Týdenní přehled stavu otevřených pozic na burze COMEX (26. týden 2013)
2. 7. 2013, Jan Železník
V minulém týdnu bylo zakončeno 2. čtvrtletí roku 2013, které se jistě vepíše do historie na trhu zlata a stříbra. Ceny obou kovů zaznamenaly velký pokles, který byl naposledy k vidění např. v roce 2008 (-30 %) nebo v roce 1976 (- 49 %). V obou případech nastal opětovný růst ceny a na nejnižší hodnotu, které bylo tehdy dosaženo, se kovy již nevrátily. Zda nás čeká obdobná situace, nám snad pomůže přiblížit aktuální týdenní report.
Nejprve se vraťme k poklesu cen v minulém čtvrtletí. Domníváme se, že pro současnzé investory je nejdůležitější informací, zda budou ceny obou kovů nadále klesat, nebo zda máme již nejhorší za sebou. Pokud se podíváme na měsíční graf zlata, vidíme, že cena „dobrouzdala“ až na hodnotu 1.180 USD. Tato cena je však již pod těžebními náklady většiny těžařů v jižní Africe (viz aktualita ze dne 27.6.2013) a také některých těžařů na jiném kontinentě. Průměrná světová cena těžebních nákladů (bez zisku) na jednu unci se v současnosti udává na hodnotě 1.200 USD u zlata a 20 USD u stříbra. Je tedy zřejmé, že by se cena neměla dlouhodobě pod touto úrovní nacházet. Na druhou stranu jsme byli svědky toho, že v krátkodobém horizontu se může stát „cokoliv“. Zvláště tehdy, pokud cenu zlata a stříbra ovlivňují převážně derivátové obchody na burze COMEX v New Yorku.
Proto zastáváme názor, že informace uveřejňované v hlavních médiích mají až druhotný vliv na vývoj ceny. Jedním z hlavních faktorů určujících cenu do budoucna je struktura otevřených pozic na burze COMEX. Je pravdou, že struktura již může být nějakou dobu z velké části „býčí“ a přesto ceny dále klesají. Stejně tak tomu bývá při růstu ceny, kdy struktura je již dosti „medvědí“ a ceny nadále rostou. Avšak k přetočení ceny a pozic nedochází ze dne na den, ale děje se to v řádu měsíců. Od února 2013 jsme zažili ohromný transfer pozic mezi jednotlivými kategoriemi, který zde nebyl několik let (10 let u zlata a dokonce 20 let u stříbra). Proto došlo k tak velkým cenovým výkyvům (poklesům). Pokud by k těmto transferům nedošlo a kategorie commercials by byla nadále z velké části SHORT, mohli bychom se obávat dalších velkých poklesů. Avšak v současnosti, kdy většina commercials subjektů drží LONG pozice, můžeme očekávat spíše opětovný růst cen. Otázkou je, kdy nastane tento moment, jak agresivně ceny porostou a zda se někdy vrátí k dočasným historickým vrcholům (1920 USD u zlata a 50 USD u stříbra) ?
Zlato
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
K datu 25.6.2013 (včetně) snížily commercials své čisté SHORT pozice o 8.900 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje 35.200 kontraktů, což je nejnižší stav těchto pozic za posledních 11 let (naposledy 27.8.2002) !!!
O změnu pozic se postaraly Raptors (menší obchodní banky), když navýšily své LONG pozice o 8.900 kontraktů a celkový stav jejich pozic nyní dosahuje 113.000 LONG kontraktů a to je nejvyšší stav jejich pozic od 20.2.2001. Nezapomeňme, že v této kategorii se nyní objevují pozice banky JP Morgan, které se odhadují na cca 65.000 kontraktů. Přesnější informace budou známy až po zveřejnění měsíční zprávy Bank Participation Report, která bude vydána dne 8.7.2013.
„Velká 4“ a „Velká 5-8“ nezměnily své pozice.
Naopak kategorie non-commercials (převážně technické fondy) byly protistranou kategorii commercials, když prodaly 8.900 SHORT kontraktů. Celkové hrubé SHORT pozice této kategorie stouply na 77.000 kontraktů.
Stříbro
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
K datu 25.6.2013 (včetně) snížily commercials své čisté SHORT pozice o 1.900 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje 4.100 kontraktů, což je nejnižší stav těchto pozic za posledních 20 let (naposledy 2.2.1993) !!!
Před 5 měsíci (5.2.2013) držely commercials 51.900 čistých SHORT kontraktů. To znamená, že tato kategorie nakoupila téměř 48.000 kontraktů nazpět (uzavřela SHORT pozice) a to představuje 240 mil. uncí (resp. 7.465 tun stříbra). Takové množství se rovná skoro 1/3 světové roční těžby stříbra. A největší trik je v tom, že commercials se to podařilo při klesající ceně (- 40 %).
Tak jako u zlata i u stříbra proběhla změna pouze v rámci Raptors (menší obchodní banky), které nakoupily oněch 1.900 kontraktů a celkový počet jejich LONG pozic nyní dosahuje 46.700 kontraktů.
Banka JP Morgan drží odhadem pod 12.000 čistých SHORT pozic a přesnější údaje budou opět známy až po zveřejnění zprávy Bank Participation Report.
"Nový zákon" nabídky a poptávky
Jedním ze základních kamenů volného trhu je zákon nabídky a poptávky. V učebnicích ekonomie se dočteme následující: „Nárůst nabídky zboží snižuje cenu tohoto zboží, pokud není doprovázen souběžně nárůstem poptávky po tomto zboží. Nárůst poptávky po zboží zvyšuje cenu tohoto zboží, pokud není doprovázen souběžně nárůstem nabídky tohoto zboží.“ Tyto poučky se běžně učí v podnikové ekonomii na střední škole.
Z výše uvedeného je zřejmé, že cenu ovlivňuje poptávka a nabídka. Tato definice však již neplatí pro trh zlata a stříbra, kdy je cena uměle dotlačena na úroveň, na kterou by se skrze přirozený zákon poptávky a nabídky nemohla dostat. V tomto případě tedy cena ovlivňuje nabídku a poptávku. Je až politováníhodné, že spekulanti na COMEXu diktují, za jakou cenu mají producenti nabízet své vytěžené komodity.
Např. největší světový těžař Barrick Gold reportoval v 1. čtvrtletí 2013 těžbu v objemu 1,8 mil. uncí zlata při průměrné ceně 1630 USD a zisku 850 mil. USD. Těžař Pan American reportoval ve stejném období těžbu v objemu 6,3 mil. uncí stříbra při průměrné ceně 30,11 USD a zisku 20 mil. USD. Při současných cenách bude zisk Barricku víceméně žalostný a Pan American bude silně v červených číslech.
Těžaři dostali současným poklesem ohromnou ránu, ze které se budou dlouho vzpamatovávat a budou velmi opatrní v zavádění nových projektů. Průzkumné práce v oblasti hledání nových ložisek byly z velké části pozastaveny, nerentabilní doly mohou být uzavřeny. Ceny obou kovů se musejí dostat na mnohem vyšší úroveň, aby byla navrácena důvěra, která byla z velké části poškozena. V opačném případě bude ubývat množství nabízeného zlata, které se dostane na povrch země těžbou. A jak jsme si uvedli v našem učebnicovém příkladu, pokud klesá množství nabízeného zboží, ceny automaticky rostou, pokud souběžně neklesá i poptávka. O poklesu poptávky (viz Čína, Indie) však v současném světě nemůže být zdaleka ani řeč.
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch
Detailni popis struktury COT, kterou tvoří 3 hlavní kategorie:
- Commercials (banky, producenti) – commercials jsou obchodní banky, které obchodují na burze buďto na vlastní účet a na účet klientů za účelem vlastní spekulace, nebo zastupují producenta, který skrze ně prodává své zboží – v konkrétním případě rafinér. Aktuálně se jedná o cca 40 bank.
- Non - commercials /Large speculators/ (investiční a technické fondy) – jsou to fondy nejrůznějšího typu, obchodují za účelem spekulace a dosažení zisku, tyto fondy zpravidla obchodují pouze technicky a téměř nikdy nepožadují či nedodávají fyzickou komoditu, jedná se z velké části o papírové obchody.
- Non – reporting traders /Small speculators/ (drobní investoři) - obchodující také za účelem spekulace, někteří mohou požadovat i fyzické dodání komodity.
Vzhledem k tomu, že commercials jsou většinou na správné straně trhu, sledujeme především změnu stavu jejich pozic na významných cenových úrovních. Členění commercials je následující:
- „velká 4“ (skupina 4 největších obchodních bank či obchodníků)
- „velká 5 – 8“ (druhá skupina 4 velkých obchodních bank či obchodníků)
- Raptors (zbylé menší obchodní banky).
Pokud vstupujete na burze COMEX do pozice, můžete otevřít buď LONG pozici (spekulujete na vzestup, kupujete termínový kontrakt) nebo SHORT pozici (spekulujete na pokles, prodáváte termínový kontrakt). Znamená to, že v jeden daný moment se otevírají vždy 2 pozice současně, long i short. Na burze COMEX se obchodují termínové kontrakty (futures contracts) a to znamená, že vypořádání těchto obchodů nastává v budoucnu (podle měsíce dodání). Tento typ kontraktů vám umožňuje komoditu na burze prodávat, i když ji přímo nevlastníte. 1 kontrakt na zlato obsahuje 100 uncí zlata. 1 kontrakt na stříbro obsahuje 5.000 uncí stříbra.