Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (40. týden 2015) - data z trhu práce poslala zlato a především stříbro výše
5. 10. 2015, Jan Železník
Minulý obchodní týden se nesl opět v duchu vysoké volatility, a přestože zlato v pátek po zveřejnění dat o stavu nezaměstnanosti v USA posílilo o více než 2 %, v celkovém úhrnu uzavřelo nakonec obchodní týden o 8 USD níže (- 0,7 %). Stříbro zaznamenalo minulý pátek nejvyšší jednodenní zhodnocení od loňského prosince, což mu pomohlo zakončit obchodní týden v kladných hodnotách (+ 1 %).
Aktuální vývoj
Zveřejnění zprávy o stavu nezaměstnanosti v USA zamíchalo značně kartami. V září nebylo zdaleka vytvořeno tolik pracovních míst, jak se očekávalo, což zvedlo zlato i stříbro z týdenního minima, a oba trhy uzavřely na týdenním maximu (zlato zavřelo mírně pod nejvyšší cenou týdne, stříbro zavřelo na nejvyšší ceně za týden).
Informace z trhu práce rozdmýchala ihned debatu o tom, že úrokové sazby se nebudou v dohledné době zvedat, nejdříve v roce 2016. Tento předpoklad tedy obrátil dosavadní krátkodobý trend směrem vzhůru a nyní budeme vyčkávat, zda se jednalo pouze o dočasné posílení, nebo zda bude mít zlato i stříbro sílu pokračovat výše.
Střednědobý trend je totiž stále medvědí, a dokud zlato nevyroste přes vrchol předešlého primárního cyklu (1.232 USD), je tento růst zatím pouhou korekcí v sestupném trendu. I růst přes vrchol dosavadního primárního cyklu (1.170 USD) by mohl přinést první pozitivní vývoj.
Trh se zlatem se nyní dostal do 11. týdne svého primárního cyklu. V minulé týdenní zprávě jsem uváděl: „Vrcholu tohoto cyklu bylo pravděpodobně dosaženo 24.8.2015 na ceně 1.170 USD, což bylo v pátém týdnu tohoto cyklu, kdy zpravidla nastává nejvyšší vrchol, pokud je vývoj cyklu medvědí. Avšak potvrzení, zda se skutečně jedná o medvědí primární cyklus, dostaneme až poté, kdy cena zlata klesne pod výchozí cenu tohoto cyklu, tj. 1.072 USD. Tato situace může ještě nějakou dobu trvat, jelikož i v posledním primárním cyklu, který začal 17.3.2015 a skončil 24.7.2015, klesla cena zlata pod výchozí cenu tohoto cyklu až v jeho samotném konci.“
Na tomto výhledu se zatím nic nezměnilo, avšak bude zřejmě ještě nějakou dobu trvat, než se skutečně ukáže, zda bude současný vývoj primárního cyklu medvědí či býčí. Proražení jedné (1.072 USD) či druhé (1.170 USD) bariéry určí jasněji další směr.
Cenový vývoj zlata, denní graf, 11/2014 - 10/2015 |
Stříbro v pátek posílilo o více než 5 %, což bylo největší jednodenní zhodnocení od rally z 1.12.2014. Za tímto nárůstem však nehledejme změnu ve fyzické poptávce či nabídce na trhu se stříbrem. Tento růst byl způsoben především výměnou futures kontraktů na burze COMEX mezi managed money a commercials (více v části COT).
I stříbro je v 11. týdnu svého primárního cyklu, který začal 24.7.2015 na ceně 14,33 USD a má zatím medvědí vývoj, neboť cena stříbra již klesla pod výchozí cenu tohoto primárního cyklu. Avšak stále je zde jistá naděje pro býky, neboť jak jsem uváděl v poslední týdenní zprávě: „Nutno však podotknout, že stříbro kleslo na konci srpna (26.8.2015) na nejnižší cenu za posledních 6 let, avšak zlato v ten den nekleslo pod svou nejnižší cenu, které bylo dosaženo na konci července. Tato situace tehdy vytvořila naopak býčí divergenci a byla (je) velkou nadějí pro býky.“
Růst ceny stříbra přes vrchol 15,77 USD může nadále udržovat tuto naději při životě. Stříbro navíc prorazilo sestupnou rezistenční linii a zavřelo významněji nad ní.
Cenový vývoj stříbra, denní graf, 12/2014 - 10/2015 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V reprotovaném týdnu do 29.9.2015 ceny obou kovů nejprve rostly a potom následně klesaly, přičemž zlato nakonec skončilo nad 50denním průměrem a stříbro pod tímto průměrem.
Čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials na zlatě vzrostly o 15.900 kontraktů na celkový počet 73.100 kontraktů, což je nejvyšší úroveň od konce června. Velkou otázkou zůstává, kolik kontraktů prodaly commercials při páteční rally. Vzhledem k velkému objemu, který byl v pátek zobchodován, to bylo zřejmě velké množství. Avšak ve středu a ve čtvrtek cena zlata klesala, takže commercials naopak snižovaly své prodejní pozice. V celkovém úhrnu však tyto pozice zřejmě po uzávěrce dat ještě vzrostly. A jak uvádí Butlerresearch ve své týdenní zprávě: „Pokud „Velká 4“ zvýšila své net SHORT pozice, pak je zřejmě současná rally u konce. A totéž platí pro trh se stříbrem.“
Na trhu stříbra klesly čisté prodejní (net SHORT) pozice o 1.200 kontraktů na celkový počet 30.100 kontraktů. Za zmínku stojí především skutečnost, že obchodníci z managed money zvýšili v tomto reportovaném týdnu své SHORT pozice o 5.300 kontraktů, které byli nuceni při pátečním růstu ceny stříbra odkoupit zpět. A není pochyb o tom, že nákup těchto 5tis. kontraktů stojí bezesporu za silným růstem ceny stříbra minulý pátek. Z velké části se tedy potenciál pro větší „short covering rally“ vyčerpal.
Závěr
Nyní nastává skutečný souboj mezi býky a medvědy. Domnívám se, že následujících 14 dnů bude rozhodujících pro určení dalšího směru. Pro pokračování poklesu zlata a stříbra hovoří střednědobý trend, který je stále medvědí. Pro růst ceny zlata a stříbra naopak hovoří případné oddálení zvednutí úrokových sazeb FEDem, které může být posunuto až do roku 2016, v případě negativního ekonomického vývoje pak mnohem dále.
Další rozluštění nám může poskytnout trh s měnami. Pokud euro nyní zamíří níže, bude to negativně působit jak na cenový vývoj zlata, tak i stříbra.
Avšak tento poslední rychlý růst vzácných kovů naznačil, že jak zlato, tak i stříbro jsou velmi citlivé na změnu sentimentu na trhu. A přestože jejich cena v USD může ještě nějakou dobu klesat, než dojde k definitivnímu ukončení těchto medvědí trhů, potenciál poklesu nebude zřejmě tak velký, jak někteří předpokládají. Naopak zde vzniká velká příležitost nakoupit vzácné kovy za skutečně zajímavé ceny a dle mého názoru rok 2016 tuto příležitost s sebou přinese.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.