Je zlato na vrcholu?
15. 8. 2019, Jan Železník
Cena zlata dosáhla v tomto týdnu nového historického vrcholu v mnoha měnách, vyjma ceny v amerických dolarech. V českých korunách se jednalo o cenu 35.496 Kč za unci, která tak překonala dosavadní rekord 35.175 Kč za unci z října 2012. Zlatu tedy trvalo necelých 7 let, než se vrátilo v korunách na hodnotu, na níž se tehdy nacházelo. Znamená to, že je současný růst již vyčerpaný, nebo můžeme naopak v následujících měsících očekávat další posilování ceny zlata?
Jelikož nemám křišťálovou kouli, nemohu s jistotou tvrdit, co nyní nastane, avšak pojďme se podívat na varianty, které jsou možné:
1. Cena zlata bude dočasně stagnovat
Cena zlata v USD se dostala v úterý 13.8. do blízkosti velmi silné rezistence 1.550 USD a následně došlo k poměrně silnému odmítnutí, když byla cena na spotovém trhu během 4 hodin sražena z 1.535 USD na 1.480 USD. V pravidelných reportech jsem několikrát uváděl, že mezi cenami 1.480 – 1.550 je tzv. neproobchodované pásmo, kterým cena v minulosti rychle proletěla, a že bude mít zlato tendenci toto pásmo vyplnit a možná v něm strávit nějakou dobu. Pokud medvědi ubrání rezistenci 1.550 USD, pak může zlato skutečně několik týdnů rotovat v pásmu 1.420 – 1.550 USD.
Vývoj spotové ceny zlata v USD od začátku srpna 2019, hodinový graf |
2. Cena zlata bude pokračovat v růstu
Pokud zlato proobchoduje rezistenci 1.550 USD, pak další silnou cenou je úroveň kolem hodnoty 1.650 USD. Tato cena je v podstatě středem obchodního pásma z let 2011 – 2013, kdy se zlato pohybovalo několik měsíců v pásmu 1.550 – 1.800 USD. Cena 1.650 USD představuje tzv. Point of Control neboli bod kontroly, což je hodnota, na které proběhlo největší množství objemu obchodů v uvedené době. Následně by záleželo na tom, jak zlato na této ceně zareaguje.
Vývoj spotové ceny zlata v USD v letech 2011 - 2019, týdenní graf |
3. Cena zlata prudce odpadne
Vývoj spotové ceny zlata v USD v letech 2016 - 2019, denní graf |
Třetí variantou je pokles ceny zlata k hodnotám 1.350 – 1.380 USD. Pro tuto variantu hovoří pouze vysoké čisté prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků (commercials) na burze COMEX, které jsou nyní druhé nejvyšší v historii a dosahovaly v posledním COT reportu ze dne 6.8.2019 celkem 324.325 kontraktů (32,4 mil. uncí). Z minulosti je známo, že při tak vysokých prodejních pozicích commercials, kteří patří na trhu mezi „insidery“, došlo nakonec vždy k určitému výprodeji.
Vývoj ceny zlata vs vývoj NET pozic commercials (modrá), non-commercials (červená) a vývoj Open Interestu (zelená) v letech 2001 - 2019 |
Avšak tyto pozice jsou jen jednou stranou mince. Nikdo netuší, zda někteří commercials nemají tyto SHORT pozice pokryty fyzickým kovem, nebo LONG pozicemi v ETF fondech a uvedené SHORT pozice budou využívat pouze k rychlému točení kontraktů. Cena zlata by však odpadla pouze za předpokladu, že nekomerční obchodníci (non-commercials), kteří nyní drží většinu „net LONG“ pozic na COMEXu, začnou z nějakého důvodu tyto pozice ve velkém opouštět a tudíž prodávat. Pokud nevznikne z jejich strany ochota k prodeji, pak na velký výprodej nedojde. V níže uvedeném grafu můžete vidět, že cena zlata většinou směřuje tím směrem, kterým se ubírá největší kategorie nekomerčních obchodníků – Managed Money. Pokud agresivně prodávají, cena klesá a pokud ve velkém nakupují, cena roste.
Vývoj ceny zlata vs vývoj spekulativních pozic kategorie Managed Money v letech 2015 - 2019 |
V současnosti je i celkový Open Interest (souhrn všech otevřených pozic) v blízkosti maxima a dosahuje 600.000 kontraktů. Dosavadní rekord nastal v roce 2016 po brexitu, kdy cena zlata prudce vyletěla a Open Interest narostl na 660.000 kontraktů.
Výše uvedené krátké shrnutí je pouze technickým náhledem na aktuální situaci na trhu se zlatem. Pokud by se čtenáři zajímali, v jaké fázi dlouhodobého i střednědobého cyklu se trh se zlatem nachází, doporučuji k přečtení několik posledních reportů z trhu zlata a stříbra nebo velmi obsáhlou analýzu GOLD OUTLOOK 2017, která bude koncem letošního roku aktualizována.
Z fundamentálního hlediska bude současnou situaci na trhu se zlatem hodnotit hlavní ekonom naší společnosti Mgr. Roman Pilíšek, který právě poskytuje rozhovor pro Investičníweb a tento rozhovor bude v nadcházejících dnech zveřejněn na našem portálu.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.