ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Brettonwoodská konference a dohoda (Bretton Woods Conference and Agreement)


Slovník ekonomických pojmů

Brettonwoodská konference a dohoda (Bretton Woods Conference and Agreement)

Měnová a finanční konference Spojených národů svolaná prezidentem Franklinem D. Rooseveltem (1882—1945) a probíhající 1.—22. července 1944. Zástupci 44 států se setkali v americkém městě Bretton Woods ve státě New Hampshire. Konference odsouhlasila dohody o → Mezinárodním měnovém fondu a Světové bance pro obnovu a rozvoj, které měly zajišťovat finanční pomoc „válkou zničeným“ a „zaostalým oblastem“. Myšlenka mezinárodního stabilizačního fondu a mezinárodní banky vznikla ve vládě USA na podzim 1941. Po několika letech technických příprav a mezinárodních jednání byly připraveny předběžné závěry pro konferenci. Americký návrh byl připraven pod vedením Harryho Dextera Whitea (1892—1948), který zemřel za záhadných okolností, poté co se ukázalo, že byl komunista. Britský návrh byl z větší části dílem lorda Keynese (1883—1946). Viz → keynesovci.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací