ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Indexní čísla, indexy (Index numbers)


Slovník ekonomických pojmů

Indexní čísla, indexy (Index numbers)

Statistické průměry položek zvolených za reprezentanty všech položek třídy ekonomických dat. Index se obvykle v základním období rovná 100 a změny v jeho složkách jsou vypočítávány v pravidelných intervalech ve snaze ukazovat obecné změny určité třídy ekonomických dat. Volba jednotlivých položek i jejich vah je nutně arbitrární a nevědecká. Srovnávání indexů musí nutně odhlížet od všech změn v kvalitě a relativním významu jednotlivých položek, včetně vzniku nových a vypouštění zastaralých. Protože se většina tržních účastníků zajímá o specifické položky, a nikoli o průměry, je význam indexů silně přeceněn.V dobách inflace jsou cenové indexy v nejlepším případě jen hrubým a nepřesným ukazatelem změn ve směnné hodnotě či kupní síle peněžní jednotky. Viz → matematická ekonomie.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
5 výhod jen u nás

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací