PRODLOUŽENÝ PROVOZ: Obchod je otevřen pro objednávky s konečnou fixací ceny v pracovní dny od 9:00 do 22:00 a o víkendech po celý den.
Zpět na úvod | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

ZLATÉ REZERVY » Slovník pojmů » Nominalismus (Nominalism)


Slovník ekonomických pojmů

Nominalismus (Nominalism)

Doktrína, podle níž může člověk pojmout pouze jednotlivé či samostatné věci, osoby a události a všechny obecné či univerzální pojmy, jako například „nástroj“, „člověk“ nebo „řeč“ jsou pouhými rozumovými konstrukty a ve skutečnosti neexistují. Je opakem realismu, podle něhož obecné či univerzální pojmy předcházejí jednotlivým či samostatným pojmům, a mají proto reálnou podstatu. Nominalisté mají sklon nevěřit abstrakcím a deduktivnímu uvažování, spoléhají na zkušenost a přímé pozorování experimentů.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací