Artěl (rus.) | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

Slovník ekonomických pojmů

Artěl (rus.)

Doslova „skupina“. Ve skutečnosti užíváno k označení skupiny pracovníků, kteří se spojili za účelem společného vykonání určité práce a vzájemně sdílejících obdržený příjem. Tento zvyk se objevil, když dělníci ve skupinách opouštěli venkovské oblasti a šli za prací do měst, kde pracovali, jedli a žili společně jako rodina, dělící se o příjmy i o výdaje. Zvolili si svého vůdce, jenž dohlížel na veškeré činnosti a jednal se zaměstnavateli. Některé artěly byly vytvořeny pro časově omezené práce, jako například výstavbu domu, mostu či silnice. Jiné měly spíše podobu „bratrských spolků“ nebo cechů s až dvěma stovkami členů dělících se o své mzdy. Předkomunistickou revolucí (1917) nefungovaly jen v oblasti řemesel, stavebnictví a průmyslu, ale také v rybářství, lesnictví, bankovnictví a dokonce i ve vězeních nebo na burzách. V sovětském režimu byly artěly spojeny většinou s místními usedlostmi, kde pracovníci žili pospolu.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací