PRODLOUŽENÝ PROVOZ: Obchod je otevřen pro objednávky s konečnou fixací ceny v pracovní dny od 9:00 do 22:00 a o víkendech po celý den.
Zpět na úvod | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

ZLATÉ REZERVY » Slovník pojmů » Konceptuální realismus (Conceptual realism)


Slovník ekonomických pojmů

Konceptuální realismus (Conceptual realism)

Teorie, podle které mají abstraktní obecné principy, nepozorovatelné obecné třídy či → ideální typy vlastní podstatu, která je nezávislá, totožná a občas i nadřazená podstatě jejich jednotlivých částí či zvláštních příkladů. Konceptuální realisté například považují abstraktní pojem „kapitál“ za něco skutečně hmatatelného a trvalého, s odlišnými vlastnostmi, než mají „kapitálové statky“, ze kterých se kapitál skládá. Jiným příkladem může být „národní důchod“. Filozof A. N. Whitehead (1861—1947) tento přístup nazýval „omyl nemístné konkrétnosti“ („fallacy of misplaced concreteness“).

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací