Zpět na úvod | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

Zlato udrželo podporu na ceně 1.300 USD (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra -10. týden 2018)

6. 3. 2018, Jan Železník
 

Zlato udrželo podporu na ceně 1.300 USD  (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra -10. týden 2018)

Přestože se zlato dostalo v minulém týdnu na nejnižší cenu za poslední 2 měsíce, zakončilo nakonec týdenní obchodování jen s 0,5% ztrátou. Cena stříbra se v uplynulém týdnu nezměnila.

Aktuální vývoj

Zlato se zkraje minulého týdne obchodovalo za 1.340 USD, avšak ve čtvrtek si jeho cena již pohrávala s hranicí 1.300 USD, která byla nakonec udržena. V minulé týdenní zprávě jsem uváděl: „Nepredikuji zde zlatu černou budoucnost, neboť trh je od prosince 2015 v dlouhodobém býčím trendu, který nebyl doposud porušen, a naopak dochází k jeho postupnému potvrzování s tím, jak zlato zvedá svá cenová dna. Ale v krátkodobém horizontu může přijít na trhu opět výprodej.“

Určitý pokles ceny v minulém týdnu nakonec nastal, ale tento propad byl z větší části ihned eliminován odrazem od psychologické úrovně 1.300 USD. Nyní vyvstává otázka, zda byl tento pokles směrem dolů ukončen a cena již zamíří výše, nebo zda zlato klesne do březnového zasedání FEDu ještě pod cenu 1.300 USD.

S poklesem ceny zlata se bezesporu vylepšila struktura COT, a to nemluvím o stříbře, kde je jedna z nejvíce býčích struktur za několik posledních let.

Americký dolar měl ještě do poloviny minulého týdne našlápnuto k slušnému růstu, jelikož technicky byl trh ideálně připraven na odraz ceny. K tomu jsem v minulé zprávě uváděl: US Dollar Index má totiž 3 nárazy na Fibonacciho linii 61,8 % na týdenním grafu. Tato linie dává dolaru zatím solidní podporu a krátkodobá korekční rally směrem vzhůru je docela pravděpodobná.“

Menší rally skutečně nastala, ale ve čtvrtek byla doslova odvrácena rozhodnutím prezidenta Trumpa, který oznámil, že Spojené státy zavedou cla ve výši 25 % na dovoz ocele a 10 % na dovoz hliníku. Americký dolar a akcie po této zprávě ihned oslabily, zlato se naopak vytočilo směrem vzhůru. V závěrečné části minulé týdenní zprávy jsem popisoval chování zlata z různých úhlů pohledu. Konkrétně jsem psal, že „v posledních dnech (týdnech) se zlato svým chováním nejvíce přibližuje penězům, neboť se chová jako měna. Má velmi podobný vývoj jako euro. Pokud euro posílí, je pravděpodobné, že cena zlata půjde nahoru. Pokud oslabí, pak jej zlato bude zřejmě následovat.“

Toto synchronní chování zlata a eura nadále pokračovalo. Euro totiž do 1. března klesalo a po Trumpově oznámení vystřelilo vzhůru. Stejný pohyb mělo zlato, které do čtvrtka ztrácelo a následně se odrazilo z minima 1.303 USD za unci.

Z technického pohledu se trh přiblížil k 200dennímu průměru, ale nedotkl se jej. Na denním grafu jsou pomocné technické indikátory solidně odklesané a některé z nich dokonce v přeprodaných oblastech.

Zlato graf COT 10. týden 2018 denní
Denní graf ceny zlata, 7/2017 - 3/2018

Ale na týdenním grafu je zlato stále mírně překoupené. Nyní se jedná o to, že zlato vstoupilo do 12. týdne svého primární cyklu, který trvá v průměru 15 – 21 týdnů. Předem se dá jen stěží určit, jakou délku bude primární cyklu mít. Pokud to bude v blízkosti 15 týdnů, pak by měl trh začít opět klesat, neboť na konci primárního cyklu cena aktiva vždy klesá, jelikož hledá primární dno. Pokud se ale cyklus protáhne k 21 týdnům, může zlato znovu atakovat dosavadní vrchol primárního cyklu a teprve poté začít opět klesat. Z technického pohledu je ideální dno primárního cyklu takové, kdy je SSTO na týdenním grafu v blízkosti úrovně 20 %. Nyní je cca na 70 %, což by znamenalo pro splnění uvedené podmínky další pokles ceny, a to odhadem k úrovni 1.275 USD. Jak jsem již ale předeslal v předchozích odstavcích, od prosince 2015 bylo pravidlo vždy takové, že do čtvrtletního zasedání FEDu cena zlata klesla a následně vystřelila vzhůru. A pokud se dostane americkému dolaru opět podpory, může to oslabit cenu zlata.

Zlato graf COT 10. týden 2018 týdenní PC
Týdenní graf ceny zlata, 12/2015 - 3/2018

V dnešní zprávě bych se detailněji zaměřil na dlouhodobý pohled na trh se zlatem. V níže uvedeném týdenním grafu můžete vidět, jak dlouho se cena zlata konsoliduje. Pro lepší orientaci je zobrazeno období od roku 2010. V roce 2013 došlo k prolomení silné podpory (růžová linie) na hodnotě 1.550 USD, což vedlo k jednomu z nejprudších propadů ceny zlata v historii. Od června 2013 pokračovalo zlato v poklesu v sestupném trendovém kanálu, který je ohraničen modrými liniemi. Tento několikaletý pokles kulminoval v prosinci 2015, kdy nastalo na trhu dno 8letého cyklu. Od tohoto okamžiku cena zlata roste, přičemž růstový trend vyznačují bílé podpůrné linie. K zásadnějšímu okamžiku došlo v srpnu 2017, kdy zlato jednoznačně prorazilo dlouhodobou sestupnou rezistenční linii (žlutá linie), kterou tvoří spojnice vrcholů z let 2011, 2012, 2016 a 2017. Tím byl definitivně zlomen medvědí trend, avšak stále nebylo proraženo silné rezistenční pásmo, které znázorňují zelené horizontální linie v rozmezí 1.370 – 1.420 USD za unci. Dokud zlato toto pásmo neprorazí a nezavře nad ním, bude nadále probíhat v podstatě 6letá konsolidace ceny pod touto úrovní. Jakmile ale trh zavře nad cenou 1.420 USD, bude otevřena cesta k úrovni 1.550 USD.

Zlato graf COT 10. týden 2018 týdenní barvy

Velmi detailní týdenní graf ceny zlata s jednotlivými liniemi podpory a

rezistence, včetně důležitých cenových úrovní, 2010 - 2018

Ve své dlouhodobé analýze GOLD OUTLOOK 2017 jsem se domníval, že zlato dosáhne ceny 1.420 USD již na konci roku 2017. Zlato ale zatím otestovalo pouze vrchol 1.370 USD z července 2016 a ze září 2017. Je tedy evidentní, že průraz této klíčové rezistence bude ještě nějakou dobu trvat, avšak může nastat již v tomto roce. 8tetý cyklus na zlatě vstoupil teprve do 3. roku a je pravděpodobné, že jeho vrchol ještě zdaleka nenastal. Pokud má cyklus býčí vývoj (což doposud má), pak vrchol cyklu nastává nejdříve v polovině cyklu, ale častěji v jeho druhé třetině a při velmi býčím vývoji dokonce až ke konci celého cyklu, jenž se odhaduje na roky 2021 – 2024.

Zlato graf COT 10. týden 2018 měsíční_1
Měsíční graf ceny zlata, 2001 - 2018

COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)

Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.

V reportovaném týdnu od 21.2. do 27.2.2018 cena zlata nejprve mírně rostla a nakonec zamířila dolů, což vedlo ke snížení čistých prodejních (net SHORT) pozic komerčních obchodníků (commercials) o 15.100 kontraktů na celkový počet 199.800. V rámci jednotlivých skupin commercials však zvýšila „Velká 4“ SHORT pozice o 3.700 kontraktů. „Velká 8“ také navýšila SHORTy o 1.700 kontraktů. Celkový výsledek vylepšily Raptors (menší obchodní banky), které koupily vysokých 20.500 LONG kontraktů a jejich celkové LONG pozice nyní dosahují 42.700 kontraktů. Avšak nárůst SHORT pozic „Velké 4“ a „Velké 8“ není nikdy dobrým znamením pro velký růst.

COT 10. týden 2018 comm gold

NET pozice commercials a non-commercials na trhu se zlatem

za poslední 3 roky

Na prodejní straně byli obchodníci z kategorie Managed Money (MM), kteří prodali celkem 25.436 kontraktů, přičemž své prodeje rovnoměrně rozdělili mezi likvidaci LONG pozic (12.923 kontraktů) a navýšení SHORT pozic o 12.513 kontraktů. Celkové LONG pozice MM jsou stále dosti vysoké (177.000 kontraktů) a je zde prostor pro jejich další likvidaci, pokud by cena zlata klesala. Při posledním primárním dnu, které bylo současně ročním cenovým dnem na zlatě (prosinec 2017), klesly LONG pozice MM na cca 120.000 kontraktů.

Celkové SHORT pozice MM dosahují jen 27.000 kontraktů, což je velmi nízké množství na to, aby se z něj mohla vyvinout „short covering rally“ (růst na základě zpětného odkupu SHORT kontraktů) větších rozměrů.

Na trhu se stříbrem klesly v reportovaném týdnu čisté prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků (commercials) o 5.000 kontraktů na celkový počet 14.500, což je nejnižší stav od srpna 2015 a v podstatě jeden z nejnižších stavů za několik posledních let. Hlavními kupujícími v kategorii commercials byly opět Raprots (menší obchodní banky), které zvýšily své LONG pozice o 4.800 kontraktů na celkový počet 70.028 kontraktů, což je skutečně nejvyšší množství těchto pozic od doby, kdy začaly být monitorovány.

COT 10. týden 2018 comm silver

NET pozice commercials a non-commercials na trhu se stříbrem

za poslední 3 roky

Struktura na stříbře je nyní extrémně býčí, ale hrozí zde jedno potenciální nebezpečí, které vyplývá právě z vysokého počtu LONG pozic skupiny Raptors. K tomu jsem už v předešlých zprávách uváděl: Na stříbře je struktura býčí zejména z jednoho důvodu – Raptors (menší obchodní banky) drží stále vysoké množství LONG pozic, čímž automaticky snižují čisté prodejní (net SHORT) pozice všech commercials. Pokud by stříbro mělo ještě klesnout a Raptors by „zazmatkovaly“ a začaly prodávat své LONG pozice na stoplosech, mohlo by to cenu stříbra srazit ještě níže. Taková situace nastala v minulosti jen ojediněle – bylo to v prosinci 2014, kdy Raptors sázely ve velkém na odraz ceny stříbra a držely vysoké LONG pozice. Nakonec byla část Raptors nucena uzavřít své LONGy ve ztrátě, čímž vytvořily další prodeje stříbra a jeho cena ještě jednou prudce klesla, než se definitivně odrazila vzhůru. Netvrdím, že se něco podobného musí stát, ale toto je jedna z možností, které si dovedu představit jako potenciální hrozbu pro možný pokles stříbra při relativně býčí struktuře.“

Na prodejní straně na trhu stříbra byli opět obchodníci z kategorie Managed Money (MM), kteří prodali celkem 5.913 kontraktů. Pokud odečteme od celkových LONG kontraktů (36.647) celkové SHORT pozice (53.082), zjistíme, že MM jsou „net SHORT“ 16.435 kontraktů, a to je nejvíce od roku 2006, kdy se začaly jejich pozice evidovat. I z tohoto pohledu je struktura na stříbře velmi býčí, jelikož MM musí jednoho dne své „net SHORT“ pozice odkoupit zpět, čímž zapříčiní nárůst ceny stříbra. MM totiž nikdy nedodávají fyzickou komoditu oproti prodaným kontraktům. Otázkou jen zůstává, v jak velkém počtu budou nakupovat (uzavírat SHORTy a otevírat nové LONGy), jakmile začne cena stříbra opět růst.

COT 10. týden 2018 MM silver

Vývoj spekulativních LONG, SHORT a NET pozic kategorie MM

od roku 2006

Závěr

V tomto týdnu v pátek budou zveřejněna únorová data z trhu práce v USA. Jedná se o téměř nejsledovanější měsíční statistiku, která zpravidla dokáže divoce rozhýbat kurzy vzácných kovů. Nyní si kladu otázku, zda velmi býčí struktura na stříbře vytáhne cenu zlata výše, nebo zda mírně medvědí struktura na zlatě stáhne cenu stříbra dolů. Tentokrát je to skutečně „paragánská padina“. Osobně bych ale přivítal, kdyby zlato zahájilo ještě jednu fázi poklesu – pod 200denní průměr, čímž by došlo k likvidaci LONG pozic MM a snížení „net SHORT“ pozic commercials. Kolem zasedání FEDu (20. - 21.3) by zlato mohlo utvořit dno primárního cyklu a následně by trh zamířil s velmi býčí strukturou výše. Je také možné, že zlato se začne pohybovat po nějakou dobu do strany, kdy spodní pásmo bude tvořit podpora kolem ceny 1.300 USD a horní pásmo vrcholy kolem ceny 1.370 USD. Ale nezapomínejme, co jsem uváděl v začátku dnešní analýzy. Pokud bude americký dolar znovu oslabovat, a euro tím pádem posilovat, pak jsou sázky na pokles zlata zřejmě přehnané.

 

Janek Foto k analýzám

POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ. NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH. NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.

Archiv článků »

Nakupujete online
Stříbrný slitek 1000 gramů

Stříbrný slitek 1000 gramů

– Argor-Heraeus SA

cena: 32 794 Kč

Skladem více jak 30 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku
Silver Wiener Philharmoniker 1 Oz - balení 20 ks

Silver Wiener Philharmoniker 1 Oz - balení 20 ks

– Munze Österreich

cena: 22 565 Kč

Skladem více jak 100 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku
Wiener Philharmoniker 1 Oz

Wiener Philharmoniker 1 Oz

– Munze Österreich

cena: 62 226 Kč

Skladem více jak 30 kusů ihned k dodání

Přidat do košíku

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Zásada ochrany osobních údajů
zavřít