydařený graf fixace ceny skrze LBMA v Londýně. Tento graf porovnává vývoj ceny od AM fixing (dopoledního fixing) po PM fixing (odopolední fixing) a naopak od PM fixing po AM fixing.
AM fix – PM fix je označen červeně a rozdíl mezi oběma časy je 4,5 hodiny.
PM fix – AM fix je označen zeleně a rozdíl mezi oběma časy je 19,5 hodiny.
Z grafu jde jednoznačně vidět, že LBMA je téměř vždy SHORT (prodává) mezi AM fix a PM fix. A naopak mimo Londýnský trh PM fix – AM fix jde cena za posledních 13 let vždy nahoru (LONG). Tato situace jen dokládá, že hlavní investiční banky (tvůrci trhu - LBMA) se razantně angažují v tlaku na cenu při PM London fix, o kterém jsme se již zmiňovali v článku Dimitrie Specka.
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch