ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Občanská válka, americká (Civil War, American)


Slovník ekonomických pojmů

Občanská válka, americká (Civil War, American)

Válka probíhající v letech 1861 až 1865 mezi severními státy, známými jako Unie, a jižními státy, známými jako státy Konfederace. Jejími hlavními důvody byly černošské otroctví, státní suverenita či „práva států“ a ochranářství domácího průmyslu. Obě strany měly přibližně stejný počet obyvatel. Díky hospodářským faktorům zvítězila Unie. Sever vybudoval rozsáhlou a rozmanitou průmyslovou sílu, byl potravinově soběstačný a zablokoval jižanské přístavy. Jih, dlouho závislý na bavlně a tabáku, neměl dostatek potravin, průmyslu ani dopravních prostředků na to, aby zajistil zásobování svých ozbrojených sil. Blokáda vedla k tomu, že se bavlna stala v rámci Konfederace téměř bezcennou, zatímco světové ceny vyjádřené ve zlatě se zvýšily více než desetkrát v porovnání s předválečnou úrovní, což způsobilo strádání zaměstnanců anglického textilního průmyslu.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací