PRODLOUŽENÝ PROVOZ: Obchod je otevřen pro objednávky s konečnou fixací ceny v pracovní dny od 9:00 do 22:00 a o víkendech po celý den.
Zpět na úvod | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

ZLATÉ REZERVY » Slovník pojmů » Manchesterská škola, manchesterismus (Manchester School, Manchesterism)


Slovník ekonomických pojmů

Manchesterská škola, manchesterismus (Manchester School, Manchesterism)

Skupina britských zastánců → laissez faire, svobodného obchodu, principu omezené vlády, kteří tvrdili, že rozsáhlejší uplatnění těchto principů by snížilo mezinárodní napětí a vedlo ke světovému míru. Jméno skupiny je odvozeno od anglického Manchesteru, kde přední obchodníci a výrobci v roce 1820 znovu ustavili obchodní komoru s cílem protestovat proti stávajícím ochranářským politikám. V tomto prostředí se také v roce 1838 poprvé sešla Liga proti obilným zákonům (Anti-Corn Law League, viz→ obilné zákony). Škola ovlivnila během následujících padesáti let celou řadu britských politických opatření. Před koncem století její vliv upadal ve prospěch intervencí prosazovaných Konzervativní stranou (Conservative Party) a později i fabiánských socialistů (viz → fabianismus). Nejznámějšímia nejvlivnějšími představiteli manchesterské školy byli Richard Cobden (1804—1865) a John Bright (1811—1889).

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací