Srovnání pohledu na peníze mezi Howardem a Warrenem Buffettem
25. 1. 2013
Během tohoto měsíce jsme přinesli překlad projevu Howarda Buffetta z roku 1948 a nedávný článek jeho syna Warrena Buffetta, známého finančníka na téma akcie a zlato. Nyní předkládáme slibovanou esej Jamese Turka, který oba vzorce myšlení těchto významných osobností porovnal a našel pro současnou dobu mnoho zajímavých souvislostí.
V nedávném článku časopisu Fortune zopakoval Warren Buffett svůj velmi známý pohled na peníze. Méně oslavný je kritický pohled jeho otce, Howarda Buffetta, v jeho vynikajícím proslovu z roku 1948, kdy byl ve funkci kongresmana za stát Omaha. Oproti svému synu Warrenu Buffettovi, Howard Buffett bystře uvažuje o důležitosti peněz ve společnosti nejen jako prostředku ekonomické kalkulace a směny. K tomuto bodu se ještě vrátím, ale jako první si naši pozornost zaslouží článek z Fortune.
Warren Buffett je velice nápomocný investorům tím, že vysvětluje své investiční principy, které jsou nedocenitelné vzhledem k jeho výjimečným zkušenostem. Vydává se ale na nebezpečné území, když svůj názor staví na následujícím předpokladu: ”Vláda určuje konečnou hodnotu peněz…”
Lze pochopit, proč předkládá tento názor. Zřejmě vzhledem k převažujícímu zdravému rozumu Warren Buffett vidí peníze tím, čím se staly během této zvláštní doby. Žijeme teď v době, která se vzpírá běžné praxi a tradicím platných po staletí monetární historie. Dnes většina lidí během svého života ani nepoužila peníze z drahého kovu, ale setkali se s penězi z první ruky vytištěnými vládou. Toto přímé pozorování může pomoci vysvětlit, proč tolik lidí během minulých dekád akceptovalo modernistický pohled na peníze.
Pro odemknutí článku můžete využít jeden z níže uvedených způsobů:
na číslo: | 9033320 | Cena SMS je 20 CZK undefined vč. DPH |
Pokud již využíváte jednu z výše uvedených služeb, prosíme, přihlaste se prostřednictvím odkazův pravé horní části stránek.
Diskuze
Zatím nikdo nediskutoval. Buďte první.
Abyste se mohli zůčastnit diskuze, je nutné se přihlásit.