Může zlato klesnout pod 1.000 USD za unci?
11. 9. 2015
Další týden je téměř za námi a cena zlata opět klesá. Investoři nevědí, kterou cestou se vydají akciové trhy, vzhledem k jojo efektu, který se děje především ve Spojených státech a Asii.
Cenový vývoj zlata byl opět „poškozen“ nejrůznějšími indikátory, a také z důvodu možného zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání FEDu. FED samotný se dostal do pozice, kdy pro něj bude lepší zvednout sazby raději dříve než později, a to proto, aby si zachoval svou důvěryhodnost. Avšak kolem tohoto rozhodnutí panuje tolik nejasností, že nakonec může být zvednutí sazeb odsunuto na prosinec nebo dokonce až na rok 2016. Ve skutečnosti však bude zvednutí sazeb spíše jakousi úlevou pro zlatou investiční komunitu, jelikož cena zlata byla pokaždé srážena dolů, jakmile FED začal predikovat, že ke zvednutí sazeb dojde.
Ale bude zvednutí sazeb skutečně negativní pro vývoj ceny zlata?
Trh se na toto spojení jakýmsi způsobem zafixoval. A vzhledem k tomu, jak nám bankovní analytici neustále dokola opakují, že zvednutí sazeb je negativní pro zlato, jelikož zlato negeneruje žádný výnos, jeden by tomuto tvrzení i uvěřil. Není totiž pravdou, že cena zlata nemůže růst během rostoucích úrokových sazeb. V minulosti se to již několikrát stalo (naposledy v roce 2004), takže není důvod pochybovat, proč by k tomu nemohlo opět dojít.
Pokud FED sazby zvedne, bude to stejně jen symbolické zvednutí o 0,25 %, a to z důvodu obavy negativního dopadu na akciové trhy, které byly v nedávné době velmi křehké. Akciové trhy nyní vysílají smíšené signály. Vrátí se akcie k býčímu trhu posledních let, nebo naopak prudce propadnou? Poslední velké kolísání trhů musí být pro FED neobyčejně varující. Také Světová banka a Mezinárodní měnový fond varují, že zvednutí sazeb může mít velmi neblahý efekt na „emerging trhy“, které nejsou v současnosti v takové kondici, aby toto zvýšení ustály.
Cena zlata však nereagovala na nedávný propad akciových indexů tak, jak by si mnozí představovali. Zlato se možná nachází v pozici jako v roce 2008, kdy soukromí a institucionální investoři byli nuceni prodávat „tvrdá“ aktiva, aby získali potřebnou likviditu během poklesu akciových a komoditních trhů. Z tohoto důvodu může být cena zlata nadále v krátkodobém a možná i střednědobém horizontu pod tlakem. Zlato tehdy kleslo během velmi krátké doby z 1.000 USD na 700 USD, aby se následně vytočilo a pokračovalo v růstu až k úrovni 1.900 USD. Můžeme tedy opět vidět opakování podobného scénáře? Zajisté ano, pokud dojde k podobnému „krachu“ akcií, jako v roce 2008. Takový pokles ceny zlata by dal za pravdu negativním předpovědím bankovních analytiků, avšak došlo by k němu ze zcela jiných důvodů. To by jim ale nezabránilo v tvrzení, že směr trhu predikovali správně.
Zdroj: lawrieongold