Zpět na úvod | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

ZLATÉ REZERVY » Slovník pojmů » 1_Detailni popis struktury Commitments of Traders (COT)


Slovník ekonomických pojmů

1_Detailni popis struktury Commitments of Traders (COT)

Detailni popis struktury COT, kterou tvoří 3 hlavní kategorie:

  1. Commercials (producenti, těžaři, banky) – commercials jsou producenti, těžaři a obchodní banky, které obchodují na burze buďto na vlastní účet a na účet klientů za účelem vlastní spekulace, nebo zastupují producenta, těžaře, který skrze ně prodává své zboží. Aktuálně se jedná o cca 40 bank. Mezi nejvýznamnější banky obchodující vzácné kovy patří J.P.Morgan, HSBC, Bank of Nova Scotia. V reprotu COT je naleznete pod názvem Producer / Merchant / Processor / User a také Swap Dealers.
  2. Non - Commercials, Large speculators (investiční a technické fondy) – jsou to fondy nejrůznějšího typu, obchodují za účelem spekulace a dosažení zisku. Tyto fondy zpravidla obchodují pouze technicky a téměř nikdy nepožadují či nedodávají fyzickou komoditu. V reportu COT je naleznete pod názvem Managed Money a Other Reportables.
  3. Non – reporting traders, Small speculators (drobní investoři) - obchodující také za účelem spekulace, někteří mohou požadovat i fyzické dodání komodity. V reportu COT je naleznete pod názvem Nonreportable Positions.

Zde je ukázka pozic reportu COT, tak jak jej zveřejňuje každý týden Americká komise pro obchodování s futures kontrakty (CFTC) na svých stránkách. Pozice pro stříbro a zlato jsou 3. a 4. od shora.

Vzhledem k tomu, že commercials jsou většinou na správné straně trhu, sledujeme především změnu stavu jejich pozic na významných cenových úrovních. U commercials sledujeme vývoj jejich net SHORT pozic, což jsou čisté prodejní pozice, které se vypočítají tak, že od celkových SHORT pozic odečteme celkové LONG pozice. Commercials jsou téměř vždy net SHORT a proto je rozhodující, kolik net SHORT pozic drží. Pokud drží nízké množství těchto pozic, struktura COT je považována za býčí a naopak - pokud drží velké množství net SHORT pozic, struktura je považována za medvědí.

Dále sledujeme změnu stavu pozic 4 a 8 největších obchodních subjektů a některých menších obchodních bank:

  1. „Velká 4“ (převážně skupina 4 největších obchodních bank, někdy zde mohou být zahrnuty i pozice Managed Money)
  2. „Velká 8“ (také převážně skupina 8 velkých obchodních bank, ale i zde mohou být někdy zahrnuty pozice Managed Money)
  3. Raptors (zbylé menší obchodní banky).

Pokud vstupujete na burze COMEX do pozice, můžete otevřít buď LONG pozici (spekulujete na vzestup, kupujete termínový kontrakt) nebo SHORT pozici (spekulujete na pokles, prodáváte termínový kontrakt). Znamená to, že v jeden daný moment se otevírají vždy 2 pozice současně, long i short. Na burze COMEX se obchodují termínové kontrakty (futures contracts) a to znamená, že vypořádání těchto obchodů nastává v budoucnu (podle měsíce dodání). Tento typ kontraktů vám umožňuje komoditu na burze prodávat, i když ji přímo nevlastníte. 1 kontrakt na zlato obsahuje 100 uncí zlata. 1 kontrakt na stříbro obsahuje 5.000 uncí stříbra.

Zpět na seznam pojmů »
Všechny slitky a mince s protokolem měření pravosti

Další pojmy

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.