Zlato v pohybu do strany, dolar na vzestupu, ropa mínus 30 % (report z trhu zlata a stříbra - 47. a 48. týden 2018)
28. 11. 2018, Jan Železník
Zlato se v uplynulých 14 dnech udrželo nad cenou 1.200 USD. Cena poté vzrostla k úrovni 1.230 USD, ale zde narazila na agresivní prodejce. Cena stříbra nadále osciluje kolem hodnoty 14 USD za unci, což je nejnižší úroveň za několik posledních let.
Aktuální vývoj
V poslední týdenní zprávě jsem uváděl: „Je možné, že zlato bude korigovat dál k trendové linii, kterou si trh vytvořil od poloviny srpna, kdy nastalo dno posledního primárního cyklu a současně i dno cyklu 30měsíčního. Pokles pod tuto linii by indikoval, že vrchol aktuálního primárního cyklu již pravděpodobně nastal 26. října na ceně 1.243 USD.“ A také jsem dodával: „Pokud zlato nenalezne v tomto nebo příštím týdnu podporu kolem ceny 1.200 USD a neodrazí se razantněji výše, pak je skutečně možné, že primární cyklus již vyvrcholil.“
Zlato výše uvedenou trendovou linii nakonec otestovalo (resp. kleslo na několik hodin mírně pod ni), avšak následně se trh odrazil z ceny 1.196 USD silně vzhůru. To bylo dobrým znamením, jelikož na této ceně se nacházela skutečně silná podpora.
Pokud by trh propadl rovnou pod ni, znamenalo by to velkou slabost zlata. Poté se zlatu podařilo dostat k hodnotě 1.230 USD, avšak pod touto cenou trh několikrát narazil na odpor prodejců. Z technického pohledu zde máme od 26.10. snižující se vrcholy, což naznačuje, že primární cyklus již mohl skutečně vyvrcholit v uvedené datum na ceně 1.243 USD. Domnívám se, že v tomto týdnu se rozhodne, zda trh má ještě sílu zamířit výše (přes vrchol 1.243 USD), nebo zda již zahájí pokles ke konečnému dnu aktuálního primárního cyklu, který se dostal již do svého 15. týdne.
Denní graf ceny zlata od června 2018 |
Podle společnosti MMA cycles mohlo zlato dokonce vytvořit variantu zkráceného primárního cyklu právě na ceně 1.196 USD dne 13.11.2018. To by znamenalo, že zlato ukončilo primární cyklus ve 13. týdnu, tím došlo k jeho distorzi (jelikož běžná délka cyklu je 15 – 21 týdnů) a nyní zde můžeme mít před sebou velmi býčí vývoj, který nastává zpravidla právě po distorzních cyklech. Já se domnívám, že tato varianta je méně pravděpodobná a že zlato je v normálním primárním cyklu, jehož dno nastane někdy v prosinci, případně začátkem ledna.
Zajisté bude také určující, jak se ke konci roku vyvine situace na měnových trzích. Již v poslední zprávě jsem uváděl, že euro propadlo pod silnou linii, což by mohlo vyvolat jeho další několikatýdenní pokles. Měnový pár EUR/USD se krátce zotavil, avšak momentálně již míří opět ke spodní hranici proražené podpory.
Denní graf EUR/USD | Týdenní graf US Dollar Indexu |
Zároveň nevypadá zcela růžově situace na jednom z největších komoditních trhů – na trhu s ropou. Ne že by zde byla úplně přímá korelace mezi zlatem a ropou, ale zlato je chameleonem a někdy se obchoduje podle měn, jindy reaguje na vývoj akcií a často je také pod vlivem vývoje ostatních komodit. Ropa v uplynulých 7 týdnech zaznamenala nejrychlejší procentuální pokles v historii, kdy její cena propadla o více než 30 %. Pokud se cena ropy ustálí kolem 50 USD za barel (kde se momentálně nachází), nebo bude v následujících měsících klesat níže, což není vůbec vyloučeno, pak se zde mohou objevit opět silně deflační tlaky jako na konci roku 2015, kdy ropa klesla pod 30 USD za barel. Ale zatím nechci předbíhat události, ale spíše se soustředit na vývoj do konce roku. Máme před sebou další zasedání Americké centrální banky FED – prosincové, které se v posledních 3 letech ukázalo jako nejzásadnější. Rétorika a postoj FEDu bude důležitým faktorem pro další vývoj úrokových sazeb, měn a také zlata.
Vývoj ceny americké ropy WTI, týdenní graf, 2016 - 2018 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Poslední COT report byl zveřejněn kvůli svátku Dne díkuvzdání až toto pondělí večer, takže zde máme zcela čerstvá data týkající se struktury na trzích. V uplynulých 14 dnech commercials na zlatě nejprve razantně snížily své „net SHORT“ pozice (téměř na nulu), avšak v posledním týdnu je opět navýšily. Výsledkem bylo, že oproti poslední zprávě se snížily „net SHORT“ pozice z 38.136 na 23.140 kontraktů. Toto jsou nadále jedny z nejnižší pozic za posledních 17 let, a proto je struktura na zlatě považována z dlouhodobé perspektivy za býčí.
NET pozice commercials, non-commercials a non_reportable na zlatě za poslední 3 roky |
Managed Money zvýšili v uplynulých 14 dnech nepatrně své LONG pozice (z 82.000 na 84.000 kontraktů) a také zvýšili své SHORT pozice z 130.000 na 136.000 kontraktů. MM jsou nyní „net SHORT“ 52.000 kontraktů, což je nárůst o 5.000 kontraktů. I jejich pozice zůstávají v oblasti, kde se v minulosti nacházely jen zřídka – MM totiž byli povětšinou vždy „net LONG“ a nikoliv „net SHORT“. Pro další růst ceny zlata je tedy důležité, aby MM změnili svou strategii a začali opět nakupovat a přetočili své „net SHORT“ pozice na „net LONG“.
Dlouhodobý graf vývoje spekulativní pozic MM na zlatě, 2017 - 2018 |
Na trhu se stříbrem jsou commercials k 20.11.2018 „net SHORT“ 6.894 kontraktů. V poslední zprávě byly „net SHORT“ 19.291 kontraktů. Na stříbře tedy commercials snížily v uplynulých 14 dnech své prodejní pozice o více než 12.000 kontraktů. MM na stříbře jsou „net SHORT“ 33.000 kontraktů, což je nárůst o 12.000, neboť před 14 dny byli „net SHORT“ 21.000 kontraktů.
NET pozice commercials, non-commercials a non_reportable na stříbře |
Dlouhodobý graf vývoje spekulativních pozic Managed Money na stříbře |
Trh s fyzickým kovem
Stav zásob v největším ETF fondu se zlatem zůstává posledních 14 dnů beze změny – aktuálně se v něm nachází 761,74 tuny zlata. Ve fondu SLV poklesl nepatrně stav jeho zásob z 10.131 tun na aktuálních 10.109 tun.
Prodeje zlata Americkou mincovnou nejsou v listopadu nijak valné – doposud bylo prodáno jen 8.000 uncí mincí American Eagle vs. 24.500 uncí v říjnu. Prodeje stříbrných mincí dosáhly zatím 1.270.000 uncí, zatímco v říjnu šlo o 1.430.000 uncí.
Závěr
V reportu z poloviny listopadu jsem uváděl, že v následujících týdnech očekávám u zlata spíše pohyb do strany – kolem ceny 1.200 USD (+/-20 bodů). U této krátkodobé predikce nadále zůstávám, a pokud zlato zahájí pokles k primárnímu dnu, pak jeho cena může klesnout i pod trendovou linii do oblasti 1.180 – 1.190 USD. Na horní straně zůstává nejbližší rezistence na ceně 1.230 USD.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.