PRODLOUŽENÝ PROVOZ: Obchod je otevřen pro objednávky s konečnou fixací ceny v pracovní dny od 9:00 do 22:00 a o víkendech po celý den.
Zpět na úvod | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

Caseyresearch - Outlook 2015: co byste skutečně měli vědět

5. 2. 2015, Jeff Clark
 

Caseyresearch - Outlook 2015: co byste skutečně měli vědět

V lednovém vydání našeho reportu BIG GOLD jsem vyzpovídal 17 analytiků, ekonomů a finančních spisovatelů ohledně toho, co očekávají od zlata v roce 2015. Někteří z nich jsou považováni v CaseyResearch za skutečné „mozky“ – Doug Casey, Olivier Garret, Bud Conrad, Louis James, Terry Coxon. Níže předkládám výběr těch nejlepších postřehů a užitečných informací.

Doug Casey, president společnosti

Jeff Clark (JC): FED a ostatní centrální banky udržely ekonomiku a podpořily trhy mnohem déle, než jste se vy osobně domníval. Myslíte si, že se FEDu podařilo odvrátit krizi?

Doug Casey (DC): Jsem vážně překvapen, že se „věci“ v minulém roce udržely pohromadě. Bilióny peněžních jednotek, které byly vytvořeny od roku 2007, nafoukly většinu finančních aktiv a vytvořily téměř všude finanční bubliny. Je zde vysoká pravděpodobnost, že tato bublina praskne v letošním roce. Netuším, zda výsledkem budou katastrofická deflace, extrémní inflace, nebo postupně obojí. Jsem si jen jistý tím, že nastane chaos a že tato situace bude velice nepříjemná.

JC: Můžeme být v budoucnu ještě bohatí ze „zlatých akcií (akcie těžařů apod.)? Nebo bychom měli čelit realitě a postupně začít s výstupní strategií?

DC: Skutečnost, že tolik investorů je znechucených zlatem a akciemi těžebních společností, je pouze dalším indikátorem toho, že trh je na cenovém dně. Zlato a stříbro jsou nyní opět jedinečnou spekulací. Domnívám se, že akcie těžařů vzrostou 10násobně – a pokud ne v tomto roce, pak v roce 2016. Mohu si dovolit vyčkávat, když nás čekají takové finanční vyhlídky v návratnosti investice.

Olivier Garret, výkonný ředitel společnosti

JC: Krach akciových trhů, před kterým jsme varovali, nenastal. Rozptýlila se tato rizika, nebo můžeme stále očekávat velkou korekci trhů?

Olivier Garret (OG): V loňském říjnu bylo riziko korekce většiny trhů skutečně vážné. Z toho důvodu jsme doporučovali našim klientům, aby zakopali válečnou sekyru, snížili expozici ve svých portfoliích a drželi pouze hotovost a zlato. Také jsme varovali před dalším poklesem většiny komodit, včetně ropy. Také jsme zdůraznili, že dolar bude silný a že velmi dobrou krátkodobou spekulací budou 10 a 30leté dluhopisy, jelikož budou považovány za bezpečný přístav.

Podívejme se, kde jsme dnes. Index S & P nepochybně neprodloužil korekci, poté kdy v polovině října započal pokles. Ve světle možnosti přicházející bouře FED oznámil, že možná neukončí QE začátkem 2015, jak se očekávalo, pokud ekonomika nebude vykazovat známky zotavení. Následně Bank of Japan oznámila svou verzi QE, což bylo následováno rozhodnutím největšího penzijního fondu Japonska, že bude investovat do akcií. Býci byli uklidněni, vrátili se s odplatou a krach byl odvrácen.

To nám však jen potvrzuje, že fundamenty jsou stále velmi slabé a tržního růstu je dosahováno převážně díky velkým společnostem, ale střední a malé společnosti strádají.

JC: A co nízké ceny energií – je to dobré pro ekonomiku?

OC: Teoreticky ano. Ale ve skutečnosti začíná bublat další krize. Mnoho nových ropných projektů v USA je financováno na dluh a nastaveno tak, že ceny ropy se budou pohybovat kolem hodnoty 80 USD za barel. Situace je podobná nemovitostní bublině, která praskla v roce 2008. S cenou ropy kolem 55 USD za barel čelíme skutečné derivátové krizi, která by byla větší než ta v roce 2008.

JC: Znamená to, že je to bezprostředně nevyhnutelné?

OC: Možná ano možná ne. Víme, že centrální banky udělají cokoliv pro to, aby poskytly likviditu trhům. Já ale nevěřím tomu, že centrální bankéři jsou kouzelníci obdarovaní nadpřirozenými silami, které jim umožní uhasit každou krizi. Bernanke nám tvrdil v roce 2007 a 2008, že žádná nemovitostní krize nebude a že má vše pod kontrolou – bude snad Janet Yellen lepší? Můj pohled je následující – být připraven na nejhorší a doufat v nejlepší. Nadále doporučují držet hotovost (dolary), zlato (definitivní pojistka proti krizím) a akcie těch nejlepších společností, které nebudou kolabovat, pokud by došlo k finanční katastrofě.

JC: Jako bývalý profesionál na otočení trhů, jaký signál byste očekával od trhu se zlatem, že se definitivně otáčí?

OC: Dvě věci – kapitulaci trhu a takové ohodnocení společností, které zde nebylo k vidění za celé dekády. Lékem na nízké ceny jsou nízké ceny. Cyklické trhy se otáčí a já raději nakoupím dole s tím, že nějakou dobu počkám, než se trh otočí, než abych kupoval v pozdní fázi býčího trhu. V současnosti trh se zlatem nabízí skutečnou příležitost pro trpělivé investory. Dle mého názoru na tomto záleží. Trhu se zlatem může trvat otočení déle, než bych si přál, ale zároveň vím, že jsem v blízkosti velmi dlouhodobého cenového dna.

Bud Conrad, vedoucí ekonomického oddělení

JC: Jakou roli nyní mají velké banky a vláda na trhu se zlatem? A zůstanou u této role?

Bud Conrad (BC): Sleduji ohromnou poptávku po fyzickém zlatě z Číny, Ruska, Indie a od soukromých investorů a jsem překvapen, jak cena zlata v posledních 3 letech erodovala. Vysvětluji si to následovně – cenu zlata určuje „papírový“ trh se zlatem, na kterém se obchodují futures kontrakty, přičemž pouze velmi malá část obchodů probíhá ve fyzické formě. Dva druhy obchodů se dějí na futures trhu: první z nich je obchodování futures kontraktů z minuty na minutu, který dominuje z 99 %, kdy každá LONG pozice je vyrovnána SHORT pozicí. Proto bývá futures trh nazýván „papírovým zlatem“. Téměř všechny obchody jsou pouze spekulativní a přerolovány do dalšího kontraktního měsíce. Pouze tisícovka obchodů je držena až do druhé fáze, která se nazývá „proces dodání“. A pouze hrstka velkých bank dominuje tomuto procesu dodání, tudíž jsou v pozici, že mohou ovlivňovat trh. Při fyzickém vypořádání je dodána jen malá část zlata v porovnání s papírovým trhem, kde je v průměru obchodováno 200.000 kontraktů. Velcí hráči mohou vhodit na trh velkou papírovou objednávku a ovlivnit tak krátkodobě cenu, ale 99 % těchto papírových pozic je před First Notice Day (první oznamovací den) uzavřeno, takže efekt ovlivnění ceny je v dlouhodobém horizontu vyrušen.

JC: Pokud velcí hráči ovlivňují cenu, proč bychom potom měli vlastnit zlato?

BC: Finanční regulátoři udělili velké pokuty těm bankám, které manipulovaly forexovými trhy, LIBOR sazbou a také „Londýnským fixingem“. Je tedy evidentní, že metody ovlivňování futures trhů budou regulátory omezeny. Zlato bude tedy rozpoznáno jako alternativa k papírovým penězům, které vlády vydávají v neomezeném množství, aby tím řešily všechny druhy problémů.

Také vidím přicházející kolaps petrodolaru, který zanechá všechny měny v zapomenutí, což povede k velkým měnovým válkám, ve kterých bude zlato definitivním vítězem. Samy vlády rozpoznají hodnotu zlata, tak jako to zajisté rozpoznalo Rusko, poté co rubl od poloviny léta kolaboval.

Louis James, stratég pro těžební společnosti

JC: Sektor společností, které se zabývají průzkumem nových nalezišť zlata, má tendenci se chovat cyklicky. Domníváte se, že současný poklesový cyklus již skončil, nebo by měli investoři očekávat oživení, které bude trvat několik let?

Louis james (LJ): To je neodmyslitelně otázka týkající se časování trhu – doslova miliónová otázka, na kterou bychom všichni rádi znali odpověď. Samozřejmě se nechci zdráhat odpovědět – Doug Casey i já se domníváme, že zlato již své dno nalezlo. Ano je pravda, že to jsem si myslel i v prosinci 2013. Ale je také pravda, že většina akcií těžebních společnosti, které jsme tehdy doporučovali, je nyní výše. Takže zlato může udělat dvojité dno, ale naše „zlaté akcie“ překonaly jak kov, tak i trh. V každém případě pokud máme pravdu, pak další velký pohyb by měl být směrem vzhůru. Také bych měl dodat, že vzácné kovy nejsou jen „zdroje“ – zlato je penězi, není to regulérní komodita jako vepřové nebo kukuřice. Je to světově nejvyzkoušenější a nejdůvěryhodnější prostředek na ochranu bohatství. Takže i když komodity mají tendenci se pohybovat cyklicky jako celek, zlato a stříbro se mohou během krizí pohybovat odlišně. A rok 2015 působí zneklidňujícím dojmem, co se týče krizí. S jistou opatrností zastávám býčí výhled pro tento rok.

Terry Coxon, senior ekonom

JC: Navzdory rozmařilému tištění peněz během posledních 6 let máme zatím minimální inflaci. Měli bychom se vzdát tohoto názoru, že tištění peněz způsobuje inflaci?

Terry Coxon (TC): Ne, to bychom neměli. Jak uvedl Milton Friedman, interval mezi nabídkou nových peněz a změnami cen může být „dlouhý a variabilní“. Jsem překvapen, že jsme ještě neviděli inflační efekt i přesto, že peněžní zásoba M1 vzrostla o 60 %. Avšak FED v zásadě garantoval, že tento efekt přijde, jelikož bude udržovat tištění do té míry, než se inflace objeví. A až se objeví, tak efekt všech natištěných peněz začne nabírat na obrátkách – a nebude to „jen malá“ inflace.

JC: Co sledujete, abyste rozpoznal, že další býčí trh se zlatem je na cestě?

TC: Zeptejte se mě! Nebudu to vědět do té doby, než to nastane. Ale jelikož vysoká míra inflace je již zapečena v koláči, můžeme očekávat i silné období pro zlato. To je důvodem, proč držet zlato a tento důvod je o to přesvědčivější, pokud věříte, tak jako já, že riziko dalšího velkého poklesu je velmi malé. V současnosti vzhledem k slabému výkonu zlata od roku 2011 - ten kdo pozbyl důvod k tomu, aby držel zlato, již svou investici prodal. Takže koupě zlata je nyní v podstatě velmi bezpečným rozhodnutím.

 

Zdroj: CLARK, Jeff. 2015 Outlook: What You Really Need To Know. In: [online]. [cit. 2015-02-05]. Dostupné z: http://www.caseyresearch.com/cdd/2015-outlook-what-you-really-need-to-know

Archiv článků »

Nakupujete online
Stříbrný slitek 1000 gramů

Stříbrný slitek 1000 gramů

– Argor-Heraeus SA

cena: 25 072 Kč

Skladem více jak 100 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku
Maple Leaf 1 Oz

Maple Leaf 1 Oz

– Royal Canadian Mint

cena: 44 701 Kč

Skladem ihned k dodání.

Přidat do košíku
Zlatý slitek 20 gramů

Zlatý slitek 20 gramů

– Argor-Heraeus SA & Münze Österreich

cena: 27 981 Kč

Skladem více jak 30 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Zásada ochrany osobních údajů
zavřít