Půjčka a pronájem, zákon o | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Půjčka a pronájem, zákon o


Slovník ekonomických pojmů

Půjčka a pronájem, zákon o

Zákon Spojených států ze 17. března 1941, jenž poskytoval finanční pomoc vládám bojujícím s → nacistickým Německem a po 7. prosinci 1941 i s Japonskem. Na počátku druhé světové války v Evropě (1939) zákon o americké neutralitě přikazoval, že veškeré prodeje válečného materiálu musí být zaplaceny v hotovosti a odvezeny na cizích lodích. Francouzské a britské platby ve zlatě brzy ukončily masovou americkou nezaměstnanost třicátých let. V červnu 1940 byla Francie poražena a Velká Británie tajně informovala americkou vládu, že „pro ni bude zcela nemožné pokračovat“ v hotovostních platbách do nekonečna. Po listopadových volbách byla britská situace zveřejněna a prezident požádal Kongres, aby schválil zákon, jenž by mu umožnil prodávat, půjčovat, pronajímat nebo se jinak vzdávat válečného materiálu, pokud by to považoval za nutné pro pomoc zemím, „jejichž obrana je pro Spojené státy životně důležitá“. Celkový objem pomoci na základě tohoto zákona mezi lety 1941 až 1948 překročil 50 miliard $.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací