ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Druhá internacionála (Second International)


Slovník ekonomických pojmů

Druhá internacionála (Second International)

Volné sdružení národních skupin marxistických socialistů, které bylo poprvé ustaveno v Paříži v roce 1889 ke 100. výročí Velké francouzské revoluce (viz → revoluce, francouzská). Následovala přibližně 15 let po rozkladu Mezinárodní společnosti pracujících (také Internacionály nebo První internacionály), založené v Londýně roku 1864 pod dominantním vlivem Karla Marxe (1818—1883). Tento druhý pokus o podporu mezinárodní socialistické jednoty se rozpadl s příchodem 1. světové války. Po válce byly některé jeho součásti přejaty Socialistickou internacionálou (sdružení socialistických demokratických stran – pozn. překl.), jež se poprvé setkala v Hamburku v roce 1923. Jiné principy přejala → Třetí (komunistická) internacionála, ustavená na setkání v Moskvě v roce 1919.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
5 výhod jen u nás

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací