PRODLOUŽENÝ PROVOZ: Obchod je otevřen pro objednávky s konečnou fixací ceny v pracovní dny od 9:00 do 22:00 a o víkendech po celý den.
Zpět na úvod | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

ZLATÉ REZERVY » Slovník pojmů » Náklad (Cost)


Slovník ekonomických pojmů

Náklad (Cost)

(1) Jakékoli aktivum, které musí být utraceno, kterého se člověk musí vzdát, zbavit či ho jinak obětovat; nebo (2) jakákoli zátěž, která musí být podstoupena či utrpěna, aby bylo možné něco získat či dosáhnout určitého cíle. Náklad může být představován penězi, prací, životem, časem, utrpením, bolestí, dluhem nebo čímkoli jiným, čeho si člověk cení a co bere v úvahu při svém rozhodování o usilování o určitý cíl nebo statek. Zvažování nákladů je vždy → hodnotovým soudem. Jakýkoli náklad vyjádřený v penězích je cenou, tj. množstvím peněz.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací