ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Organizace spojených národů (United Nations)


Slovník ekonomických pojmů

Organizace spojených národů (United Nations)

Mezinárodní spolek vlád členských národů vzniklý roku 1945, nástupce → Společnosti národů. OSN byla navržena během 2. světové války, Charta OSN byla schválena a vstoupila v platnost v roce 1945. Ústředí bylo později vytvořeno v New York City. OSN se skládá z Rady bezpečnosti s pěti stálými a deseti volenými členy, Generálního shromáždění s rovným zastoupením všech 135 členů (k 18. září 1973), Mezinárodního soudního dvora s patnácti členy, Sekretariátua rostoucího počtu dalších specializovaných agentur, z nichž většina byla vytvořena za účelem provádění určitého druhu → intervencionismu v členských zemích. Jednání a diskuse v OSN ukázaly, že většina jejích členů favorizuje stát a je téměř jednomyslně naplněna ideologií, podle níž může být míru a hospodářského rozvoje dosaženo politikami intervencionismu spíše než liberalismem (viz → liberální).

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací