Univerzalismus (Universalism) | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Univerzalismus (Universalism)


Slovník ekonomických pojmů

Univerzalismus (Universalism)

Kolektivistický a holistický (viz → holismus) koncept, který považuje společnost za jednající entitu s vlastní vůlí a cíli, jež jsou nezávislé a oddělené od cílů jejích členů. Cíle skupiny jsou určeny nad lidskou silou a odhaleny prostřednictvím vůdce, jehož autorita a výroky o → pravdě nemohou být nikdy zpochybněny rozumem nebo věrnými stoupenci. Tvrzením, že rodiny a společenství určují vývoj jednotlivců, spíše než že by tomu bylo opačně, považují univerzalisté společenské agregáty, jako je národ, za celek, jemuž musí být podřízeny funkce jednotlivce. Žádoucí cíle společnosti jsou uskutečňovány výhradně pomocí přinucení jednotlivců jednat tak, jak jim nařizuje politický sbor. Moderním zastáncem univerzalismu byl Othmar Spann (1878—1950), z jehož myšlenek byly mnohé použity jako součást → nacistické ideologie.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací