Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (15. týden 2015) - zlato i stříbro se vrátily zpět pod 50denní průměr
14. 4. 2015, Jan Železník
V minulém obchodním týdnu se zlato i stříbro zachovaly téměř identicky, jako v týdnu předešlém. Zlato totiž nepatrně vzrostlo o 5 USD (0,4 %), ale stříbro kleslo o 25 centů (1,5 %).
Aktuální vývoj
Často se zamýšlím nad tím, jak je možné, že stejný obchodní model se opakuje stále a stále dokola. Pokud by neexistovaly reporty COT, jen těžko bychom mohli vědět, kdo z velkých spekulantů a obchodníků nakupuje a prodává své pozice ve zlatě a stříbře na COMEXu. Tyto reporty nám však dokazují, že jsou to commercials na straně jedné a spekulanti z kategorie managed money na straně druhé. První skupina je tvořena převážně bankami, které můžeme považovat jistým způsobem za insidery, a druhou skupinu tvoří techničtí obchodníci (fondy), kteří obchodují převážně na základě technických signálů.
Jedna věc je ale zarážející – commercials vždy prodávají, když cena roste a naopak vždy nakupují, když cena padá. Někdy to vypadá, jako by měly věšteckou kouli, neboť pokud např. prodávají a cena krátkodobě roste i přes jejich vstupní hodnotu, nakonec se trh stejně otočí v jejich prospěch a cena spadne pod jejich prodejní kurz. V jejich případě nenastává situace, že by začaly v panice uzavírat své prodejní pozice jen proto, že cena krátkodobě dále roste. Taková situace nastala v nedávné minulosti pouze jedenkrát – a to v srpnu a září 2011, když zlato dosáhlo historicky nejvyšší ceny.
Často se také píše o tom, že commercials (banky) manipulují s cenou zlata a stříbra a že tato manipulace je směrem dolů. Toto je však jen poloviční pravda. Commercials nejsou ti, kdo ženou cenu dolů. Cenu tlačí dolů nebo nahoru prodejní příkazy technický fondů, což dokládají reporty COT. Jestliže commercials nějak manipulují, pak je to takovým způsobem, že zastavují cenové rally, které by bez jejich prodejů byly pravděpodobně mnohem vyšší. Poslední takovou ukázkou byla 1,5bodová rally na stříbře z druhé poloviny března, která byla zastavena značnými prodejními (SHORT) příkazy commercials. Commercials během několika dnů prodaly 100 mil. uncí stříbra, což je více než polovina aktuálních zásob stříbra na COMEXu (175 mil. uncí) a více než 45 dnů světové produkce stříbra.
Tím, že commercials takto agresivně prodávají každou novou rally na zlatě a stříbře, vytváří zdání, že oba kovy nejsou schopny vyrůst přes předešlý cenový vrchol. Střednědobý směr trhu jak tak udržován v medvědím trendu, na což následně reagují technické fondy, které s tím, jak cena postupně klesá, vytváří masivní prodejní pozice na obou trzích, čímž následně dokáží prolomit předcházející cenové dno. Tento model můžeme sledovat přibližně od začátku roku 2013.
Zlato - týdenní graf od června 2013 a jeho medvědí kanál |
Stříbro - týdenní graf od března 2013 a jeho medvědí kanál |
Výše uvedené mě vede k zamyšlení, zda bude zlato schopno v současném primárním cyklu prolomit cenový vrchol primárního cyklu předešlého, který byl na úrovni 1.308 USD, a zda bude také schopno udržet cenové pásmo podpory z listopadu 2014, resp. z března 2015 na úrovni 1.130 – 1.140 USD. Jak cena 1.130 USD ze začátku listopadu 2014 tak i cena 1.308 USD z konce ledna 2015 byly totiž velice důležité především z hlediska teorie cyklů. Více tuto informaci rozeberu v připravované analýze s názvem GOLD OUTLOOK 2015, která je právě zpracovávána a bude brzy zveřejněna.
Nyní se ale vrátím k aktuálnímu primárnímu cyklu. V současnosti je trh se zlatem ve 4. týdnu tohoto primárního cyklu, který začal 17.3.2015 při ceně 1.141,50 USD a jehož průměrná délka je 15 – 21 týdnů. Pokud by měl tento cyklus 3fázový průběh, pak v 5. – 7. týdnu můžeme očekávat významnější cenové dno. Pokud bude naopak 2fázový, pak takové dno nastane až v 8. – 11. týdnu. Trh se zlatem má zatím v současném primárním cyklu tzv. ZIG – ZAG průběh (růst ceny, korekce ceny, růst ceny přes předešlý vrchol, korekce ceny nad předešlé cenové dno).
Na Velikonoční pondělí však cena zlata narazila na silnou rezistenci (pásmo 1.220 – 1.224 USD) a také vytvořila „medvědí vnitřně tržní divergenci“, což znamená, že zlato vyrostlo přes cenový vrchol z předešlého týdne, ale stříbro nikoliv. Pokud by byla tato cena (1.224 USD) prvním cenovým vrcholem v rámci tohoto primárního cyklu, pak nyní započala sestupná fáze právě k cenovému dnu, které by mělo nastat v 5. – 7. týdnu.
Cenový vývoj zlata od začátku listopadu 2014 |
Na trhu se stříbrem je situace velmi podobná. Rozdíl je pouze v začátku primárního cyklu, který začal o týden dříve – 11.3.2015 při ceně 15,26 USD, a prvního významnějšího cenového vrcholu bylo dosaženo také o týden dříve – cena 17,40 USD ze dne 26.3.2015. Oba trhy se dostaly krátce nad 50denní průměr, ale nyní jsou opět pod tímto průměrem zpět.
Cenový vývoj stříbra od začátku listopadu 2014 |
Zlato v CZK v minulém týdnu vyrostlo nad Kč 31.000,- za trojskou unci a připsalo si zhodnocení o více než 2 %.
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Zhruba před 14 dny jsem psal v týdenní zprávě o tom, jak je 50denní průměr pro technické obchodníky důležitý. Uváděl jsem (resp. se jednalo o překlad slov společnosti Butlerresearch), že technické fondy zvyšují sázky na růst (otevírání nových LONG pozic a uzavírání SHORT pozic), pokud je tento průměr protnut směrem vzhůru. A přesně k tomu došlo v reportovaném týdnu do 7.4.2015 na trhu se zlatem.
Techničtí obchodníci koupili 19.500 kontraktů, z čehož bylo 9.000 nových LONG pozic a 10.500 ve formě uzavření již existujících SHORT pozic (short covering).
Naproti tomu commercials prodaly 27.200 kontraktů a celkový počet „net SHORT“ pozic dosahuje 108.300 kontraktů. V rámci commercials „Velká 4“ zvýšila SHORT pozice o 3.000 kontraktů, „Velká 5 – 8“ o 4.200 kontraktů a Raptors (menší obchodní banky) odprodaly téměř 20.000 již existujících LONG kontraktů.
Struktura pozic na zlatě je nyní neutrální, neboť prodejní pozice commercials jsou vzdáleny 50.000 kontraktů od nejnižšího stavu z konce března (býčí struktura) a stále 100.000 kontraktů od nejvyššího stavu z konce ledna (medvědí struktura).
O něco hůře je na tom stříbro v porovnání se zlatem. V reportovaném týdnu se sice zvedly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials jen nepatrně o 600 kontraktů, ale dosahují již 50.500 kontraktů, což je vzdáleno pouze 10.000 kontraktů od nejvyššího stavu z konce ledna, kdy byla struktura extrémně medvědí. V tomto reportovaném týdnu se prodejní pozice příliš nezvedaly z toho důvodu, že stříbro protnulo 50denní průměr směrem vzhůru již před 14 dny, a proto došlo k velkému nárůstu prodejních pozic commercials (a naopak k nárůstu nákupních pozic u technických fondů) již dříve.
Závěr
Cenový vývoj US Dollar Indexu od začátku října 2014 |
Přestože americký dolar nabral opět růstový směr, cena zlata zatím odolává velice dobře. Zatím je ale trh se zlatem v rané fázi svého primárního cyklu, která je zpravidla vždy růstová. V současnosti je nejbližší významná podpora na ceně 1.180 USD, naopak významná rezistence na ceně 1.224 USD. Proražení jedné či druhé bariéry určí další nejbližší cenový pohyb.
Jan Železník
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.