Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (41. týden 2014) - zlato se odrazilo od silné ceny 1.180 USD
14. 10. 2014, Jan Železník
Po delší době uzavřely oba kovy v minulém týdnu v kladných hodnotách. Zlato se odrazilo z důležité cenové podpory a vzrostlo o 32 USD (2,7 %), stříbro zakončilo minulý týden o 55 centů výše (+3,3 %).
Aktuální vývoj
Trh se stříbrem tak uzavřel po 12 klesajících týdnech poprvé výše. Poměr ceny stříbra a zlata zůstal mírně nad úrovní 70:1, což je stále nejvyšší úroveň za poslední 4 roky. Zajisté není náhodou, že cena stříbra je na tak nízké úrovni za několik posledních let. Avšak extrémně nízké ceny s sebou často přinášejí vznik dlouhodobých cyklů. A je možné, že na stříbře se právě formuje (nebo možná již nastal) 18letý cyklus, který má rozmezí 15 - 21 let. Poslední taková situace nastala v letech 1991 – 1993, kdy se cena dostala na extrémně nízkou úroveň a indikovala tak vznik nového 18letého cyklu. Při vzniku těchto dlouhodobých cyklů je pro kupujícího v trhu pozitivní jedna věc – cena daného aktiva se již na tuto cenu v nadcházejícím cyklu nevrátí (avšak tuto skutečnost samozřejmě zjistíme až zpětně). Je také vysledováno, že jakmile nastane takové dlouhodobé cenové dno (začátek cyklu), zpravidla nastává 2 – 5letý, poměrně impresivní cenový růst.
V minulém týdnu si cena stříbra sáhla až na hodnotu 16,64 USD, což je pokles od cenového vrcholu 50 USD v roce 2011 o 67 %. Zda již toto je dlouhodobé cenové dno, nemůže být ještě potvrzeno. Stále je zde prostor do konce roku, kdy toto dno může nastat. Dlouhodobá cenová linie je navíc až na úrovni 14,80 USD. Nicméně jak jsem se zmiňoval již v předešlé týdenní zprávě, v krátkodobém horizontu byly oba kovy již extrémně přeprodány. Došlo tedy k jistému odrazu ceny jak u stříbra, tak i u zlata, přičemž zlato zatím stále drží velmi významné cenové dno na úrovni 1.180 USD, ze kterého se již 3x odrazilo.
Zlato - týdenní graf (4/2013 - 10/2014) |
Podle výše aktuální rally se může následně odhadnout, zda nás čeká ještě jedna velká poklesová vlna do konce roku, kdy by stříbro kleslo přibližně k hodnotě 15 USD, nebo zda by zlato skutečně propadlo pod svou silnou podporu a skončilo na velmi často avizované úrovni 1.080 USD, o které se zmiňuje banka Goldman Sachs min. 2x do měsíce. Fundament tomu sice nenasvědčuje, ale jelikož se ceny obou kovů stanovují převážně na burze „COMEX“, jeden nikdy netuší, jaké překvapení mohou přinést dvě největší skupiny, které na této burze obchodují – totiž commercials a technické fondy z kategorie managed money (non-commercials). Pojďme se tedy podívat, jak vypadá aktuální stav jejich pozic.
COT – Commitment of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
V reportovaném týdnu do 7.10.2014 vzrostly na trhu se zlatem čisté prodejní (SHORT) pozice commercials o 2.700 kontraktů na celkový počet 63.400 kontraktů. Toto je druhý nejnižší stav těchto pozic (tedy býčí) od června a je to stále o 100.000 kontraktů méně než před 2 měsíci, kdy byla cena zlata přibližně 1.320 USD.
Za nárůstem těchto pozic stojí skupina Raptors (menší obchodní banky), které prodávaly, přičemž „Velká 4“ a „Velká 8“ naopak snížily své prodejní pozice o několik stovek kontraktů.
Dobrou zprávou je, že technické fondy snížily své hrubé prodejní pozice jen o 140 kontraktů a jejich celkové hrubé prodejní pozice dosahují stále přes 80.000 kontraktů, což znamená, že na trhu se zlatem je stále velký potenciál kupujících, jelikož technické fondy nakonec vždy prodanou transakci uzavřou, tzn. koupí zpět.
V reportovaném týdnu do 7.10.2014 vzrostly na trhu se stříbrem čisté prodejní (SHORT) pozice commercials o 800 kontraktů na celkový počet 16.240 kontraktů. Tak jako v případě zlata, také zde prodávaly Raptors, když snížily své čisté nákupní (LONG) pozice o 1.700 kontraktů, a celkový počet jejich čistých LONG pozic nyní dosahuje 39.300 kontraktů, což je stále vysoké množství.
Velmi zajímavou novinkou bylo, že banka JP Morgan snížila podle Bank Participation Report své prodejní (SHORT) pozice ve stříbře na 10.500 kontraktů, což je nejnižší stav, který tato banka držela v posledních 6,5letech, kdy přebrala ohromné množství prodejních pozic na trhu se stříbrem po zkrachovalé bance Bear Stearns. Podle Butlerresearch není tato zpráva vůbec zanedbatelná.
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Závěr
Butlerresearch se domnívá, že manipulace a dominance kategorie commercials (tvořena převážně velkými bankami) se vymkla kontrole nejen v případě stříbra a zlata, ale i ostatních komodit. Výjimkou není měď nebo platina a paladium na NYMEXu. Cenotvorba mezi technickými fondy a commercials začala ovlivňovat i ropu nebo měnové páry. Např. v minulém týdnu akceleroval pokles ropy na dvouleté dno, přičemž vše bylo odehráno na spekulativních obchodech na NYMEXu. Theodore Butler, který sleduje finanční trhy více než 30 let, informuje ve svém posledním reportu, že zatím nezažil tak disharmonickou situaci na trzích, která žene trhy do nesmyslných cenových extrémů.
Tyto manipulace na papírových trzích způsobují ohromné dislokace ve skutečném světě a bude jen otázkou času, než někdo významný upozorní na diskonekci mezi futures trhy a cenami komodit. Některé země začínají zjišťovat, že ceny komodit se staly iracionální a nejsou v souladu se skutečnou světovou nabídkou a poptávkou (např. Rusko a Jihoafrická republika s platinou). Podle Butlera bude dříve či později futures trh důkladně přezkoumán, jelikož jeho původní funkce (hedging vlastní produkce skutečným výrobcem či producentem) byla dávno zmařena a ceny komodit stanovují největší světové banky, podle svého rozhodnutí.
Jestli k tomuto jednoho dne dojde, tak bude mít podle Butleresearch nejlepší výchozí postavení v tomto ohledu právě trh se stříbrem, na němž jsou dlouhodobě největší prodejní pozice „Velké 8“ ze všech komoditních trhů.
Jan Železník
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch, mmacycles
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.