Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (34. týden 2015) - zlato si obhájilo statut ´bezpečného přístavu´
24. 8. 2015, Jan Železník
Zlato si v uplynulém týdnu připsalo nejlepší zhodnocení za posledních 8 měsíců, neboť jeho cena vzrostla o 46 USD (+ 4,1 %). Stříbro naproti tomu zakončilo jen o 0,6 % výše.
Aktuální vývoj
UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE: další týdenní zpráva bude zveřejněna dne 7.9.2015
V minulé týdenní zprávě jsem uváděl: „Pokud bude zlato v současném týdnu pokračovat výše, můžeme konstatovat, že na zlatě začal 24.7.2015 na ceně 1.072 USD nový primární cyklus a nyní trh vstupuje do 4. týdne tohoto cyklu. První fáze primárních cyklů je vždy růstová, i když tentokrát si zlato dalo na čas, než se jeho cena zvedla ode dna. Proto stále očekávám další růst ceny alespoň do úrovně 1.150 – 1.200 USD. Co bude následovat poté, je nyní těžké odhadnout. Podle teorie cyklů by následně mělo zlato začít opět klesat, jelikož dlouhodobý cyklus je stále medvědí a 8,5leté cenové dno má nastat +/- v roce 2016. Nikdo však netuší, jaké překvapení nám přinese zářijové zasedání FEDu.“
Nedávný vývoj nám tak ukázal a zároveň potvrdil, že cena zlata nemá jen jediný směr (a sice dolů), jak bývá v posledních letech prorokováno. V minulém týdnu došlo k potvrzení nového primárního cyklu a nyní je trh se zlatem v jeho 5. týdnu. Zlato také vyrostlo přibližně doprostřed uváděného pásma, neboť nejvyšší cena dosavadní růstové rally byla na hodnotě 1.168 USD. Zlato docela bez problémů protnulo 50denní průměr směrem vzhůru a růst byl zastaven těsně pod sestupnou rezistenční linií.
Zlato, denní graf, 10/2014 - 8/2015 |
Zásadním faktorem, který se podepsal v minulém týdnu na růstu ceny zlata, bylo středeční zasedání FEDu, na kterém bylo naznačeno, že v září se úrokové sazby zvedat nebudou. Přičemž ještě před měsícem byly sázky na zvednutí sazeb na tomto zasedání více než 50%. Po tomto zasedání klesla pravděpodobnost na 38 %. A v neposlední řadě zde máme začínající pokles akciových trhů, které se propadly na nejnižší úroveň od října 2014. Kapitál z akcií se tak částečně může přelévat do zlata.
Může trh pokračovat ještě výše? Domnívám se, že ano. Pokud si zlato nyní poodstoupí do pásma 1.130 – 1.140 USD, avšak nikoliv pod cenu 1.120 USD, může přijít další růstová vlna, která může trvat přibližně do 8. týdne současného primárního cyklu.
Avšak nesmíme zapomenout, že se zlato nachází ve střednědobém medvědím trendu. Pouze růst jeho ceny přes vrchol předchozího primárního cyklu (1.232 USD) nebo dokonce přes vrchol současného 17 a 34měsíčního cyklu (1.308 USD) může znamenat změnu tohoto trendu. Dokud tato situace nenastane, budu považovat současný růst za pouhou rally v medvědím trhu, s tím, že stále očekávám dosažení významného cenového dna (8,5letého). Naposledy bylo dosaženo 8,5letého cenového dna při finanční krizi v roce 2008 na ceně 680 USD. Mnoho investorů z tzv. „BULL CAMPU“ (tábor býků) se domnívá, že toto dno již nastalo právě 24.7.2015 na ceně 1.070 USD, jelikož se jednalo o zmiňovaný 50% Fibonacciho retracement celkového růstu ceny zlata od roku 2001. Tuto možnost také nevylučuji, avšak budu se mít velmi na pozoru, zda ještě nedojde k jednomu prudkému „výplachu“ trhu k psychologické hranici 1.000 USD za unci. Časové okno pro začátek 8,5letého cenového dna začíná v září 2015 a končí v první polovině roku 2017. V tomto období může tedy nastat významné cenové dno, které by ukončilo současný medvědí trend (více v analýze GOLD OUTLOOK 2015/2016).
Zlato, měsíční graf, 2000 - 2015 |
Stříbro také vstoupilo do 5. týdne současného primárního cyklu, který začal 24.7.2015 na ceně 14,33 USD. Přestože v pátek minulého týdne ještě zlato vykazovalo silný růst, stříbro již na tento růst nereflektovalo a naopak zakončilo v pátek poklesem. Domnívám se, že stříbro táhl dolů pokles akcií, jelikož stříbro je především průmyslový kov a nikoliv kov monetární (bezpečný přístav) jako zlato.
V tomto týdnu bude důležité sledovat, zda trh se stříbrem vytvoří medvědí divergenci vůči zlatu, tj. signál, kdy zlato vyroste přes cenový vrchol minulého týdne, ale stříbro nikoliv. Pokud by k tomu došlo, znamenalo by to, že cenový vrchol současného růstu již pravděpodobně nastal.
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V reportovaném týdnu do 18.8.2015 nedošlo k příliš velkým změnám ve struktuře pozic COT. Silný 3denní růst ceny zlata totiž není v aktuálním reportu zahrnut, jelikož nastal až ve středu, tj. po úterní uzávěrce dat.
Čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials vzrostly na trhu se zlatem o 5.500 kontraktů na celkový počet 30.000 kontraktů. Struktura pozic je tedy stále býčí. Avšak Butlerresearch (specialista na COT) odhaduje, že commercials mohly ve středu, čtvrtek a pátek prodat dalších 40.000 kontraktů, což by posunulo jejich net SHORT pozice na úroveň 70.000 kontraktů, a struktura pozic by byla již neutrální.
Vzhledem k tomu, že zlato protnulo 50denní průměr směrem vzhůru, koupili obchodníci z kategorie managed money 13.347 kontraktů. Z tohoto množství bylo 3.568 nových LONG kontraktů a 9.779 kontraktů ve formě uzavření již existujících SHORT pozic.
Na trhu se stříbrem vzrostly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o 1.200 kontraktů na celkový počet 23.400 kontraktů, což je z historické perspektivy stále nízké množství těchto kontraktů.
Závěr
Blíží se konec prázdnin a následně nás čeká jedno z nejaktivnějších obchodních období – podzimní sezóna. Vzhledem k současnému vývoji na globálních trzích, může být toto období velmi turbulentní. Začínají se objevovat názory, že umělý růst akciových trhů, který byl podpořen intervencemi ze strany FEDu, skončil, a nyní může dojít dokonce ke krachu amerických akciových trhů. A jedinou věcí, která může tento krach odvrátit, je zavedení QE 4. Pokud by došlo až na takový scénář, pak se domnívám, že trh se zlatem by se ocitl doslova v plamenech – ale nikoliv směrem dolů, ale směrem vzhůru.
Avšak nikdy není nic horké tak, jak se uvaří. Z nedávného poklesu ceny zlata plyne opět jedno ponaučení: zlato si obhájilo i uhájilo svůj statut „bezpečného přístavu“ a držitelé fyzického zlata mohou mít klidné spaní, i kdyby se celý finanční systém ocitl přes noc v troskách.
Zdroj: butlerresearch, cftc
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.