ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Cechovní socialismus (Guild socialism)


Slovník ekonomických pojmů

Cechovní socialismus (Guild socialism)

Výsledek britského (fabiánského) socialismu, který se objevil ve druhém desetiletí dvacátého století, získal významnou podporu po první světové válce a poté upadl v zapomnění. Navrhoval veřejné vlastnictví veškerého průmyslu a oddělené řízení každého odvětví jeho pracovníky, sdruženými v národním cechu nebo odborovém svazu. Jeho podporovatelé ho považovali za ideální socialistický systém, který by odstranil → nezasloužený příjem a rozšířil by principy politické demokracie do oblasti průmyslu. Šlo především o neproveditelnou reakci některých „demokratických socialistů“ na zjevná nebezpečí všemocné vlády, představované německými Hohenzollerny a později Sovětským svazem.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
5 výhod jen u nás

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací