Zajímavý výběr
Manipulace s cenou zlata - proč a jakým způsobem? (část I.)
12. 2. 2014, Paul Craig Roberts

Deregulace finančního systému za Clintonovy vlády a vlády George W. Bushe měla předvídatelné následky: koncentraci financí a lehkomyslné chování. Hrstka bank vyrostla natolik, že je finanční autority prohlásily za „příliš velké na bankrot.“ Již pro ně neplatila tržní pravidla a banky se staly chráněnci vlády, která po Fedu vyžadovala masivní tvorbu nových peněz, a to s cílem podpořit – skrze politiku kvantitativního uvolňování – ceny finančních instrumentů v rozvahách bank. A také proto, aby bylo možné při nízkých úrokových sazbách ufinancovat biliardový deficit federálního rozpočtu, který je spojený s dlouhodobou recesí zapříčiněnou finanční krizí.
Politika Fedu spočívající v monetizaci jednoho bilionu dolarů v dluhopisech ročně vyvíjí tlak na americký dolar, jehož hodnota se – vyjádřeno ve zlatě – snížila. Když se zlato v roce 2011 dostalo na 1 900 USD za unci, došlo Fedu, že hranice 2 000 USD za unci by mohla mít psychologický dopad, který by se rozšířil na dolarový směnný kurz vůči ostatním měnám, což by vyústilo v run na dolar, protože cizí i domácí držitelé prodávají dolar, aby se vyhnuli poklesu jeho hodnoty. Jakmile si toto Fed uvědomil, posunula se manipulace s cenou zlata dále než jen na pouhé zapůjčování zlata centrální bankou bullion dealerům, a to za účelem vytvoření umělé tržní nabídky, která by absorbovala poptávku, jež by jinak tlačila cenu zlata vzhůru.
Manipulace spočívá v tom, že Fed využívá bullion banky jako své agenty pro nahé prodeje zlata na New York Comex futures trhu. Krátké prodeje stlačují cenu zlata dolů, spouštějí stop-lossy a margin cally a snaží se vypudit účastníky pryč ze zlatých fondů. Bullion banky skupují opuštěné podíly a předkládají je fondům k vykoupení za zlaté pruty. Pruty pak mohou prodat na londýnském fyzickém trhu se zlatem, kde prodeje jednak potvrdí nižší cenu, které bylo docíleno krátkými prodeji na Comexu, a jednak se tím vytvoří nabídka cihel, jež pokryje asijskou poptávku po fyzickém zlatě jakožto protiklad papírovým nárokům na zlato.
Známky manipulace s cenou zlata jsou jednoznačné. V tomto článku předkládáme důkazy a popisujeme proces. Vyvodili jsme, že schopnost manipulovat s cenou zlata se vytrácí, jak se fyzické zlato přesouvá z New Yorku a Londýna do Ásie, což zanechává Západ s papírovými nároky na zlato, které značně převyšují dostupnou nabídku.
Pokračování článku je uzamčeno
Pro odemknutí článku můžete využít jeden z níže uvedených způsobů:
Pokud již využíváte jednu z výše uvedených služeb, prosíme, přihlaste se prostřednictvím odkazův pravé horní části stránek.