ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Monopol, monopolista, monopolní (Monopoly, monopolist)


Slovník ekonomických pojmů

Monopol, monopolista, monopolní (Monopoly, monopolist)

Tyto pojmy mají dva různé významy a označují: (1) Situaci, v níž jednotlivec či jejich skupina exkluzivně ovládá jednu ze základních podmínek lidského přežití. V této situaci je monopolista pánem a zbytek lidí otroky. Jde o schéma socialistického státu (viz → socialismus) a nemá žádný vztah k tržnímu hospodářství. (2) Situaci, v níž jednotlivec či jejich skupina exkluzivně ovládá zásobu určité komodity nebo výrobního faktoru. V tomto smyslu je monopolistou každý účastník trhu, pokud nabízí zboží nebo službu, jež nemohou být přesně duplikovány jeho konkurentem. Tento monopol nemá žádný význam, nedovolí-li tržní podmínky monopolistovi, aby si účtoval → monopolní ceny, což je jen zřídka možné bez vládního → intervencionismu.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací