Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (48. týden 2015) - zlato i stříbro klesly na nové 6leté minimum
30. 11. 2015, Jan Železník
Zlato i stříbro dosáhly v minulém týdnu nejnižší ceny za posledních 6 let. Zlato bylo oproti zvyklostem slabší než stříbro, jelikož kleslo o 1,9 % (20 USD), zatímco stříbro „jen“ o 10 centů (0,7 %).
Aktuální vývoj
V minulé týdenní zprávě jsem uváděl: „Ve středu minulého týdne bylo opět dosaženo nejnižší ceny zlata za posledních 5,5 let, jelikož jeho cena klesla na úroveň 1.062 USD. Zlato se dostalo na spodní hranici uváděného sestupného trendového kanálu (viz týdenní graf). Indikátor Slow Stochastic se dostal již do přeprodané oblasti, což naznačuje, že aktuální cenové dno je skutečně blízko.“
Minulý pátek, kdy byla aktivita na burze minimální, jelikož ještě dozníval čtvrteční svátek Dne díkůvzdání, kleslo zlato v současné sestupné vlně opět o něco níže a pokles se zastavil až na úrovni 1.051 USD. Tento pokles nastal chvíli před otevřením hlavních obchodních hodin na COMEXu, trval přibližně 20 minut a odehrál se bez jakýchkoliv fundamentálních zpráv. Zároveň nebyl doprovázen poklesem na měnových trzích (měnový pár EUR/USD stagnoval) a dokonce ani cena stříbra neklesla na nové cenové minimum. Stříbro totiž dosáhlo své nejnižší ceny v aktuální sestupné vlně již v pondělí 23.11.
Jelikož páteční celkový objem obchodovaných kontraktů na burze nebyl nijak veliký, nabízí se otázka, zda se nemohlo jednat o tzv. krátkodobou past na medvědy a zda byla cena zlata úmyslně sražena na nové minimum, aby do trhu byli vlákáni další techničtí obchodníci na prodejní stranu.
Logicky totiž nedává příliš smysl SHORTovat (prodávat) zlato na 6letém minimu a navíc poté, kdy jeho cena klesá téměř 22 dnů v řadě. Pokud k tomu ještě vezmeme v úvahu aktuální býčí COT strukturu a fázi primárního cyklu, vystavují se současní prodejci velkému riziku. Cena zlata totiž může „nečekaně“ vystřelit vzhůru, i když to tak nyní nevypadá.
Zlato je aktuálně již v 19. týdnu svého primárního cyklu, který má v průměru délku 15 – 21 týdnů. Pokud nebude mít tento cyklus prodlouženou délku, mělo by nejpozději do 2 týdnů nastat konečné cenové dno a souběžně s tím začátek cyklu nového.
Z technického pohledu se zlato pohybuje stále na spodní hranici trendového kanálu (viz týdenní graf).
Týdenní graf ceny zlata, 6/2013 - 11/2015 |
Na denním grafu naopak můžeme vidět, že většina technických indikátorů již nepotvrzuje současný pokles, jejich vývoj je v divergenci vůči vývoji grafu. Současný pokles se tedy napíná do extrémů.
Pokud se podíváme na dlouhodobější obraz trhu se zlatem, na měsíčním grafu vidíme, že cena začala klesat pod 50% Fibonacciho retracement (1.080 USD) celkového pohybu ceny zlata od roku 2001 do roku 2011. Technicky toto není zcela ideální dlouhodobý obraz, avšak zároveň je trh v těsné blízkosti velmi silné podpory 1.020 USD (viz měsíční graf). V krátkodobém horizontu je trh skutečně extrémně přeprodaný a můžeme očekávat odraz ceny. Avšak následně bude záležet na tom, jak vysoko se bude zlato schopno dostat a zda nás čeká v dlouhodbějším horizontu (v roce 2016) další poklesová vlna pod 1.000 USD? Dlouhodobý trend je totiž stále medvědí.
Měsíční graf ceny zlata a jednotlivé Fibonacciho linie, 1998 - 2015 |
Stříbro kleslo v minulém týdnu také na nejnižší cenu za posledních 6 let, a tudíž přerušilo pravidlo býčí vnitřně-tržní divergence (intermarket divergence). I pokles ceny stříbra je skutečně extrémně napjatý, ale opět budu opakovat, že prodávat stříbro, kdy je jeho cena vzdálena 75 % od cenového vrcholu a nachází se na jednoleté cenové podpoře, mohou skutečně jen technicky orientovaní obchodníci a nikoliv tací, kteří sází na hodnotu a dobrou nákupní cenu.
Týdenní graf ceny stříbra, 9/2014 - 11/2015 |
Stříbro vstoupilo již do 14. týdne svého primárního cyklu, který má průměrnou délku 13 – 21 týdnů.
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
COT report bude tentokrát zveřejněn komisí CFTC z důvodu svátku až toto pondělí večer. Pokud nebudou změny nijak zásadní, rozeberu tento report až v další týdenní zprávě. Dle cenového vývoje se ale očekává další snižování prodejních (SHORT) pozic commercials, což povede ještě k více býčí struktuře než nyní.
Po velkých cenových poklesech je totiž struktura zpravidla vždy býčí a opačně - po velkých a prudkých nárůstech je struktura medvědí. Nadále tedy zůstává cenový vývoj zlata i stříbra pod taktovkou commercials a jejich hlavní protistrany – Managed Money. Jak bychom si měli jinak vysvětlit téměř do puntíku synchronizovaný pohyb ceny zlata i stříbra za posledních 6 týdnů? Vždyť oba kovy mají zcela odlišnou situaci v poptávce a nabídce na fyzickém trhu. Avšak dle nedávného cenového vývoje lze vidět, že faktor skutečné poptávky a nabídky na fyzickém trhu se projevuje do ceny zanedbatelně. Pohyb ceny zlata tak zůstal upnut na zveřejňování důležitých makroekonomických údajů jako je nezaměstnanost nebo výše úrokových sazeb.
Závěr
V tomto týdnu nás čeká v pátek zveřejnění prvního z výše uváděných údajů a za 14 dní se můžeme těšit na tolik očekávané zasedání FEDu, kdy většina účastníků trhu očekává první zvýšení úrokových sazeb od roku 2006.
Avšak z historie lze vyčíst jedno pravidlo. Trh je velmi nevyzpytatelný a cena aktiva se nakonec pohne proti očekávání většiny. A z COT reportů lze vyčíst, že většina (managed money) je nyní nastavena na další velký pokles ceny. Avšak insideři (commercials) prodejní stranu téměř zcela vyklidili. Proto bychom neměli být překvapeni, pokud v následujících 14 dnech přijde „náhodou“ nečekané prohlášení, které pohne s cenou zlata i stříbra takovým způsobem, jaký většina nepředpokládá.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.