Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (7. týden) - zlato a stříbro překvapily subjekty na SHORT straně
17. 2. 2014, Jan Železník
Cena zlata se v minulém týdnu dostala po 3 měsících přes hranici 1.300 USD za unci a stříbru se naopak podařilo významně prolomit rezistenci na ceně 20,50 USD. Oba kovy si tak připsaly značné týdenní zhodnocení, když cena zlata vzrostla o 4,1 % a cena stříbra o impresivních 7,5 %.
Aktuální vývoj - technická analýza
Situace nyní vypadá pro oba kovy velmi pozitivně, a to v tom smyslu, že byl s velkou pravděpodobností odvrácen medvědí trend, který ovládal oba trhy v roce 2013, potažmo v posledních 2,5 letech. Co nás vede k tomuto náhledu? Jednoznačně vývoj v minulém týdnu a v podstatě celý cenový vývoj v letošním roce. Zlato a stříbro se doslova protlačily přes sestupnou trendovou linii a navíc si vytvořily v posledních 8 měsících velmi silné dno při cenách 1.180 USD u zlata a 18,80 USD u stříbra.
Zlatu se podařilo v minulém týdnu zlomit významné pásmo rezistence (1.270 – 1.280) a stříbro zase prolomilo 3měsíční „range“, jejíž horní pásmo tvořila cena 20,50 USD. Přestože se oba kovy dostaly nyní z technického pohledu do tzv. překoupené fáze, signál, který nastal, je značně silný ze středně až dlouhodobého hlediska (oba kovy dokonce prolomily po 12 měsících 200denní průměr). V krátkodobém časovém úseku (1-3 týdny) může nastat korekce k uváděným rezistencím, které budou nyní sloužit jako první cenová podpora (support). Avšak zdá se, že fundament je nyní na obou trzích mnohem silnější než technické indikátory. To znamená, že i když je cena již v překoupené oblasti, může klidně dále růst. Totéž platí opačným směrem (pokud je cena v přeprodané oblasti, může dále klesat) a v minulém roce jsme se o tom mohli několikrát přesvědčit.
Skutečně velmi agresivně vypadá trh se stříbrem, které prolomilo rezistenci s velkou razancí. V důsledku toho se poměr ceny stříbra a zlata snížil z 65:1 na 61,5:1. Stříbro bylo téměř 3 roky v sestupném trendu a jeho cena klesla za toto období o více než 60 %. Avšak dle mého názoru bude jednou z nejlépe zhodnocujících komodit v letošním roce právě stříbro, jehož cena vyrostla od začátku roku již o 15 %.
COT – Commitment of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Změna struktury pozic u zlata nebyla taková, jakou bychom při rostoucí ceně normálně očekávali. Samozřejmě neznáme data za čtvrtek a pátek (jelikož uzávěrka COT je vždy každé úterý včetně), kdy došlo k největšímu cenovému nárůstu, a proto situace může být nyní již úplně jiná.
V týdnu do 11.2.2014 včetně vzrostly na trhu se zlatem čisté SHORT pozice kategorie commercials „jen“ o 6.900 kontraktů na celkový počet 72.700 kontraktů. Normálně bychom očekávali mnohem větší nárůst těchto pozic při rostoucí ceně. Tyto pozice však vzrostly především na základě toho, že Raptors (menší obchodní banky) uzavřely své LONG pozice, a ne tím, že by ostatní commercials přidávaly nové SHORT pozice.
Dalším překvapením tohoto reportu bylo, že banka JP Morgan zvýšila své LONG pozice ve zlatě o 2.000 kontraktů, na celkový počet 68.000 kontraktů. Bylo to již druhým týdnem v řadě, kdy tato banka zvyšovala LONG pozice při rostoucí ceně, což je velice neobvyklé, a v minulosti to bylo zřídkakdy k vidění. Butlerresearch LLC uvádí, že banka JP Morgan si chystá v tichosti půdu pod nohama. Je velice důležité sledovat, jaké kroky tato banka provádí, jelikož je bezesporu hlavním hráčem na obou trzích na COMEXu a také má největší vliv na cenu. I na trhu se stříbrem se tato banka zachovala opět velmi neobvykle (více níže).
V týdnu do 11.2.2014 včetně vzrostly na trhu se stříbrem čisté pozice kategorie commercials o 7.600 kontraktů na celkový počet 22.400 kontraktů. Na první pohled by se mohlo zdát, že nárůst byl značný, avšak jako v případě zlata, byl tento nárůst způsoben tím, že Raptors (menší obchodní banky) uzavřely své LONG pozice v počtu 10.200 kontraktů. Tzn., že „Velká 4“ a „Velká 8“ v podstatě zredukovaly SHORT pozice a především banka JP Morgan také druhým týdnem za sebou snížila SHORT pozice na stříbře o 1.000 kontraktů při rostoucí ceně – velmi neobvyklé. Tato banka nyní drží přibližně 13.000 čistých SHORT pozic na tomto trhu.
Jak jsme již několikrát upozorňovali, ceny mohou vyrůst podle toho, jak agresivně bude kategorie commercials (a především JP Morgan) „SHORTovat“ aktuální rally. Zatím se do prodávání nehrnou, ale v následujícím reportu uvidíme, jak se zachovaly koncem minulého týdne.
Počet dnů světové produkce jednotlivých komodit k pokrytí SHORT kontraktů u 4 a 8 největších obchodníků |
Závěr
Podle některých je zlato nachystáno na masivní rally v letošním roce (více v rozhovoru s Jimem Rickardsem, který bude zveřejněn na našem portálu ve středu 19.2.), jiní zase očekávají jeho pokles k hodnotě 1.050 USD za unci. Tento názor zastává např. Jeffrey Currie, analytik banky Goldman Sachs. Podle něj dochází ke zlepšení celkového hospodářství USA, což bude mít za následek pokles ceny vzácných kovů. Banka Goldman Sachs je již známa svými negativními předpověďmi ohledně vývoje ceny zlata. Avšak zlepšení hospodářského růstu je velmi slabým faktorem k poklesu ceny zlata. Např. v letech 2004 – 2008, kdy bylo dosahováno poměrně silného ekonomického růstu v USA, vzrostla cena zlata z 390 USD na 1.000 USD za unci. Nechejme se tedy překvapit, co nám přinese rok 2014, ale domnívám se, že cenový vývoj zlata může letos mnohé překvapit, dokonce i některé analytiky investičních bank.
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch, mmacycles
Detailni popis struktury COT, kterou tvoří 3 hlavní kategorie:
- Commercials (banky, producenti) – commercials jsou obchodní banky, které obchodují na burze buďto na vlastní účet a na účet klientů za účelem vlastní spekulace, nebo zastupují producenta, který skrze ně prodává své zboží – v konkrétním případě rafinér. Aktuálně se jedná o cca 40 bank.
- Large speculators (investiční a technické fondy) – jsou to fondy nejrůznějšího typu, obchodují za účelem spekulace a dosažení zisku, tyto fondy zpravidla obchodují pouze technicky a téměř nikdy nepožadují či nedodávají fyzickou komoditu, jedná se z velké části o papírové obchody.
- Small speculators, non – reporting traders (drobní investoři) - obchodující také za účelem spekulace, někteří mohou požadovat i fyzické dodání komodity.
Vzhledem k tomu, že commercials jsou většinou na správné straně trhu, sledujeme především změnu stavu jejich pozic na významných cenových úrovních. Členění commercials je následující:
- „velká 4“ (skupina 4 největších obchodních bank)
- „velká 5 – 8“ (druhá skupina 4 velkých obchodních bank)
- Raptors (zbylé menší obchodní banky).
Pokud vstupujete na burze COMEX do pozice, můžete otevřít buď LONG pozici (spekulujete na vzestup, kupujete termínový kontrakt) nebo SHORT pozici (spekulujete na pokles, prodáváte termínový kontrakt). Znamená to, že v jeden daný moment se otevírají vždy 2 pozice současně, long i short. Na burze COMEX se obchodují termínové kontrakty (futures contracts) a to znamená, že vypořádání těchto obchodů nastává v budoucnu (podle měsíce dodání). Tento typ kontraktů vám umožňuje komoditu na burze prodávat, i když ji přímo nevlastníte. 1 kontrakt na zlato obsahuje 100 uncí zlata. 1 kontrakt na stříbro obsahuje 5.000 uncí stříbra.