Týdenní přehled stavu otevřených pozic na burze COMEX (30. týden 2013)
29. 7. 2013, Jan Železník
V minulém týdnu si cena zlata polepšila o 38 USD (+ 2,9%) a cena stříbra vzrostla o 60 centů (+ 3,1 %). Cena zlata se pohybovala divoce oběma směry, avšak úroveň 1350 USD u zlata zatím prolomena nebyla a stříbro se také nedostalo přes cenu 20,50 USD. Zlato aktuálně osciluje okolo 50denního průměru, stříbro se k němu (20,86 USD) pouze přiblížilo.
GAP (mezera v trhu)
Ve čtvrtek a pátek v minulém týdnu jsme viděli několikrát poměrně kuriózní vývoj ceny zlata. Cena klesala k hodnotě 1310 USD, aby se od ní vzápětí prudce odrazila a uzavřela na nejvyšší ceně obchodního dne, což byla téměř hodnota 1350 USD. Pokud se zlatu podaří prolomit tuto cenu, mohlo by vystoupat až k úrovni 1380 resp. 1400 USD.
Současně se v grafu nachází směrem dolů 2 nevyplněné gapy (mezery v trhu). Již několikrát jsme upozorňovali, že komoditní trhy „rády“ vyplňují gapy. Např. při prudkém poklesu ceny zlata dne 15.4. 2013 došlo také k vytvoření ohromného (100bodového) gapu, viz aktuální zpráva ze dne 18.4.2013. Tento gap byl následně během několika dnů skutečně vyplněn, a to zpětným pohybem ceny z hodnoty 1320 na 1480 USD.
Pro připomenutí jen uvádíme, že gap vznikne tehdy, pokud cena uzavře na určité hodnotě a následující obchodní den se otevírací cena nachází výrazně mimo předešlé denní cenové rozpětí, ať už směrem dolů či nahoru.
Aktuálně je v grafu jeden menší gap (č.1) až na úrovni 1265 USD a druhý větší gap (č.2) poblíž psychologické úrovně 1300 (konkrétně je to 1295 USD). Proto by nás nepřekvapilo, pokud by trh udělal pokles k těmto hodnotám, vyplnil gapy a následně se odrazil směrem vzhůru.
ZLATO denní graf 5/2013 - 8/2013 (COMEX LT daily) |
Existuje však i další možnost. Může se jednat o tzv. „breaking gap“ (průlomový gap) a to znamená, že trh vykázal tendenci vrátit se k průlomové ceně (viz. čtvrteční a páteční pohyb), avšak nedotkl se této ceny a následně bude pokračovat růstovým směrem bez kompletního vyplnění gapu. Nutno dodat, že onen zmiňovaný menší gap je méně významný, jelikož jeho velikost je pouze 9 bodů (rozdíl mezi cenami 1273 a 1264 USD) a nachází se na „dosti nízké“ ceně a trh ho proto může nechat být bez povšimnutí. Průlomový gap se tvoří zpravidla na velmi silných cenách, většinou tehdy, pokud se trh potřebuje dostat přes významnou úroveň (např. několikaměsíční či několikaleté obchodní pásmo).
Ideální stav na LONG pozici je tehdy, pokud není v trhu žádný gap směrem dolů.
Zlato
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
K datu 23.7.2013 (včetně) zvýšily commercials své čisté SHORT pozice o 10.000 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje 34.600 kontraktů. To je stále relativně velmi nízký stav těchto pozic za poslední dekádu.
V rámci skupin „Velká 4“ a „Velká 5-8“ téměř nezměnily své SHORT pozice, a tak se o změnu v pozicích postaraly naopak Raptors (menší obchodní banky), které uzavřely 10.000 LONG kontraktů a aktuálně drží téměř 122.000 LONG kontraktů.
Technické fondy (v kategorii managed money) uzavřely dalších 8.000 hrubých SHORT pozic.
Podle dat, které analyzuje Ted Butler, navýšila banka JP Morgan LONG pozice ve zlatě o téměř 9600 kontraktů a odhaduje se, že tato banka drží nyní 85.000 LONG kontraktů. O kterých datech hovoříme? 4 největší obchodníci na LONG straně (mezi které zajisté nyní patří banka JP Morgan) drží aktuálně 32,4 % všech LONG pozic na COMEXu. Celkový stav otevřených pozic (open interest) dosahuje aktuálně 434.750 kontraktů. Tento procentuelní podíl činí 140.859 kontraktů. Oproti předešlému týdnu se jedná o navýšení o 9655 kontraktů a to je přesné množství, které pan Butler přisuzuje bance JP Morgan.
Stříbro
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
K datu 23.7.2013 (včetně) snížily commercials své čisté SHORT pozice o 1.200 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje 10.100 kontraktů.
V rámci skupin Raptors zvýšil své LONG pozice o 1500 kontraktů a celkový stav jejich pozic nyní dosahuje 41.300 kontraktů.
„Velká 4“ přidala 500 SHORT kontraktů a „Velká 5-8“ naopak snížila SHORT pozice o 200 kontraktů.
Technické fondy snížily také SHORT pozice o 1.600 kontraktů.
Dominantní hráč na trhu
V minulém týdnu byla banka JP Morgan opět v zájmu finančních médií, když v pátek nečekaně ohlásila, že zvažuje opuštění obchodování s fyzickými komoditami (např. na trhu s ropou, plynem, zlatem, stříbrem). Toto prohlášení bylo zveřejněno 3 dny poté, co se v senátním výboru diskutovalo o tom, zda investiční banky nezneužívají vlastnictví těchto komodit k manipulaci ceny na komoditních trzích (více zde).
Zda k něčemu takovému dojde, zřejmě brzy zjistíme. Nicméně v současnosti drží banka JP Morgan na trhu zlata 85.000 kontraktů. Pokud od celkového stavu všech otevřených pozic na zlato na COMEXu odečteme pozice spreadových obchodníků, vypočítáme tak „skutečný“ stav pozic (open interest). Podíl banky JP Morgan je následně 23,3 % z celkového počtu otevřených pozic (open interest). Dle záznamů zatím žádná entita nedržela tak koncentrované množství pozic na trhu s futures kontrakty na zlato.
Stav pozic na trhu zlata na COMEXu dle CFTC reportu ze dne 23/7/2013 |
Výpočet podílu banky JP Morgan:
Open Interest (434750) mínus/plus pozice Swap Dealers (- spreading 50057) (- short 69521) (+ long 49117) = 364289 skutečný stav pozic
85000 / 364289 x 100 = 23,3 % podíl na skutečném OI
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, cftc.gov
Detailni popis struktury COT, kterou tvoří 3 hlavní kategorie:
- Commercials (banky, producenti) – commercials jsou obchodní banky, které obchodují na burze buďto na vlastní účet a na účet klientů za účelem vlastní spekulace, nebo zastupují producenta, který skrze ně prodává své zboží – v konkrétním případě rafinér. Aktuálně se jedná o cca 40 bank.
- Non - commercials /Large speculators/ (investiční a technické fondy) – jsou to fondy nejrůznějšího typu, obchodují za účelem spekulace a dosažení zisku, tyto fondy zpravidla obchodují pouze technicky a téměř nikdy nepožadují či nedodávají fyzickou komoditu, jedná se z velké části o papírové obchody.
- Non – reporting traders /Small speculators/ (drobní investoři) - obchodující také za účelem spekulace, někteří mohou požadovat i fyzické dodání komodity.
Vzhledem k tomu, že commercials jsou většinou na správné straně trhu, sledujeme především změnu stavu jejich pozic na významných cenových úrovních. Členění commercials je následující:
- „velká 4“ (skupina 4 největších obchodních bank či obchodníků)
- „velká 5 – 8“ (druhá skupina 4 velkých obchodních bank či obchodníků)
- Raptors (zbylé menší obchodní banky).
Pokud vstupujete na burze COMEX do pozice, můžete otevřít buď LONG pozici (spekulujete na vzestup, kupujete termínový kontrakt) nebo SHORT pozici (spekulujete na pokles, prodáváte termínový kontrakt). Znamená to, že v jeden daný moment se otevírají vždy 2 pozice současně, long i short. Na burze COMEX se obchodují termínové kontrakty (futures contracts) a to znamená, že vypořádání těchto obchodů nastává v budoucnu (podle měsíce dodání). Tento typ kontraktů vám umožňuje komoditu na burze prodávat, i když ji přímo nevlastníte. 1 kontrakt na zlato obsahuje 100 uncí zlata. 1 kontrakt na stříbro obsahuje 5.000 uncí stříbra.