Týdenní přehled stavu otevřených pozic na burze COMEX (9. týden 2013)
5. 3. 2013, Jan Železník
Již nějakou dobu se objevuje spousta názorů na manipulaci cenou zlata a stříbra. Některé zprávy pocházejí i z velmi renomovaných zdrojů. V dnešním textu se zaměříme ne přímo na výraz „manipulace“, ale na skutečnost, že vývoj ceny na trhu stříbra na burze COMEX je v rozporu s tím, co se děje na fyzickém trhu s touto komoditou.
Zlato
Nejprve však k situaci na trhu se zlatem. Minulý týden začal nový měsíc a cena zlata uzavřela níže již 5. měsíc v řadě. Ceny se navíc pohybovaly v prosinci, lednu a únoru značně protisezónně. Dobrou zprávou však zůstává, že jsme poblíž hlavního cenového dna, ze kterého se ceny již 3x odrazily směrem vzhůru.
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
Struktura otevřených pozic (COT) na trhu se zlatem se za minulé období příliš nezměnila. Celkové SHORT pozice commercials se v týdnu do 26.2.2013 tentokrát zvýšily o skromných 5.500 kontraktů a celkový počet těchto pozic je 137.600 kontraktů, což je stále velmi nízký stav za několik posledních let a struktura pozic může být nadále považována za „býčí“. K tomuto navýšení došlo z velké části proto, že v pondělí a v úterý se cena prudce zvedla až k hodnotě 1620 USD / unce, tudíž některé technické fondy uzavíraly své čerstvé SHORT pozice (kupovaly), zatímco commercials otevíraly SHORT pozice (prodávaly) jako protistrana.
V kategorii commercials to byly pouze Raptors (menší obchodní banky), které prodaly svých 7.700 LONG pozic a tím pádem zredukovaly stav svých LONG pozic z minulého týdne na celkový počet 4.700 kontraktů. Raptors většinou rychlé zisky odeberou, a proto při velkém nárůstu prodávají své koupené pozice, avšak s tím, že pokud ceny klesnou, opět dokoupí zpět. Naopak zbylé 2 skupiny 8 největších commercials pouze znovu zredukovaly část svých SHORT pozic.
Stříbro
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
SHORT pozice commercials se v týdnu do 26.2.2013 snížily o solidních 7.100 kontraktů na celkový počet 30.900 kontraktů. Toto je nejnižší stav SHORT pozic od poloviny srpna loňského roku.
A nyní ke zmiňovanému rozporu. Za poslední 3 týdny zredukovaly commercials celkem 21.000 SHORT kontraktů. Jestliže 1 kontrakt obsahuje 5.000 uncí stříbra, znamená to, že commercials koupily celkem 105 mil. uncí stříbra. Během těchto 3 týdnů se ve světě vytěží méně než 45 mil. uncí, na recyklované stříbro připadá přibližně 15 mil. uncí a spotřebována je přibližně celá produkce, tudíž 60 mil. uncí. Investoři přidali během této doby 15 mil. uncí ve formě investičního stříbra do fondu SLV a do skladu burzy COMEX, avšak cena zároveň klesla o 4 USD / unce (12 %). Jak by tedy mohly commercials nakoupit při klesající ceně 105 mil. uncí skutečného stříbra za výše popsaných tržních podmínek ? Pokud má někdo jiné legitimní vysvětlení, přáním Teda Butlera je, aby mu ho zaslal. Níže uvedená tabulka by měla přispět k lepší orientaci v uvedených číslech:
Kategorie | počet v mil. uncí |
Commercials | - 105 |
Světová těžba | + 45 |
Světová recyklace | + 15 |
Světová spotřeba | - 60 |
Vklady SLV + COMEX | +15 |
ROZDÍL | -90 |
Těchto 90 mil. uncí mohlo být koupeno pouze na papírovém trhu, jelikož na fyzickém trhu toto množství zdaleka nebylo k dostání. Pokud by byl tlak na fyzické dodání 90 mil. uncí fyzického stříbra, dle jednoduchého zákonu nabídky/poptávky by cena nemohla klesnout v tomto období o 12 %.
Další zajímavostí na trhu stříbra je fakt, že „velká 4 (JP Morgan)“ uzavřela mnohem méně SHORT pozic, než se čekalo, zatímco Raptors otevřely větší množství LONG pozic, než se čekávalo. Raptors totiž zvýšily své LONG pozice o dalších 5700 kontraktů na celkový počet 25.000 kontraktů. Větší množství LONG kontraktů držely Raptors pouze 2x. V červnu loňského roku (27.200 kontraktů), když cena stříbra vytvořila silné dno na ceně 27 USD / unce, a poté následovala 8 dolarová rallye až k ceně 35 USD / unce. A podruhé držely Raptors 25.477 LONG kontraktů v říjnu 2008, kdy cena klesla pod 9 USD / unce. Raptors tehdy nezlikvidovaly své LONG pozice do doby, než cena vyrostla na 30 USD / unce. Raptors téměř nikdy neuzavírají své LONG pozice, dokud nedosáhnou zisku.
JP Morgan drží aktuálně 27.500 SHORT kontraktů, což představuje téměř 90 % celkových SHORT kontraktů skupiny commercials. JP Morgan má tak stále o 15.000 SHORT kontraktů více, než měl v prosinci 2011 a v létě 2012, kdy ceny byly na podobné úrovni. Nyní jsme téměř nadosah tohoto významného dna (cena 26,50 USD / unce) a JP Morgan má mnohem vyšší stav SHORT pozic v případné další rallye než kdykoliv předtím. Pokud by ceny začaly ze současných hodnot růst, otázka zní, kdo bude prodávat? Pokud to nebude JP Morgan (vzhledem k vysokému počtu SHORT pozic), ceny mohou bez silné protistrany „vyletět“ vzhůru. Avšak pohyb pouze o 1 USD směrem vzhůru ze současných hodnot znamená pro banku JP Morgan ztrátu 137,5 mil. USD. K velkému nárůstu v ceně tak pravděpodobně ještě nedojde, alespoň do té doby, než JP Morgan zredukuje většinu svých SHORT pozic.
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch