Tajemství Davida Morgana - jsem vděčný i za cenu 17 USD u stříbra
10. 10. 2014, The Gold Report
Přinášíme vám rozhovor s Davidem Morganem, editorem portálu Silver-Investor.com, který hodnotí aktuální situaci na trhu se stříbrem.
Gold Report: Poslední průzkum od GFMS/Thomson Reuters Silver Institute s názvem World Silver Survey ukázal, že cena stříbra klesla v minulém roce o 23,6 %, přestože na fyzickém trhu došlo k navýšení poptávky, především z Číny a Indie. Jak je možné, že je cena tak nízko, přestože fundamenty naznačují, že by se měl dít pravý opak?
David Morgan: Tento průzkum ukázal, že na trhu byl nedostatek stříbra, což znamená, že z hlediska fundamentu by měla být cena výše. Avšak skutečné ceny se stanovují na papírovém futures trhu a na něm byl tón jasně udán – směrem dolů.
DM: Navíc velcí institucionální investoři jako Sprott Physical Silver Trust, Central Fund of Canada nebo Zurich Cantonal Bank nenakupovali větší objemy po nějakou dobu. To vyzdvihuje otázku, proč tito tradiční býčí investoři nenakupovali při tak nízkých cenách stříbra.
Další otázka, kterou si investoři často kladou, zní: „Kdy se aktuální situace otočí?“ Většina z nich jsou již v depresi a říkají, že „nemohou zvítězit, neboť vždy zvítězí manipulátoři a že být v tomto trhu je zbytečné“. Tento postoj zaujalo mnoho investorů, kteří zastávali dříve velice býčí výhled pro trh se stříbrem.
To vše je však jen známkou toho, že jsme blízko cenového dna nebo dokonce, že toto dno již nastalo. Když je sentiment tak negativní, lidé mají strašné obavy. Jak říká Jim Dines, lék na nízké ceny jsou nízké ceny. Takto se trh nebude vyvíjet navěky, i když to může nyní tak vypadat.
GR: Jakou cenu stříbra používáte, když oceňujete společnosti? Berete v úvahu fundamenty, které říkají, kde by se cena měla nacházet nebo používáte stlačenou cenu z papírového futures trhu?
DM: Berme tržní cenu, která je nyní – řekněme 17 USD za unci. S trhem nemůžete argumentovat. Cena je prostě taková, jaká je. I bez ohledu na to, jak se na takovou úroveň dostala, jestli s pomocí manipulace nebo bez ní. Používáme průměrnou cenu za posledních 90 dnů, protože to je standardní postup ve většině průmyslových odvětví a navíc to vyrovná fluktuace. Sice nemusíme souhlasit s tím, co nám trh říká, avšak to je pro naše analýzy bezpředmětné. Naše analýzy musí být založeny na skutečnosti, kterou nám trh aktuálně ukazuje.
GR: Existuje bod zlomu, při kterém bude cena stříbra tak nízko, že i „non-silver bugs“ (volně přeloženo – „ne-stříbrní brouci“, lidé kteří příliš nefandí stříbru) uvidí příležitost a vstoupí do trhu?
DM: Existuje spousta lidí (včetně finanční managerů), kteří chápou, že již tato cena stříbra je skvělá. Čekají pouze na správný moment, aby si ukousli svůj díl. Většinou to začne právě takto, že někdo začne z trhu „ukusovat“ a akumulovat. Nebo i tak, že někdo začne agresivně prodávat, aby otestoval absolutní dno trhu. Např. Rotschildové byli notoricky známí skrze tento test trhu a pravděpodobně také první, kteří s tím začali, než se veřejnost o této taktice dozvěděla. Nejprve prodali něco, co chtěli koupit, vytvořili tlak na cenu směrem dolů a poté na úplném dně začali akumulovat. V každém případě nastane moment, při kterém chytří investoři začnou znovu akumulovat.
GR: Dějí se tyto druhy testů na trhu se stříbrem více než na jiných trzích, vzhledem k tomu, že je menším trhem a tedy více volatilním oběma směry?
DM: Neřekl bych, že tento druh aktivity se děje na trhu se stříbrem nějak častěji, ale řekl bych, že je tato taktika na tomto trhu více efektivní, jelikož nevyžaduje příliš vysokého prodejního nebo nákupního tlaku k tomu, aby se trh pohnul. Zajisté by bylo mnohem těžší udělat stejný dopad na větším trhu, např. s likvidními akciemi Google Inc.
GR: Existuje bod zlomu, kdy bude cena stříbra tak nízko, že těžební společnosti ho nebudou schopny produkovat?
DM: Ano i ne. Ve skutečnosti existuje jen málo společností, které se specializují pouze na těžbu stříbra. 70 % stříbra, které je vytěženo, je vedlejším produktem těžby ostatních kovů. A tito producenti se skutečně o cenu stříbra nestarají. Dokud budou vydělávat na těžbě mědi, olova, zinku, nebudou se o cenu stříbra zajímat. Budou pokračovat v produkci bez ohledu na to, jak bude cena stříbra nízko.
Také těžaři, jejichž primární produkcí je stříbro, se zdráhají zastavit práci, když produkují se ztrátou. Celkové průměrné těžební náklady zahrnující i daně činí 23 USD za unci. Což znamená, že prodávat za 17 USD je neudržitelné. Avšak produkovat krátkodobě (několik měsíců) se ztrátou dává větší smysl, než zastavit produkci. Existuje mnoho důvodů proč to neudělat. Např. by producent obdržel pokuty za nedodržení kontraktů mezi zákazníky a zaměstnanci. Doly také velice chátrají, pokud nejsou v permanentním běhu. Uzavření dolu na nějakou dobu a jeho znovuotevření může stát v konečném efektu více, než produkovat např. 1 rok se ztrátou.
GR: Může těžba ve vyšších úrovních země zmírnit dopady těchto ztrát?
Každá společnost, která nyní může těžit ve vyšších úrovních, to dělá, aby si zajistila jakýkoliv zisk. Některé společnosti mají v tomto ohledu lepší pozici než jiné. Např. když byla cena zlata 1.900 USD za unci, některé společnosti těžily v nižších úrovních, kde celkové náklady dosahovaly cca 1.600 USD za unci a zajistily si tak tento zisk. A místa, kde byly schopny těžit za 1.100 USD za unci, nechaly na jiný „deštivý“ den, až budou zisky nízko. A to se děje právě nyní.
Avšak obecný trend v těžbě je těžba ve velikých hloubkách. Naše planeta je omezená a jednodušeji přístupné zdroje jsou vytěženy nejdříve. Nyní probíhá těžba převážně v takových úrovních, o kterých by se před 30 lety ani neuvažovalo. Avšak těžaři zkouší vše, co by mohlo být alespoň trochu ziskové.
GR: Tento měsíc budete mít přednášku na summitu o stříbře v Cambridge House ve Washingtonu. Jaká moudrá slova plánujete sdělit posluchačům, kteří jsou pod tlakem stresu právě v takových chvílích, jako je tato?
DM: Za prvé, lidé by si měli uvědomit, že ceny aktiv jdou nahoru i dolů na všech trzích. Za druhé, fundamenty a důvody proč držet vzácné kovy se nezměnily. Za třetí by si měli uvědomit, proč vůbec vzácné kovy kupovali. A v neposlední řadě by se měli ujistit, že mají správně diverzifikováno, což znamená, že by měli držet odpovídající množství kovů vzhledem k jejich věku a plánům. Nezastáváme názor, že by do vzácných kovů měli uložit 100 nebo 80 % kapitálu, avšak chceme, aby investoři, kteří vloží finanční prostředky do tohoto sektoru, byli ziskoví, a proto se specializujeme na získávání informací z této oblasti.
Když před několika lety klesla cena stříbra podobným způsobem jako nyní a následně se opět zvedla, hovořil jsem na Silver Summitu o tom, že jsem vůbec vděčný za to, že mám nějaké portfolio, o které se můžu strachovat. Podělil jsem se totiž o statistiky toho, jak žije průměrný Američan v porovnání s průměrným člověkem na zemi. Byla to jakási připomínka toho, že jsme příliš zahledění jen na monetární aspekty našeho života.
Peníze jsou důležité, ale musejí být vynakládány na správných místech. Život je mnohem cennější, než všechny peníze, které můžete vydělat. Příroda umí vyrovnávat, když se věci dostanou z rovnováhy, umí to zařídit tak, aby byly opět v harmonii. A nejvíce to jde vidět právě v sektoru přírodních zdrojů. My lidé jednáme však tak, jako by země byla našim příjmem a ne kapitálem. Výsledek je potom takový, že náš základní kapitál v podobě lesů, vody, kovů apod. spotřebováváme a nenahrazujeme, což je dlouhodobě neudržitelné. A já se obávám, že za to zaplatíme jednou vysokou cenu. Měli bychom se naučit žít bez všech těch prostředků, než abychom se snažili je všechny získat. Je to spíše o tom, čím můžete osobně přispět, co můžete provést a zachovat, než o tom, kdo má nejvíce „hraček“.
Zdroj: David Morgan´s Secret To Being Grateful, Even At 17 USD Silver. In: [online]. [cit. 2014-10-10]. Dostupné z: http://www.theaureport.com/pub/na/david-morgans-secret-to-being-grateful-even-at-17-silver
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.