Poptávka po zlatě v Číně dosáhla v roce 2015 téměř 80 % jeho světové těžby
7. 1. 2016, Lawrie Williams
Týdenní výběry zlata na burze v Šanghaji (Shanghai Gold Exchange - SGE) dosáhly v předposledním obchodním týdnu roku 2015 celkem 52,83 tuny, což znamená, že celkové výběry v roce 2015 se dostaly na úroveň 2.555 tun. Pokud vezmeme v úvahu, že se s příchodem Nového čínského roku blíží období zvýšené poptávky a do roku 2015 se započtou ještě 4 obchodní dny, pak se odhaduje celková poptávka na burze v Šanghaji za rok 2015 v rozmezí 2.590 – 2.610 tun.
Někteří analytici se však domnívají, že výběry zlata na burze SGE nepředstavují skutečnou celkovou čínskou poptávku po zlatě, a to především skrze interpretaci strany poptávky. Avšak i samotná Peoples Bank of China uvádí ve svých statistikách, že výběry fyzického zlata na burze SGE se rovnají celkové čínské „spotřebě“ zlata.
V září jsme predikovali, že celková čínská poptávka po zlatě dosáhne v roce 2015 okolo 2.650 tun. Mírné snížení poptávky v posledním kvartále loňského roku však zapříčinilo, že tohoto množství nebude zcela dosaženo. Ale i přesto se zapíše rok 2015 do historie, neboť poptávka bude o 400 tun vyšší než v doposud rekordním roce 2013. Tento nový rekord znamená, že v Číně je poptáváno skrze burzu SGE téměř 80 % veškeré roční světové těžby zlata.
Pokud se v roce 2016 udrží výše čínské poptávky společně s nákupy zlata centrálními bankami Ruska a Číny a společně se současnými importy zlata do Indie, pak očekáváme, že cena zlata se dostane pod pozitivní tlak skrze deficit nabídky vůči poptávce. Nabídka zlomkového zlata totiž klesá společně s cenou a nabídka zlata z ETF fondů nebude také věčně neomezená a důlní produkce zlata bude spíše stagnovat.
Mělo bychom si však připomenout, že očekávaný pokles nabídky nově vytěženého zlata nenastal v takovém rozsahu, jak někteří analytici předpovídali. Bylo to především z toho důvodu, že cena zlata v jiných měnách neklesla zdaleka takovým způsobem, jako cena zlata v USD. A většina světových těžařů tvoří své těžební náklady v lokálních měnách, a proto není jejich ekonomická stránka tolik pochmurná, jak nám předkládají některá média. V níže uvedené tabulce můžete vidět, jak se vyvíjela cena zlata v jednotlivých měnách v roce 2015.
Množství vytěženého zlata v jednotlivých zemích a cenový výoj zlata v tamních měnách |
Pouze 2 státy z 10 zaznamenaly vyšší pokles ceny zlata a u 7 zemí cena zlata v tamních měnách dokonce vyrostla. A jelikož příjmy těchto států z prodeje zlata jsou v dolarech, mohlo by to naznačovat, že těžba zlata bude mít dokonce růstovou tendenci. Taková situace však ještě nenastala, a to proto, že není dostatek finančních prostředků pro nové expanzivní programy, těžební rezervy starších dolů se snižují a výtěžnost zlata klesá. Společnosti provádějící geologický průzkum nových nalezišť razantně zmizely s klesající cenou.
Výše uvedená fakta naznačují, že se blíží nabídkový deficit fyzického zlata. Tato situace je již patrná na klesajících inventářích zlata v USA a Velké Británii – což jsou země s nejvyššími potenciálními zásobami fyzického zlata. Ostatní zdroje zlata – jako ETF fondy, zaznamenávají zmenšený odliv tohoto kovu. To vše může mít pozitivní dopad na cenu zlata v nadcházejících letech.
Zdroj: WILLIAMS, Lawrence. Chinese 2015 gold demand equates to around 80% of total global gold output [online]. [cit. 2016-01-07]. Dostupné z: http://lawrieongold.com/2016/01/01/chinese-2015-gold-demand-equates-to-around-80-of-total-global-gold-output/