Zpět na úvod | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (1. týden) - odvrátí zlato v letošním roce poklesový trend?

7. 1. 2014, Jan Železník
 

Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (1. týden) - odvrátí zlato v letošním roce poklesový trend?

Zlato a stříbro vstoupilo do nového roku růstem, když v minulém týdnu si zlato připsalo 2,1 % a stříbro 0,5 %. V dnešním reportu rozebereme podrobně situaci, která nastala 31. prosince 2013 na obou trzích.

Aktuální vývoj - technická analýza

Nedávno jsem četl rozhovor s hokejovým útočníkem Petrem Čajánkem, trojnásobným mistrem světa a aktuálně kapitánem zlínského hokejového mužstva. Mimo jiné uvedl, že „hokej rozhodují malé věci“. Tento příměr bych si dovolil použít i na analýzu komoditních trhů. Onou malou věcí byl náhlý propad ceny na Silvestra na obou trzích, po kterém následovalo vytočení ceny a prudké vyražení směrem vzhůru.

Jistě si vzpomenete, že jsme několikrát v minulých reportech upozorňovali na tzv. pravidlo býčí vnitřně tržní divergence. Tato situace nastane tehdy, když dva příbuzné trhy klesají k ročnímu minimu, tzv. k linii podpory, přičemž jeden z trhů tuto linii prorazí (byť jen o nepatrný kousek), avšak druhý trh se zastaví nad touto úrovní. Tato situace nastala jistým způsobem již 19.12. (viz týdenní report ze dne 23.12.2013), ale jednalo se pouze o částečné splnění této podmínky. Naopak na Silvestra se událo následující (uvedený popis se týká nejblíže obchodovaných termínových /futures/ kontraktů na burze COMEX): únorový kontrakt na zlato klesl pod svou nejnižší cenu loňského roku z 28.6., ale březnový kontrakt na stříbro neklesl pod svoji nejnižší cenu z 28.6. Toto pravidlo bylo tedy splněno. A proč je tato podmínka tolik důležitá?

Právě takovou divergenci hledáme tehdy, když se tvoří velmi významné dno na příbuzných komoditách. Trh zlata nyní vykazuje dvojité dno, které je v rozmezí 6měsíců. Obdobná situace nastala v letech 1999 a 2001, když zlato vytvořilo dvojité dno na ceně 252 a 255 USD za unci.

Zlato měsíční graf COT 1. týden

Cenové dno, které se nyní na zlatě i stříbře tvoří, může mít velmi podobný význam jako dno v uvedených letech. Avšak konečné potvrzení toho, že více jak 2letý medvědí trh na zlatě skončil, dostaneme až tehdy, pokud zlato prorazí cenový vrchol z konce srpna 2013 na ceně 1.430 USD. Situace nyní vypadá velmi nadějně pro růst, avšak musíme dát trhu ještě nějaký čas. Sentiment je stále dosti negativní. Z technického pohledu musí cena ještě zdolat 50denní průměr (aktuálně 1.260 USD) a prolomit sestupnou trendovou linii, jejíž hodnota je nyní na úrovni 1.275 – 1.280 USD. Pokud se to zlatu nepodaří, hrozí opět možnost poklesu k ceně 1.200 USD, potažmo další otestování podpory na ceně 1.180 USD.

Zlato graf COT 1. týden denní graf

COT – Commitment of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)

V reportovaném týdnu do 31.12.2013 vzrostly na trhu zlata čisté SHORT pozice kategorie commercials o 6500 kontraktů a na trhu stříbra o 5100 kontraktů. Podle Theodora Butlera nebyly zřejmě všechny transakce v reportu COT zohledněny, jelikož právě poslední den v roce proběhl na trhu velmi divoký cenový vývoj. Proto je nutné si počkat na data do dalšího reportu. Commercials totiž při poklesu ceny jen zřídka prodávají. Něco podobného jsme mohli zažít loni 20. dubna, kdy cena zlata propadla o 200 USD a redukce SHORT pozic kategorie commercials se promítla až v následujícím reportu o týden později (viz týdenní přehled stavu otevřených pozic na burze COMEX ze dne 29.4.2013).

Zhodnocení změny struktury pozic v roce 2013

V médiích se můžeme setkat s různými vysvětleními toho, proč cena zlata klesla nebo naopak vyrostla. Tu a tam propadne či prudce vzroste cena v asijském obchodování nebo při PM fixingu v Londýně. Avšak k největším cenovým změnám nadále dochází při otevření burzy COMEX v New Yorku (14.20 – 19.30 SEČ).

Tato situace nás vede k tomu (a nejen nás), že je třeba podrobně sledovat pozice, které drží největší obchodníci na této burze. Burza s termínovými (kontrakty) má totiž jiný charakter než např. akciová burza. Např. na akciové burze vydělává většina obchodníků tehdy, když burza roste a naopak většina prodělává, když burza klesá. Případy „shortování“ akcií nejsou totiž tak časté. Naopak na burze s termínovými kontrakty je na konci dne jedna skupina vítězů a druhá skupina poražených. Na trhu zlata a stříbra jsou častými výherci subjekty z kategorie commercials (převážně investiční banky), jak dokazují reporty COT, a naopak častými poraženými jsou subjekty z kategorie non-commercials (tzv. managed money, kde největší podskupinu tvoří technické fondy). Commercials totiž s velkou pravidelností při poklesu ceny nakupují a naopak po nárůstu prodávají. Daří se jím tedy vydělávat jak v růstovém trhu, tak i v trhu, který klesá.

Během roku 2013 se podařilo kategorii commercials uzavřít velké množství prodaných (SHORT) kontraktů při klesající ceně. Tyto kontrakty prodaly především technickým fondům, které nyní drží skutečně historicky rekordní množství SHORT pozic. A některé commercials naopak drží jen nákupní (LONG) kontrakty. Vypadá to, jako by commercials tušily, že dlouhodobý růst ceny zlata je z určitých důvodů nezvratný a samy se chtěly na tento nárůst připravit, a proto se zbavily téměř veškerých SHORT kontraktů. Tyto kontrakty nyní drží tzv. „weak hands (slabé ruce)“, jelikož technické fondy nedodávají fyzickou komoditu a tudíž musí SHORT pozice jednoho dne uzavřít. Uzavírání tak velkého počtu SHORT pozic může podle některých (viz interview s Jimem Rickardsem - Gold Set Up for an Epic Short Squeeze in 2014) spustit „short covering rally“ nebývalých rozměrů. Jistě nyní chápu některé čtenáře a investory do zlata, že se těžce čtou slova o možné prudké růstové rally v trhu, který před chvílí zastavil největší pokles za posledních 13 let. Ale nyní jde právě o to identifikovat včas extrémní situace (jako např. býčí strukturu pozic), provést důslednou technickou analýzu trhů a porozumět dlouhodobým tržním cyklům. A jelikož jednotlivým účastníkům trhu jde z 99 % o dosažení zisku, jsou commercials držbou svých pozic nachystány k tomu, aby ceny vzrostly. Pokud ceny vyrostou přes 50denní průměr, budou technické fondy ve složité situaci a začnou své SHORT pozice uzavírat, aby nepřišly o možný zisk nebo netvořily ztrátu (tj. takové fondy, které SHORTovaly při nízkých cenách).

Podle Theodora Butlera z Butlerresearch LLC jsou však hlavními hráči na trhu investiční banky v čele s bankou JP Morgan. Podle něj záleží především na těchto bankách, kam se trh v nejbližší době vydá. A v současnosti to vypadá, že se již nepodaří vlákat více fondů na SHORT stranu a tudíž nemusí již nastat další velká poklesová vlna, aby commercials mohly nakoupit ještě více kontraktů. Vypadá to, že limity byly vyčerpány.  Současná struktura pozic se tedy vytvořila za jistých okolností, které se již nemusejí opakovat, a tudíž již taková struktura dlouhou dobu nemusí nastat. A commercials si jsou toho zřejmě vědomy, a proto budou chtít na této extrémní struktuře pozic co nejvíce vydělat, tj. nechat ceny hodně vyrůst, než začnou opět „SHORTovat“ ve velkém.

Závěr

V loňském roce bylo napsáno hodně článků o manipulacích nejen na trzích se vzácnými kovy. A máme teprve sedmý den v novém roce a zprávy tohoto typu se objevují čím dál častěji - viz Jim Rickards - No markets anymore, but a lot of manipulation of gold. Zda se manipulace na trhu se zlatem děje a zda je to ve velkém, nechejme nyní stranou. Jedna věc je totiž jistá. Že účastníci trhu budou vydělávat jen tehdy, pokud se trh bude pohybovat. A pokud cena v loňském roce klesla o 27 % a navíc do úrovně těžebních nákladů většiny společností, kterým směrem je nyní více prostoru pro eventuelní větší pohyb ceny? Magická hranice 1.000 USD je vzdálena na 200 bodů, naopak nejvyšší dosažená cena (zaokrouhleno 1.900 USD) je vzdálena na 700 bodů.

 

JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY

Zdroj: butlerresearch, caseyresearch

Detailni popis struktury COT, kterou tvoří 3 hlavní kategorie:

  1. Commercials (banky, producenti) – commercials jsou obchodní banky, které obchodují na burze buďto na vlastní účet a na účet klientů za účelem vlastní spekulace, nebo zastupují producenta, který skrze ně prodává své zboží – v konkrétním případě rafinér. Aktuálně se jedná o cca 40 bank.
  2. Large speculators (investiční a technické fondy) – jsou to fondy nejrůznějšího typu, obchodují za účelem spekulace a dosažení zisku, tyto fondy zpravidla obchodují pouze technicky a téměř nikdy nepožadují či nedodávají fyzickou komoditu, jedná se z velké části o papírové obchody.
  3. Small speculators, non – reporting traders (drobní investoři) - obchodující také za účelem spekulace, někteří mohou požadovat i fyzické dodání komodity.

Vzhledem k tomu, že commercials jsou většinou na správné straně trhu, sledujeme především změnu stavu jejich pozic na významných cenových úrovních. Členění commercials je následující:

  1. „velká 4“ (skupina 4 největších obchodních bank)
  2. „velká 5 – 8“ (druhá skupina 4 velkých obchodních bank)
  3. Raptors (zbylé menší obchodní banky).

Pokud vstupujete na burze COMEX do pozice, můžete otevřít buď LONG pozici (spekulujete na vzestup, kupujete termínový kontrakt) nebo SHORT pozici (spekulujete na pokles, prodáváte termínový kontrakt). Znamená to, že v jeden daný moment se otevírají vždy 2 pozice současně, long i short. Na burze COMEX se obchodují termínové kontrakty (futures contracts) a to znamená, že vypořádání těchto obchodů nastává v budoucnu (podle měsíce dodání). Tento typ kontraktů vám umožňuje komoditu na burze prodávat, i když ji přímo nevlastníte. 1 kontrakt na zlato obsahuje 100 uncí zlata. 1 kontrakt na stříbro obsahuje 5.000 uncí stříbra.

Archiv článků »

Nakupujete online
Zlatý slitek 100 gramů

Zlatý slitek 100 gramů

– Argor-Heraeus SA & Münze Österreich

cena: 222 934 Kč

Skladem více jak 30 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku
Zlatý slitek 20 gramů

Zlatý slitek 20 gramů

– Argor-Heraeus SA & Münze Österreich

cena: 45 629 Kč

Skladem více jak 30 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku
Wiener Philharmoniker 1 Oz

Wiener Philharmoniker 1 Oz

– Munze Österreich

cena: 70 961 Kč

Skladem více jak 30 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Zásada ochrany osobních údajů
zavřít