ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Hospodářský cyklus (Trade cycle)


Slovník ekonomických pojmů

Hospodářský cyklus (Trade cycle)

Opakující se pravidelnost neustále se objevujících změn, jež se údajně vyskytují v agregátní hospodářské aktivitě. Fáze cyklu jsou přibližně: horečná prosperita boomu, jenž končí vážnou krizí či panikou; období vyčišťování, vysoké nezaměstnanosti a přizpůsobení, obvykle označované jako recese nebo → deprese; a období oživení a obnovy, jež přináší vzestup a vede k novému boomu. Karel Marx (1818—1883) dal vzniknout myšlence, že opakující se krize jsou neoddělitelně spojené s → nenarušeným či svobodným tržním hospodářstvím. Mises ukázal, že „hospodářský cyklus je ... právě naopak nevyhnutelným důsledkem manipulace s měnovým trhem“ (The Freeman, 24. září 1951, č. 26, str.829). Viz → měnová teorie hospodářského cyklu.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
5 výhod jen u nás

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací